Најсреќниот човек на светот (филм)

Најсреќниот човек на светотмакедонски филм од 2022 година во режија на Теона Стругар Митевска, а продуцент Лабина Митевска.

„Најсреќниот човек на светот“
РежисерТеона Стругар Митевска
ПродуцентЛабина Митевска
СценаристТеона Стругар Митевска
Главни улогиЈелена Кордиќ Курет
Лабина Митевска
Аднан Омеровиќ
Ана Костовска
Фирдаус Неби
Ксенија Маринковиќ
Николина Кујача
Џевдет Јашари
Премиера2 септември 2022
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги

уреди
Глумец Улога
Јелена Кордиќ Курет Асја
Аднан Омериќ Зоран
Лабина Митевска Марта
Ана Костовска Мерсиха
Ксенија Маринковиќ Аземина
Изудин Бајровиќ Асим
Ирма Алимановиќ Ема
Ведрана Божиновиќ Аида
Николина Кујача Елвира
Фирдаус Неби Партнер на Аземина
Мона Муратовиќ Сабина
Синиша Видовиќ Керим
Кемал Ризвановиќ Невен
Џевдет Јашари Партнер на Аида
Зорица Нушева Ина
Елмир Сејфулах Мирсад
Игор Дранговски Јаков
Душанка Танова Емина
Виолета Шапковска Бабата

Надворешни врски

уреди