Матео Талјариол

италијански мечувалец
(Пренасочено од Матео Таљариол)
Матео Талјариол со претседателот Џорџо Наполитано

Матео Талјариол (италијански: Matteo Tagliariol, (р. 7 јануари 1983 во Тревизо) е италијански мечувалец. Талјариол го освоил златниот медал во дисциплина меч во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг.

Олимписки медали
Натпреварувач за  Италија
Мечување во машка конкуренција
Олимписки игри
Злато Пекинг 2008