Мечување на Летните олимписки игри 2008

Мечување на
Летните олимписки игри 2008
Fencing pictogram.svg
Меч   мажи   жени
Меч (екипно) мажи
Флорет мажи жени
Флорет (екипно) жени
Сабја мажи жени
Сабја (екипно) мажи жени

Натпреварите во мечување на Летните олимписки игри 2008 ќе се одржат во периодот од 9 август до 17 август во Националниот собирен центар, Пекинг.

Освоени медалиУреди

Табела на медалиУреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Франција (FRA) 2 2 0 4
2   Италија (ITA) 2 0 5 7
3   Германија (GER) 2 0 0 2
4   САД (USA) 1 3 2 6
5   Кина (CHN) 1 1 0 2
6   Украина (UKR) 1 0 0 1
6   Русија (RUS) 1 0 0 1
8   Романија (ROU) 0 1 1 2
9   Јапонија (JPN) 0 1 0 1
9   Јужна Кореја (KOR) 0 1 0 1
9   Полска (POL) 0 1 0 1
12   Шпанија (ESP) 0 0 1 1
12   Унгарија (HUN) 0 0 1 1
Вкупно 10 10 10 30

МажиУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Меч (поединечно)
подробно
Матео Таљариол
  Италија
Фабрис Жанет
  Франција
Хозе Луис Абахо
  Шпанија
Меч (екипно)
подробно
  Франција (FRA)
Фабрис Жанет
Жером Жанет
Улрих Робеири
Жан-Мишел Лисене
  Полска (POL)
Роберт Анджејук
Томаш Мотика
Адам Верцјох
Радослав Завротњак
  Италија (ITA)
Стефано Кароцо
Диего Конфалониери
Алфредо Рота
Матео Таљариол
Флорет (поединечно)
подробно
Бенјамин Клајбринк
  Германија
Јуки Ота
  Јапонија
Салваторе Санцо
  Италија
Сабја (поединечно)
подробно
Џунг Ман
  Кина
Никола Лопез
  Франција
Михаи Ковалиу
  Романија
Сабја (екипно)
подробно
  Франција (FRA)
Жилиен Пиле
Борис Сансон
Никола Лопез
  САД (USA)
Тим Морхаус
Џејсон Роџерс
Кит Смарт
Џејмс Вилијамс
  Италија (ITA)
Алдо Монтано
Лујџи Тарантино
Џампјеро Пасторе
Диего Окјуци

ЖениУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Меч (поединечно)
подробно
Брита Хајдеман
  Германија
Ана Марија Бранза
  Романија
Илдико Минца-Небалд
  Унгарија
Флорет (поединечно)
подробно
Валентина Вецали
  Италија
Нам Хјун-Хи
  Јужна Кореја
Маргерита Гранбаси
  Италија
Флорет (екипно)
подробно
  Русија (RUS)
Светлана Бојко
Аида Чанаева
Викторија Никичина
Евгенија Ламонова
  САД (USA)
Емили Крос
Хана Томпсон
Ерин Смарт
  Италија (ITA)
Валентина Вецали
Џована Трилини
Маргерита Гранбаси
Иларија Салватори
Сабја (поединечно)
подробно
Мариел Жагунис
  САД
Сејда Џејкобсон
  САД
Ребека Ворд
  САД
Сабја (екипно)
подробно
  Украина (UKR)
Олга Жовнир
Олга Харлан
Галина Пундик
Олена Хомрова
  Кина (CHN)
Бао Јингјинг
Хуанг Хаијанг
Ни Хонг
Сјуе Тан
  САД (USA)
Сејда Џејкобсон
Ребека Ворд
Мариел Жагунис

НатпревариУреди

Ќе бидат доделени 10 комплета медали за следниве дисциплини:

ПоединечноУреди

ЕкипноУреди

  • Меч — мажи
  • Флорет — жени
  • Сабја — мажи
  • Сабја — жени

Формат на натпреваритеУреди

Натпреварите во мечување на Олимписките игри се состојат од турнир со единечна елиминација. Двајцата поразени во полуфиналето ќе се мечуваат за бронзениот медал.

Квалификации - табелаУреди

Земја Мажи Жени Вкупно
Поединечно Екипно Подинечно Екипно
Меч Флорет Сабја Меч Сабја Меч Флорет Сабја Флорет Сабја
  Австралија 1 1 2
  Австралија 1 1
  Алжир 1 1 2
  Аргентина 1 1
  Белорусија 3 X 3
  Бразил 1 1 2
  Буркина Фасо 1 1
  Обединето Кралство ¹ 1 1 1 3
  Венецуела 3 1 X 1 1 1 7
  Германија 2 1 2 3 1 X 9
  Египет 1 1 3 X 1 3 X 9
  Естонија 1 1
  Израел 1 1 1 3
  Ирска 1 1
  Италија 3 2 3 X X 3 2 X 13
  Јапонија 1 2 1 1 1 1 7
  ЈАР 3 X 3 X 6
  Република Кореја 3 1 1 X 1 2 2 10
  Канада 1 1 1 1 1 3 X 8
  Катар 1 1
  НР Кина 3 2 3 X X 2 3 3 X X 16
  Кирибати 1 1
  Куба 1 1 2
  Мароко 1 1 2
  Мексико 1 1
  Норвешка 1 1
  Панама 1 1
  Перу 1 1
  Полска 3 1 1 X 3 3 X X 11
  Португалија 1 1 2
  Романија 1 2 1 1 5
  Русија 1 3 X 2 3 3 X X 12
  САД 1 1 3 X 1 3 3 X X 12
  Сенегал 2 1 3
  Тајланд 1 1 2
  Тунис 1 1 2
  Украина 3 X 1 1 3 X 8
  Унгарија 3 3 X X 2 3 1 X 12
  Франција 3 2 3 X X 2 1 3 X 14
  Холандија 1 1 2
  Хонгконг 1 1 1 3
  Чиле 1 1
  Швајцарија 1 1 2
  Шведска 1 1
  Шпанија 1 1 2 1 5
Вкупно: 45 земји 41 26 40 9 8 25 41 39 8 8 212

* Земјата-домаќин има право да влезе со 8 мечувалци, и да ги распореди индивидуално и по екипи како што сака: така, може да постави екипи, или да нема екипи и да постави само поединечни мечувалци. Неискористените места на земјата-домаќин ќе бидат пополнети по одлука на Тројната комисија (МОК, НОК, ФИЕ)

Распоред на натпреваритеУреди

Времињата се прикажани по Стандардно кинеско време (UTC+8). Република Македонија е 6 часа поназад (средноевропско време).

Сабота, 9 август, 2008Уреди

Сабја (поединечно) — жени
Време Рунда
10:00-11:00 Рунда од 64
11:00-12:30 Рунда од 32
12:30-13:20 Рунда од 16
13:20-13:45 Четвртфинале
19:00-19:20 Полуфинале 1
19:20-19:40 Полуфинале 2
19:50-20:10 Натпревар за бронза
20:10-20:30 Натпревар за злато

Недела, 10 август, 2008Уреди

Меч (поединечно) — мажи
Време Рунда
10:00-11:30 Рунда од 64
11:30-13:30 Рунда од 32
13:30-14:30 Рунда од 16
14:30-15:00 Четвртфинале
19:00-19:30 Полуфинале 1
19:30-20:00 Полуфинале 2
20:10-20:40 Натпревар за бронза
20:40-21:10 Натпревар за злато

Понеделник, 11 август, 2008Уреди

Флорет (поединечно) — жени
Време Рунда
10:00-11:30 Рунда од 64
11:30-13:30 Рунда од 32
13:30-14:30 Рунда од 16
14:30-15:00 Четвртфинале
19:00-19:30 Полуфинале 1
19:30-20:00 Полуфинале 2
20:10-20:40 Натпревар за бронза
20:40-21:10 Натпревар за злато

Вторник, 12 август, 2008Уреди

Сабја (поединечно) — мажи
Време Рунда
10:00-11:00 Рунда од 64
11:00-12:30 Рунда од 32
12:30-13:20 Рунда од 16
13:20-13:45 Четвртфинале
19:00-19:20 Полуфинале 1
19:20-19:40 Полуфинале 2
19:50-20:10 Натпревар за бронза
20:10-20:30 Натпревар за злато

Среда, 13 август, 2008Уреди

Флорет (поединечно) — мажи
Време Рунда
10:00-11:30 Рунда од 32
11:30-12:30 Рунда од 16
12:30-13:00 Четвртфинале
18:00-18:30 Полуфинале 1
18:30-19:00 Полуфинале 2
20:00-20:30 Натпревар за бронза
21:00-21:30 Натпревар за злато

Среда, 13 август, 2008Уреди

Меч (поединечно) — жени
Време Рунда
13:30-15:00 Рунда од 32
15:00-16:00 Рунда од 16
16:00-16:30 Четвртфинале
19:00-19:30 Полуфинале 1
19:30-20:00 Полуфинале 2
20:30-21:00 Натпревар за бронза
21:30-22:00 Натпревар за злато

Четврток, 14 август, 2008Уреди

Сабја (екипно) — жени
Време Рунда
9:30-10:40 Четвртфинале
10:40-11:30 Класификација 5-8
11:40-12:50 Полуфинале
12:50-13:50 Класификација 5-8
18:00-19:00 Натпревар за бронза
19:00-20:00 Натпревар за злато

Петок, 15 август, 2008Уреди

Меч (екипно) — мажи
Време Рунда
9:00-11:00 Рунда од 16
11:00-12:30 Четвртфинале
12:30-14:00 Класификација 5-8
14:00-15:30 Полуфинале
15:30-16:50 Класификација 5-8
18:00-19:30 Натпревар за бронза
19:30-21:00 Натпревар за злато

Сабота, 16 август, 2008Уреди

Флорет (екипно) — жени
Време Рунда
9:00-10:30 Четвртфинале
10:30-12:00 Класификација 5-8
12:00-13:30 Полуфинале
13:30-14:50 Класификација 5-8
18:00-19:30 Натпревар за бронза
19:30-21:00 Натпревар за злато

Недела, 17 август, 2008Уреди

Сабја (екипно) — мажи
Време Рунда
9:30-10:40 Четвртфинале
10:40-11:40 Класификација 5-8
11:40-12:50 Полуфинале
12:50-13:50 Класификација 5-8
18:00-19:00 Натпревар за бронза
19:00-20:00 Натпревар за злато

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди