Виолета Шапковска

Виолета Шапковска (р. на 1952) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумеца. Како веќе искусен глумец се вработува во Драмски театар - Скопје во 1981 година, и работи се до нејзиното пензионирање во 2020 година.

Виолета Шапковска
Роден(а)1952
Занимањеглумица
Активен1971 - сè уште

Театарски претстави уреди

 • Бркотница
 • Васа Железнова
 • Зојкиниот стан
 • Собирен центар
 • Жени во народното собрание
 • Патување во светот на бајките
 • Еригон
 • Полнета птица
 • Авантурите на Понг и Луси
 • Салома
 • Викенд на мртовци,
 • Стапица
 • Самоубиец
 • Мачорот Џингис Кан
 • Бура
 • Прости дарови
 • Вазна од порцелан
 • Дедо Мраз и Феферона
 • Крале Марко и Феферона
 • Домот на Бернарда Алба
 • Дон Жуан
 • Буре барут

Филмографија уреди

Шапковска ги остварила филмските улоги:[1]

ТВ серии уреди

Наводи уреди

 1. „Violeta Sapkovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.