Најкорисен играч во НБА

(Пренасочено од НБА Најкорисен играч)

Најкорисен играч на НБА (англиски: NBA Most Valuable Player Award или скратено NBA MVP) или МВП е годишна награда во НБА лигата која се додеделува секоја сезона почнувајќи од сезоната 1955-1956 на најдобриот играч во регуларниот дел од сезоната. Наградата е наречена „Морис Подолоф трофеј“, именувана по првиот комесар на НБА (од 1946 до 1963 година). До сезоната 1979-1980, МВП играчот бил избран со гласање на НБА играчите, а од сезоната 1980-1981 добитникот на наградата го одлучува панел на спортски новинари и радиодифузери низ САД и Канада.

Секој член на гласачкиот панел бира 5 играчи кој ги рангира од прво до петто место. Секој глас за прво место вреди 10 бода; секое гласање за второто место вреди седум; гласот за трето место вреди пет бода, четвртото место вреди три, а петтото место вреди само еден бод. Почнувајќи од 2010 година, вклучено е и едно гласачко ливче од страна на навивачите преку гласање на интернет. Играчот со најголем број бодови ја освојува наградата.[1] Актуелен носител на наградата е Јанис Адетокунбо од Милвоки Бакс.

Карим Абдул Џабар ја има освоено оваа награда 6 пати, а Бил Расел и Мајкл Џордан се веднаш зад него со по 5 награди. Германецот Дирк Новицки е првиот Европеец кој ја има добиено наградата и заедно со Јанис Адетокунбо се единствените Европејци досега. Покрај нив, од странските играчи само уште Хаким Олајџувон од Нигерија и Стив Неш од Канада ја имаат добиено оваа награда. Досега само двајца руки играчи ја освоиле наградата: Вилт Чемберлен во 1959-1960 и Вес Анселд во 1968-1969.

Победници уреди

 
Бил Расел (лево) ја освоил наградата пет пати во неговара НБА кариера. Вилт Чемберлен (средина) ја освоил наградата четири пати во неговата кариера.
 
Карим Абдул-Џабар е рекордер со шест освоени МВП награди.
 
Мајкл Џордан е петкратен добитник на наградата во својата кариера.
 
Леброн Џејмс, четири пати НБА МВП.
 
Тим Данкан, од Сан Антонио Спарс, добитник на наградата двапати едноподруго во сезоните '01-02 и '02-03.
 
Дерик Роуз најмладиот добитник на наградата со 22 години.
 
Стефен Кари, како и Данкан е добитник на наградата двапати едноподруго.[2]
 
Јанис Адетокунбо моментален носител на наградата МВП.
^ Означува играчи кој се сè уште активни и играат во НБА
* Вклучен во Кошаркарската Куќа на славните
  Означува играч чиј тим го освоил првенството таа година
Играч (X) Означува број на пати по кој играчот ја добил наградата за МВП
Тим (X) Означува број на пати по кој играч од тој тим ја добил наградата за МВП
Сезона Играч Позиција Националност Тим
0 1955-1956 Петит, БобБоб Петит* Крилен центар   САД   Сент Луис Хокс
  1956-1957 Кузи, БобБоб Кузи* Плејмејкер   САД   Бостон Селтикс
0 1957-1958 Расел, БилБил Расел* Центар   САД   Бостон Селтикс (2)
0 1958-1959 Петит, БобБоб Петит* (2) Крилен центар   САД   Сент Луис Хокс (2)
0 1959-1960 Чемберлен, ВилтВилт Чемберлен* Центар   САД   Филаделфија Вориорс
  1960-1961 Расел, БилБил Расел* (2) Центар   САД   Бостон Селтикс (3)
  1961-1962 Расел, БилБил Расел* (3) Центар   САД   Бостон Селтикс (4)
  1962-1963 Расел, БилБил Расел* (4) Центар   САД   Бостон Селтикс (5)
0 1963-1964 Робертсон, ОскарОскар Робертсон* Плејмејкер   САД   Синсинати Ројалс
  1964-1965 Расел, БилБил Расел* (5) Центар   САД   Бостон Селтикс (6)
0 1965-1966 Чемберлен, ВилтВилт Чемберлен* (2) Центар   САД   Филаделфија 76ерс
  1966-1967 Чемберлен, ВилтВилт Чемберлен* (3) Центар   САД   Филаделфија 76ерс (2)
0 1967-1968 Чемберлен, ВилтВилт Чемберлен* (4) Центар   САД   Филаделфија 76ерс (3)
0 1968-1969 Анселд, ВесВес Анселд* Центар/Крило   САД   Балтимор Булетс
  1969-1970 Рид, ВилисВилис Рид* Центар   САД   Њујорк Никс
  1970-1971 Луи Алсиндор*[note 1] Центар   САД   Милвоки Бакс
0 1971-1972 Абдул-Џабар, КаримКарим Абдул-Џабар* (2)[note 1] Центар   САД   Милвоки Бакс (2)
0 1972-1973 Кауенс, ДејвДејв Кауенс* Центар   САД   Бостон Селтикс (7)
0 1973-1974 Абдул-Џабар, КаримКарим Абдул-Џабар* (3)[note 1] Центар   САД   Милвоки Бакс (3)
0 1974-1975 МекАду, БобБоб МекАду* Крилен центар   САД   Бафало Брејвс
0 1975-1976 Абдул-Џабар, КаримКарим Абдул-Џабар* (4)[note 1] Центар   САД   Л.А. Лејкерс
0 1976-1977 Абдул-Џабар, КаримКарим Абдул-Џабар* (5) [note 1] Центар   САД   Л.А. Лејкерс (2)
0 1977-1978 Волтон, БилБил Волтон* Центар   САД   Портланд Т. Блејзерс
0 1978-1979 Малоун, МоузесМоузес Малоун* Центар   САД   Хјустон Рокетс
  1979-1980 Абдул-Џабар, КаримКарим Абдул-Џабар* (6) [note 1] Центар   САД   Л.А. Лејкерс (3)
0 1980-1981 Ирвинг, ЏулиусЏулиус Ирвинг* Крило   САД   Филаделфија 76ерс (4)
0 1981-1982 Малоун, МоузесМоузес Малоун* (2) Центар   САД   Хјустон Рокетс (2)
  1982-1983 Малоун, МоузесМоузес Малоун* (3) Центар   САД   Филаделфија 76ерс (5)
  1983 Берд, ЛариЛари Берд* Крило   САД   Бостон Селтикс (8)
0 1984-1985 Берд, ЛариЛари Берд* (2) Крило   САД   Бостон Селтикс (9)
  1985-1986 Берд, ЛариЛари Берд* (3) Крило   САД   Бостон Селтикс (10)
  1986-1987 Џонсон, МеџикМеџик Џонсон* Плејмејкер   САД   Л.А. Лејкерс (4)
0 1987-1988 Џордан, МајклМајкл Џордан* Бек   САД   Чикаго Булс
0 1988-1989 Џонсон, МеџикМеџик Џонсон* (2) Плејмејкер   САД   Л.А. Лејкерс (5)
0 1989-1990 Џонсон, МеџикМеџик Џонсон* (3) Плејмејкер   САД   Л.А. Лејкерс (6)
  1990-1991 Џордан, МајклМајкл Џордан* (2) Бек   САД   Чикаго Булс (2)
  1991-1992 Џордан, МајклМајкл Џордан* (3) Бек   САД   Чикаго Булс (3)
0 1992-1993 Баркли, ЧарлсЧарлс Баркли* Крилен центар   САД   Финикс Санс
  1993-1994 Олајџувон, ХакимХаким Олајџувон* Центар   Нигерија[note 2]   Хјустон Рокетс (3)
0 1994-1995 Робинсон, ДејвидДејвид Робинсон* Центар   САД   Сан Антонио Спарс
  1995-1996 Џордан, МајклМајкл Џордан* (4) Бек   САД   Чикаго Булс (4)
0 1996-1997 Малоун, КарлКарл Малоун* Крилен центар   САД   Јута Џез
  1997-1998 Џордан, МајклМајкл Џордан* (5) Бек   САД   Чикаго Булс (5)
0 1998-1999 Малоун, КарлКарл Малоун* (2) [note 3] Крилен центар   САД   Јута Џез (2)
  1999-2000 О’Нил, ШекилШекил О’Нил* Центар   САД   Л.А. Лејкерс (7)
0 2000-2001 Ајверсон, АленАлен Ајверсон* Бек   САД   Филаделфија 76ерс (6)
0 2001-2002 Данкан, ТимТим Данкан Крилен центар   САД[note 4]   Сан Антонио Спарс (2)
  2002-2003 Данкан, ТимТим Данкан (2) Крилен центар   САД[note 4]   Сан Антонио Спарс (3)
0 2003-2004 Гарнет, КевинКевин Гарнет Крилен центар   САД   Минесота Тимбервулфс
0 2004-2005 Неш, СтивСтив Неш* Плејмејкер   Канада[note 5]   Финикс Санс (2)
0 2005-2006 Неш, СтивСтив Неш* (2) Плејмејкер   Канада[note 5]   Финикс Санс (3)
0 2006-2007 Новицки, ДиркДирк Новицки Крилен центар   Германија   Далас Маверикс
0 2007-2008 Брајант, КобиКоби Брајант Бек   САД   Л.А. Лејкерс (8)
0 2008-2009 Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс^ Крило   САД   Кливленд Кавалирс
0 2009-2010 Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс^ (2) Крило   САД   Кливленд Кавалирс (2)
0 2010-2011 Роуз, ДерикДерик Роуз^ [note 6] Плејмејкер   САД   Чикаго Булс (6)
  2011-2012 Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс^ (3) Крило   САД   Мајами Хит
  2012-2013 Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс^ (4) Крило   САД   Мајами Хит (2)
0 2013-2014 Дјурант, КевинКевин Дјурант^ Крило   САД   Оклахома Тандер
  2014-2015 Кари, СтефенСтефен Кари^ Плејмејкер   САД   Голден Ст. Вориорс (2)
0 2015-2016 Кари, СтефенСтефен Кари^ (2) Плејмејкер   САД   Голден Ст. Вориорс (3)
0 2016-2017 Вестбрук, РаселРасел Вестбрук^ Плејмејкер   САД   Оклахома Тандер (2)
0 2017-2018 Харден, ЏејмсЏејмс Харден^ Бек   САД   Хјустон Рокетс (4)
0 2018-2019 Адетокунбо, ЈанисЈанис Адетокунбо^ Крилен центар   Грција   Милвоки Бакс (4)
0 2019-2020 Адетокунбо, ЈанисЈанис Адетокунбо^ (2) Крилен центар   Грција   Милвоки Бакс (5)
0 2020-2021 Јокиќ, НиколаНикола Јокиќ^ Центар   Србија   Денвер Нагетс
0 2021-2022 Јокиќ, НиколаНикола Јокиќ^ (2) Центар   Србија   Денвер Нагетс (2)

Повеќекратни добитници уреди

Место Играч Тим(ови) Бр. Години
1 Карим Абдул-Џабар   Милвоки Бакс (3) /   Л.А. Лејкерс (3) 6 1971, 1972, 1974, 1976, 1977, 1980
2 Бил Расел
  Бостон Селтикс 5 1958, 1961, 1962, 1963, 1965
Мајкл Џордан   Чикаго Булс 1988, 1991, 1992, 1996, 1998
4 Вилт Чемберлен   Филаделфија Вориорс (1) /   Филаделфија 76ерс (3) 4 1960, 1966, 1967, 1968
Леброн Џејмс   Кливленд Кавалирс (2) /   Мајами Хит (2) 2009, 2010, 2012, 2013
6 Моузес Малоун   Хјустон Рокетс (2) /   Филаделфија 76ерс (1) 3 1979, 1982, 1983
Лари Берд   Бостон Селтикс} 1984, 1985, 1986
Меџико Џонсон   Л.А. Лејкерс 1987, 1989, 1990
9 Боб Петит   Сент Луис Хокс 2 1956, 1959
Карл Малоун   Јута Џез 1997, 1999
Тим Данкан   Сан Антонио Спарс 2002, 2003
Стив Неш   Финикс Санс 2005, 2006
Стефен Кари   Голден Ст. Вориорс 2015, 2016

Нотес уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Пред почетокот на сезона 1971-1972, Луј Алсиндор го сменил своето име во Карим Абдул-Џабар.[3]
 2. Хаким Олајџувон е роден во Нигерија, но земал американско државјанство во 1993 година. Тој бил првиот странски играч кој ја добил наградата.[4]
 3. Карл Малоун, на возраст од 35 години и 284 дена на крајот на регуларниот дел од сезоната, тој е најстариот МВП во историјата на НБА.[5]
 4. 4,0 4,1 Тим Данкан е роден на Девствените острови и има американско државјанство,[6] сепак НБА го смета за странски играч.[7]
 5. 5,0 5,1 Стивен Неш е роден во Јужноафриканската република, но израснал во Канада.[8]
 6. Дерик Роуз, на возраст од 22 години и 191 ден на крајот на регуларниот дел од сезоната, е најмладиот МВП во историјата на НБА лигата.[9]

Наводи уреди

 1. „LeBron receives 116 first-place votes“. ESPN.com. May 2, 2010. Посетено на May 2, 2010.
 2. „Stephen Curry wins MVP for second straight season“. ESPN.com. May 11, 2016. Посетено на May 30, 2018.
 3. „Kareem Abdul-Jabbar Bio“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на August 4, 2008.
 4. „Hakeem Olajuwon Bio: 1992-93“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Архивирано од изворникот на May 16, 2008. Посетено на June 15, 2008.
 5. „Karl Malone 1998-99 game log“. basketball-reference.com. Архивирано од изворникот на 2017-07-14. Посетено на October 2, 2016.
 6. „Virgin Islands“. CIA World Factbook. Архивирано од изворникот на 2020-04-26. Посетено на August 12, 2008.
 7. „NBA Players from around the world: 2005-2006 Season“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на March 13, 2011.
 8. McPeek, Jeramie. „The Canadian Kid“. NBA.com (from Fastbreak Magazine of Sept./Oct. 1996). Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на April 22, 2009.
 9. „Derrick Rose 2010-11 game log“. basketball-reference.com. Архивирано од изворникот на 2018-03-17. Посетено на October 2, 2016.