Никола Јокиќ

Српски кошаркар

Никола Јокиќ (српски:Никола Јокић, роден во Сомбор на 19 февруари 1995) — српски професионален кошаркарски играч кој настапува за тимот на Денвер Нагетс во Националната кошаркарска асоцијација (НБА). Тој, исто така, ја претставува српската национална кошаркарска репрезентација на меѓународно ниво. Со висина од 2,13  м, тој игра на позицијата центар и крилен центар. Бил избран како 41-ви пик на драфтот од страна на Денвер Нагетс во 2014 година.

Никола Јокиќ
Јокиќ во 2020 година
Јокиќ во 2020 година
Позицијацентар, крилен центар
Висина2,13 м
Тежина113 кг
ЛигаНБА
КлубДенвер Денвер Нагетс
Број15
Роден19 февруари 1995(1995-02-19)(29 г.)
Сомбор, Србија
НационалностСрбија Србија
Драфт2009 / Не драфтуван
Проф. кариера2004–
Клубови
2013–2014Мега Визура Мега Визура
2014–2015Мега Лекс Мега Лекс
2015–Денвер Денвер Нагетс
Репрезентација
2016-Србија Србија
Инфо од: 19.02.2018.

Професионална кариера уреди

Наводи уреди