Клер (ирски Contae an Chláir, англиски County Clare) е грофовија ви покраината Манстер во Ирска. Сместена е на западниот ирски брег, северозападно од реката Шанон. Има вкуона површина од 3,147 км2. Главен град е Енис.

Клер
Contae an Cláir
Местоположба
center Клер на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Енис
Рег. табл.: CE
Површина: 3147 км2
Население (2006) 110.810
Мреж. место: www.clare.ie
Педи Хена – роден 1840 во Данган, Клер, кој подоцна ја започна најголемата златна треска во 1893 во Австралија
Едно од Клерските Атракции
Гребенот Мохер


Октугот Клер е надалеку познат по своите прекрасни природни убавини.

Најпознати градовиУреди

ОстровиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди