Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2014

(Пренасочено од Лиеж-Бастон-Лиеж 2014)

Лиеж-Бастон-Лиеж 2014 — 100. издание на еднодневната велосипедска трка Лиеж-Бастон-Лиеж. Била одржана на 27 април 2014 на растојание на 263 километри и била тринаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Лиеж-Бастон-Лиеж 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 13 од 28
Детали за трката
Date 27 април 2014
Растојание 263 км
Време 6ч 37' 43" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Сајмон Геранс (АВС) (Орика-ГринЕЏ)
Втор  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Трет  Михал Квјатковски (ПОЛ) (Омега Парма-Квик Степ)
2013
2015

Трката била освоена од Австралиецот Сајмон Геранс, пред Алехандро Валверде и Михал Квјатковски.

Екипи уреди

Бидејќи Лиеж-Бастон-Лиеж е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. На седум други екипи им биле доделени специјални покани, па со тоа била заокружена група од 25 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[1]

Резултати уреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 6ч 37' 43" 100
2   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим и.в. 80
3   Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в. 70
4   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша и.в. 60
5   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 3" 50
6   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп + 3" 40
7   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 3" 30
8   Филип Жилбер (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 3" 20
9   Даниел Морено (ШПА) Катјуша + 5" 10
10   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 6" 4

Наводи уреди

  1. „Почетна список на Лиеж-Бастон-Лиеж 2014“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 27 април 2014.

Надворешни врски уреди