Весли Велс Андерсон (роден на 1 мај 1969 година) е американски филмаџија. Неговите филмови се познати по својата ексцентричност и уникатните визуелни и наративни стилови.[1] Тие често содржат теми на тага, губење на невиност и дисфункционални семејства. Наведени од некои критичари како современ пример за работата на авторот, три од филмовите на Андерсон се појавиле во анкетата на BBC Culture во 2016 година за најдобрите филмови од 2000 година.[2]

Вес Андерсон
Роден(а)Весли Велс Андерсон
1 мај 1969(1969-05-01)(55 г.)
Хјустон, Тексас, САД
Алма матерУниверзитет во Тексас во Остин (БА)
Занимање
 • Филмски режисер
 • продуцент
 • сценарист
 • аниматор
Активен период1994–сега
ПартнерЏуман Малуф
Деца1
РодниниЕрик Чејс Андерсон (брат)

Тој се здобил со признание за неговите рани дела Bottle Rocket (1996) и Rushmore (1998). Во тоа време, тој често соработувал со Лук Вилсон и Овен Вилсон и ја основал својата продукциска компанија American Empirical Pictures, која моментално ја води.[3] Потоа добил номинација за Оскар за најдобро оригинално сценарио за The Royal Tenenbaums (2001). Неговите следни филмови ги вклучуваат The Life Aquatic with Steve Zissou (2004), The Darjeeling Limited (2007) и неговиот прв стоп-моушн филм Fantastic Mr. Fox (2009) за кој добил Оскар за најдобра номинација за анимиран филм, а потоа Moonrise Kingdom (2012) заработувајќи ја својата втора награда Оскар за номинација за најдобро оригинално сценарио.

Со филмот The Grand Budapest Hotel (2014) Андерсон ја добил својата прва номинација за Оскар за најдобар режисер и најдобар филм, и ја освоил наградата Златен глобус за најдобар филм - мјузикл или комедија и наградата БАФТА за најдобро оригинално сценарио.[4] Следните филмови го вклучиле неговиот втор стоп-моушн филм Isle of Dogs (2018), кој му ја донел Сребрената мечка за најдобар режисер,[5] и The French Dispatch (2021).

Раниот живот

уреди

Весли Велс Андерсон е роден на 1 мај 1969 година, во Хјустон, Тексас, во семејството на Тексас Ен Андерсон (моминско Бароуз), агентка за недвижности и археолог,[6] и Мелвер Леонард Андерсон, кој работел во рекламирање и односи со јавноста.[7][8][9][10][11] Тој е второто дете од трите момчиња; неговите родители се развеле кога тој имал осум години.[11] Неговиот постар брат, Мел, е лекар, а неговиот помлад брат, Ерик Чејс Андерсон, е писател и уметник чии слики и дизајни се појавиле во неколку од филмовите на Андерсон, како што е The Royal Tenenbaums.[12] Андерсон има англиско, шведско и норвешко потекло.[13]

Дипломирал на училиштето Сент Џон во Хјустон во 1987 година, кое подоцна го користел како важна локација низ Rushmore.[14] Како дете, Андерсон снимал неми филмови на камерата на неговиот татко Супер 8 во која глумеле неговите браќа и пријатели, иако неговата прва амбиција била да биде писател.[11][12] Андерсон работел со скратено работно време како кино-проекционист додека присуствувал на Универзитетот во Тексас во Остин, каде што го запознал својот цимер[15] и иден соработник Овен Вилсон во 1989 година.[11][16] Во 1991 година дипломирал на катедрата за филозофија.[12][17]

Филмска кариера

уреди

1990-тите

уреди

Првиот филм на Андерсон бил Bottle Rocket (1996), заснован на истоимениот краток филм што го снимил со Лук и Овен Вилсон. Станува збор за злосторства поврзани со група млади Тексашани кои се стремат да постигнат големи грабежи. Имал многу прегледи но заработувал слабо на благајните.[18][19][20]

Неговиот следен филм бил Rushmore (1998), чудна комедија за симпатии на средношколец кон наставник во основно училиште, во кој глумат Џејсон Шварцман, Бил Мареј и Оливија Вилијамс во главните улоги. Филмот постигнал критички и финансиски успех.[21] Филмот ја започнал втората актерска улога на Мареј како почитуван актер во независното кино. Оттогаш Мареј се појавува во секој филм на Андерсон досега. На наградите Independent Spirit во 1999 година, Андерсон ја освоил наградата за најдобар режисер, а Мареј ја освоил наградата за најдобра споредна машка улога. Мареј, исто така, бил номиниран за наградата Златен глобус за најдобра споредна машка улога - филм. Во 2000 година, режисерот Мартин Скорсезе ги пофалил Bottle Rocket и Rushmore.[22] Од неговото објавување, Rushmore добил култен статус, а во 2016 година, филмот бил избран за (зачувување) во Националниот филмски регистар на Соединетите Американски Држави од Конгресната библиотека како „културно, историски или естетски значаен“.[23]

2000-ти

уреди
 
Андерсон во 2005 година

Следната комедија-драма на Андерсон, Кралските Тененбауми, била објавена во 2001 година. Филмот се фокусира на едно успешно и уметничко семејство од Њујорк и неговиот отфрлен патријарх кој го игра Џин Хекман. Во филмот глумат и Ањелика Хјустон како поранешната сопруга и Бен Стилер, Лук Вилсон и Гвинет Палтроу како децата. Филмот постигнал успех на благајните како и кај критиката. Филмот го претставувал неговиот најголем финансиски успех сè до Moonrise Kingdom во 2012 година, заработувајќи повеќе од 50 милиони долари од домашните благајни. The Royal Tenenbaums бил номиниран за Оскар и рангиран според анкетата на Empire како 159-ти најдобар филм некогаш направен.[24]

Следното дело на Андерсон било The Life Aquatic with Steve Zissou (2004) во кој се зборува за документарен режисер на Жак Кусто, кој го игра Бил Мареј. Во филмот глумеле и Овен Вилсон, Кејт Бланшет, Вилем Дефо, Џеф Голдблум, Ањелика Хјустон и Мајкл Гамбон. Филмот служи како класичен пример за стилот на Андерсон, но неговиот критички прием бил понеповолен од неговите претходни филмови, а финансискиот успех не се совпаѓа со оној на The Royal Tenenbaums.[25] Во септември 2006 година, Волтер Бекер и Доналд Фаген од бендот Steely Dan објавиле „писмо за интервенција“ за уметничката „недоволност“ на Андерсон по разочарувачкиот комерцијален и критички прием на The Life Aquatic with Steve Zissou, прогласувајќи се себеси дека се љубители на Светското кино и особено на Андерсон. Тие на Андерсон му ги понудиле нивните саундтрак услуги за The Darjeeling Limited, вклучувајќи текстови за насловна песна.[26]

Во The Darjeeling Limited (2007) се работи за тројца емоционално далечни браќа кои патуваат заедно во воз во Индија. Филмот го одразува подраматичниот тон на The Royal Tenenbaums, но се соочил со критики слични на The Life Aquatic with Steve Zissou. Андерсон признал дека отишол во Индија за да го сними филмот делумно како почит на индискиот режисер Сатјаџит Реј, чии „филмови исто така ги инспирираа сите мои други филмови на различни начини“ (филмот му е посветен нему).[27] Во филмот, покрај Адриен Броди, главните улоги ги толкуваат Џејсон Шварцман и Овен Вилсон, а сценариото е напишано од страна на Андерсон, Шварцман и Роман Копола.[28]

Андерсон има снимено и неколку значајни кратки филмови. Во прилог на оригиналниот краток филм Bottle Rocket, тој го направил филмот „Hotel Chevalier“ (2007), сместен во Париз, кој бил создаден како пролог на The Darjeeling Limited а во него глумеле Џејсон Шварцман заедно со Натали Портман, и Castello Cavalcanti (2013) сместен во Италија[29] кој бил продуциран од Прада и во кој глумел Џејсон Шварцман како неуспешен возач на тркачки автомобил. Дополнително, тој режирал голем број телевизиски реклами за компании како Стела Артоа и Прада, вклучително и елаборирана реклама за Американ Експрес, во која глумел Андерсон како бо улога на себеси.[30] Андерсон напишал сценарио за Брајан Глејзер за преработка на англиски јазик на My Best Friend на Патрис Леконт. Во 2010 година, тој рекол дека не планира да го режира филмот, привремено наречен The Rosenthaler Suite.[31]

Во 2009 година, била објавена стоп-моушн анимираната филмска адаптација на Андерсон заснована на книгата на Роалд Дал - Фантастичниот господин Лисец. Гласовните таленти кои се вклучени во филмот се Џорџ Клуни, Мерил Стрип, Овен Вилсон, Бил Мареј, Вилем Дефо, Џејсон Шварцман, Адриен Броди и Мајкл Гамбон. Филмот бил многу пофален меѓу критичарите и номиниран за Оскар за најдобар анимиран филм, иако едвај го вратил буџетот искористен за производство.

2010-ти

уреди
 
Андерсон, Коју Ранкин, Лиев Шрајбер, Џеф Голдблум, Куничи Номура и модераторот на панелот Анатол Вебер на прес-конференцијата на Isle of Dogs на Берлинале 2018 година.

Во 2012 година, филмот на Андерсон Moonrise Kingdom бил објавен, дебитирајќи на Канскиот филмски фестивал, каде што се натпреварувал за Златната палма.[32] Филмот е coming-of-age комедија сместена во измислен град во Нова Англија. Филмот вклучува ансамбл настапи од Бил Мареј, Едвард Нортон, Брус Вилис, Френсис Мекдорманд и Тилда Свинтон. Филмот бил симбол на стилот на Андерсон и му донел на Андерсон уште една номинација за Оскар за неговото сценарио. Филмот бил и финансиски успех, заработувајќи 68,3 милиони долари на бокс офисот наспроти буџет од само 16 милиони долари.

Во 2014 година, бил објавен следниот филм на Андерсон, The Grand Budapest Hotel, во кој глумеле Ралф Фајнс, Тони Револори, Саоарс Ронан, Џеф Голдблум, Вилем Дефо, Ф. Мареј Абрахам, како и неколку негови редовни соработници, вклучувајќи ги Бил Мареј, Овен Вилсон, Тилда Свинтон и Џејсон Шварцман.[33] Во голем дел дејството е сместено во 1930-тите и ги следи авантурите на М. Густав, рецепционер на хотелот, правејќи „прекрасно исмејување на историјата, претворајќи ги нејзините ужаси во серија грациозни шеги и немирни гестови“, според Њујорк Тајмс.[34] Филмот претставувал еден од најголемите критички и комерцијални успеси на Андерсон, заработувајќи речиси 175 милиони долари ширум светот и се здобил со десетици номинации за награди, вклучително и девет номинации за Оскар со четири победи за најдобар дизајн на продукција, најдобар костимографија, најдобра шминка и најдобра оригинална музика.[35] Овие номинации ја вклучиле и неговата прва номинација за најдобар режисер.

Андерсон се вратил на стоп-анимацијата со Isle of Dogs.[36] Продукцијата на филмот започнала во Обединетото Кралство во октомври 2016 година, а излегол во јавноста во март-април 2018 година.[37][38][39] Филмот добил номинации за Оскар за најдобар анимиран филм и најдобра оригинална музика.[40]

2020-ти

уреди

Последниот филм на Андерсон, The French Dispatch, е сместен во повоена Франција и во него играат Бенисио Дел Торо, Џефри Рајт, Бил Мареј, Френсис Мекдорманд, Овен Вилсон, Вилем Дефо, Адриен Броди, Тилда Свинтон и Тимоти Шаламе. Неговото објавување било одложено поради пандемијата КОВИД-19, па конечно филмот премиерно бил прикажан на Канскиот филмски фестивал на 12 јули 2021 година, со генерално објавување во Соединетите држави на 22 октомври 2021 година.[41] Во меѓувреме, Searchlight Pictures во септември 2021 година објавиле анимирано музичко видео на Christophe „ Aline “ заедно со Џарвис Кокер, во режија на Андерсон и со анимации на Хави Азнарез.[42][43]

Претстојни проекти

Во ноември 2021 година, Андерсон го завршил снимањето на неговото најново дело со наслов Asteroid City, но многу малку детали се појавиле во печатот.[44] Во мај 2021 година било објавено дека филмот ќе се снима во шпанскиот град Чинчон, каде што се градел огромен сет на диорама што ја репродуцирала долината на спомениците.[45][46] Во филмот играат Том Хенкс, Маргот Роби, Скарлет Јохансон, Адриен Броди, Тилда Свинтон, Брајан Кренстон, Џеф Голдблум, Хоуп Дејвис и Џефри Рајт меѓу многу други.[47]

Во јануари 2022 година, било објавено дека Андерсон ќе режира адаптација на збирката раскази на Роалд Дал The Wonderful Story of Henry Sugar and Six More за Нетфликс, кој ги има правата на делата на Дал, а ќе глумат Бенедикт Камбербач, Дев Пател, Ралф Фајнс. и Бен Кингсли.[48][49]

Режисерски техники

уреди

Кинематичките влијанија на Андерсон ги вклучуваат Педро Алмодовар,[50] Сатјаџит Реј,[27] Хал Ешби,[51] и Роман Полански.[52] Андерсон има уникатен режисерски стил што предизвикал неколку критичари да го сметаат за автор на филмовите.[53][53][54][55] Вес Андерсон се смета за централна фигура во традицијата на американското ексцентрично кино.[56]

Теми и приказни

уреди

Андерсон избрал да режира претежно брзи комедии обележани со посериозни или меланхолични елементи, со теми често фокусирани на тага, губење на невиност, дисфункционални семејства, напуштање на родителите, прељуба, ривалство помеѓу браќата и сестрите и неверојатни пријателства. Неговите филмови се забележани по тоа што се невообичаено водени од карактери и наизменично исмејувани и пофалени со термини како „книжевен шик“.[57][58] Заплетите на неговите филмови често прикажуваат кражби и неочекувани исчезнувања, со тенденција за либерално позајмување од капер жанрот.[59]

Визуелен стил

уреди

Андерсон е истакнат поради широката употреба на движења на рамни вселенски камери, симетрични композиции, кнолинг (распоредување на предмети на складен начин, под прав агол на сите површини за да се добие организирана површина која овозможува да се видат сите предмети одеднаш), зумирање, бавно движење, намерно ограничена палета на бои и рачно изработена уметничка насоченост на уметничкиот директор, која често користи минијатури.[60] Овие стилски избори им даваат на неговите филмови многу специфичен квалитет што предизвикал многу дискусии, критичко проучување, supercuts, mash-ups и пародии. Многу писатели, критичари, па дури и самиот Андерсон, коментираат дека ова им дава на неговите филмови чувството на „самосодржани светови (self-contained worlds)“ или „домаќинство во намалена големина (scale model household)“.[61] Според Џеси Фокс Мејшарк, неговите филмови имаат „барокна поп наклонетост што не е реалистично, надреалистично или пак магичен реализам“.[62] Во 2019 година, компанијата Murals Wallpaper од Обединетото Кралство лансирала линија на тапети инспирирани од визуелниот дизајн на филмовите на Андерсон.[63]

Од The Life Aquatic with Steve Zissou па натаму, Андерсон повеќе се потпирал на стоп анимација и минијатури, дури и правејќи цели дела со стоп анимација како Fantastic Mr. Fox и Isle of Dogs.[64]

Саундтрак - Музички траки

уреди

Андерсон често користел поп музика од 1960-тите и 70-тите години во неговите филмови, а еден бенд или музичар има тенденција да доминира во секој саундтрак. Rushmore видно ги прикажувал групите Cat Stevens и British Invasion; The Royal Tenenbaums ја прикажуваат Нико; The Life Aquatic with Steve Zissou, Дејвид Боуви, вклучувајќи ги и оригиналите и омотите во изведба на Сеу Хорхе; The Darjeeling Limited и Rushmore, the Kinks; Fantastic Mr. Fox, Бич Бојс ; и Moonrise Kingdom, Хенк Вилијамс. (Голем дел од Moonrise Kingdom е исполнет со музиката на Бенџамин Бритен, која е поврзана со повеќе главни точки на заплетот во тој филм.)[65] The Darjeeling Limited исто така позајмил музички стилови од филмовите на Сатјаџит Реј. The Grand Budapest Hotel, кој главно се одвива во 1930-тите, е познат по тоа што е првиот филм на Андерсон кој избегнува да користи каква било поп музика, а наместо тоа користел оригинална музика компонирана од Александар Десплат. Неговиот саундтрак му донел на Десплат Оскар за најдобра оригинална музика, БАФТА награда за најдобра филмска музика и Светска награда за саундтрак за најдобра оригинална музика на годината. Саундтракот за неговите филмови честопати привлекувал и го обновувал вниманието на вклучените уметници, најистакнато во случајот со „ These Days “, која била користена во The Royal Tenenbaums.[66]

Постмодерен филм

уреди

Работата на Андерсон е класифицирана како постмодерна, поради неговото носталгично внимание на деталите, неговата субверзија на мејнстрим конвенциите на наративот, неговото алудирање на различни жанрови во истиот филм и неговата љубов кон ексцентрични ликови со сложени сексуални идентитети.[67][68]

Личен живот

уреди

Андерсон е во романтична врска со либанската писателка, костимографка и гласовна актерка Џуман Малуф,[69][70] која е ќерка на романописецот Ханан ал-Шејх.[71] Фреја, ќерката на Андерсон и Малуф се родила во 2016 година. Таа е именувана по лик од филмот The Mortal Storm.[72][73][74]

Андерсон моментално живее во Париз, но поголемиот дел од својот живот како возрасен го поминал во Њујорк.[75][76][77] Тој е брат на авторот, илустраторот и актерот Ерик Чејс Андерсон, кој ги илустрирал изданијата на Criterion Collection на некои од филмовите на Андерсон (Rushmore, The Royal Tenenbaums, The Life Aquatic with Steve Zissou и The Darjeeling Limited) и го синфронизирал гласот на Кристоферсон Силверфокс во Fantastic Mr. Fox.[78]

Во популарната култура

уреди

Препознатливиот филмски стил на Андерсон довел до бројни почести и пародии. Забележителни примери вклучуваат:

 • Во 2011 година, италијанскиот инди поп бенд I Cani објавил песна со наслов Вес Андерсон, со стихови кои алудирале на тропите присутни во филмовите на Андерсон.[79]
 • Во 2013 година, Saturday Night Live направиле пародија на ставот за хорор филмови на Вес Андерсон со филмски трејлер за измислениот The Midnight Coterie of Sinister Intruders. Во трејлерот глумеле Едвард Нортон како Овен Вилсон, Ноел Велс како Гвинет Палтроу, Кејт Мекинон како Тилда Свинтон и Алек Болдвин како наратор.[80]
 • Во 2015 година, каналот на Јутјуб посветен на филмот, Патрик (Х) Вилемс, направил пародија со наслов Што ако Вес Андерсон го режирал X-Men?. Видеото има 4 милиони прегледи.[81]
 • Во 2015 година, Андерсон го дизајнирал ентериерот за Бар Лус, кафуле сместено во Фондазионе Прада во Милано.[82]
 • Во ноември 2017 година, Family Guy ја емитувала епизодата од 16-та сезона со наслов Три режисери, за отпуштањето на Питер Грифин од неговата работа во пиварницата, како што е кажано во идиосинкратските стилови на режисерите Квентин Тарантино, Вес Андерсон и Мајкл Беј.[83]
 • Пакет во популарниот програмски јазик R бил именуван по Вес Андерсон.[84] Содржи неколку палети добиени од блогот на Tumblr „Wes Anderson Palettes“,[85] кој создава привлечни палети на бои инспирирани од кадрите на филмовите на Андерсон.
 • Книгата со наслов „Accidentally Wes Anderson“, базирана на популарниот акаунт на Инстаграм, била објавена во октомври 2020 година. Книгата содржи фотографии од локации и луѓе кои одговараат на естетиката на филмовите на Вес Андерсон.[86]
 • Во јануари 2021 година, Симпсонови ја емитувале епизодата од 32-та сезона со наслов The Dad-Feelings Limited. Насловот на епизодата се однесува на филмот на Вес Андерсон од 2007 година, The Darjeeling Limited. Самата епизода ја раскажува приказната за потеклото на ликот - Comic Book Guy од Симпсонови и се однесува на неколку стилови и тропи на Вес Андерсон, вклучувајќи ја и кралската Тененбаумска хроника на разработеното семејно стебло на ликот.[87]

Филмографија

уреди
Режисерски одлики
година Наслов Дистрибутер
1996 година Bottle Rocket Sony Pictures Releasing
1998 година Rushmore Buena Vista Pictures
2001 година The Royal Tenenbaums
2004 година The Life Aquatic with Steve Zissou
2007 година The Darjeeling Limited Fox Searchlight Pictures
2009 година Fantastic Mr. Fox 20th Century Fox
2012 година Moonrise Kingdom Focus Features
2014 година The Grand Budapest Hotel Fox Searchlight Pictures
2018 година Isle of Dogs
2021 година The French Dispatch Searchlight Pictures
2023 година Asteroid City Focus Features / Universal Pictures[88]
The Wonderful Story of Henry Sugar[89] Netflix

Награди и номинации

уреди
година Наслов Награди на Оскар БАФТА награди Награди Златен глобус
Номинации Победи Номинации Победи Номинации Победи
2001 година The Royal Tenenbaums 1 1 1 1
2009 година Fantastic Mr. Fox 2 2 1
2012 година Moonrise Kingdom 1 1 1
2014 година The Grand Budapest Hotel 9 4 11 5 4 1
2018 година Isle of Dogs 2 2 2
2021 година The French Dispatch 3 1
Вкупно 15 4 20 5 10 2

Повторливи соработници

уреди

Во филмовите на Андерсон има многу актери кои се повторуваат повеќепати, вклучувајќи ги браќата Вилсон (Овен, Лук и Ендру), Бил Мареј, Џејсон Шварцман, Ањелика Хјустон, Вилем Дефо, Џеф Голдблум, Едвард Нортон, Адриен Броди, Боб Балабан и Тилда.[90][91][92] Роберт Јеоман бил директор на фотографија за сите филмови на Андерсон во живо, додека Марк Мадерсбо ги компонирал првите четири филмови на Андерсон, со Александре Десплат со шест филмови, кој го презел компонирањето започнувајќи со Фантастичниот господин лисец.[93] Рандал Постер бил музички супервизор за сите филмови на Андерсон од Rushmore. Андерсон често ги пишувал неговите филмови заедно со различни писатели, вклучувајќи ги Овен Вилсон, Џејсон Шварцман, Ноа Баумбах, Роман Копола и Хуго Гинис.

Други проекти

уреди

Вес Андерсон дизајнирал вагон за британскиот воз Пулман на Белмонд, кој започнал да сообраќа на 13 октомври 2021 година.[94]

Наводи

уреди
 1. „The Unique Filmmaking Style of Wes Anderson“. The Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на October 25, 2013. Посетено на October 18, 2013.
 2. „The 21st Century's 100 greatest films“. BBC. August 23, 2016. Архивирано од изворникот на January 31, 2017. Посетено на December 15, 2016.
 3. „Wes Anderson“. Variety. November 13, 2013. Архивирано од изворникот на April 28, 2017.
 4. „Baftas 2015: Boyhood wins top honours but Grand Budapest Hotel checks out with most“. The Guardian. February 8, 2015. Посетено на November 13, 2020.
 5. Tartaglione, Nancy (February 24, 2018). „Berlin Film Festival Winners: 'Touch Me Not' Is Golden Bear; Wes Anderson Takes Best Director For 'Isle Of Dogs' – Full List“. Deadline Hollywood. Посетено на February 25, 2018.
 6. „Texas B. Anderson Realtor Biography“. Greenwood King Properties. Архивирано од изворникот на September 20, 2015. Посетено на October 29, 2015.
 7. „Wes Anderson“. Film Reference. 2010. Архивирано од изворникот на February 4, 2010.
 8. „Wes Anderson“. Yahoo Movies. 2010. Архивирано од изворникот на December 25, 2011.
 9. „Wes Anderson returns to form with Mr Fox“. The Times. 2009.
 10. „FamilySearch: Sign In“. FamilySearch.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 Collin, Robbie (February 19, 2014). „Wes Anderson interview“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на December 20, 2014. Посетено на December 19, 2014.
 12. 12,0 12,1 12,2 Празен навод (help)
 13. „Printing – Wes Anderson – Interview Magazine“. Interview Magazine. November 14, 2013. Архивирано од изворникот на October 14, 2016. Посетено на October 3, 2016.
 14. „Tour Wes Anderson's High School AKA the Set of Rushmore“. The Atlantic. Архивирано од изворникот на July 2, 2012. Посетено на October 18, 2013.
 15. „Obvious History: Wes Anderson and Owen Wilson staged a break-in in their apartment“. Interview Magazine (англиски). March 29, 2018. Посетено на March 5, 2021.
 16. „Owen Wilson“. Архивирано од изворникот на October 2, 2013. Посетено на October 17, 2013.
 17. „Wes Anderson“. Biography (англиски). Посетено на March 5, 2021.
 18. „Bottle Rocket“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот на September 30, 2007. Посетено на August 7, 2007.
 19. „Bottle Rocket“. Rotten Tomatoes. Архивирано од изворникот на December 30, 2012. Посетено на December 26, 2012.
 20. „Film By Film: Wes Anderson On Wes Anderson“. Empire Magazine. March 2014. Архивирано од изворникот на March 6, 2014. Посетено на March 6, 2014.
 21. „Rushmore“. Rotten Tomatoes. Архивирано од изворникот на February 6, 2013. Посетено на December 26, 2012.
 22. Scorsese, Martin (March 2000). „Wes Anderson“. Esquire. Архивирано од изворникот на January 30, 2012. Посетено на July 31, 2011.
 23. Bort, Ryan (December 15, 2016). 'Rushmore' and 'The Lion King' among films added to the Library of Congress Film Registry“. Newsweek. Посетено на November 22, 2019.
 24. „EMPIRE's 500 Greatest Movies of All Time“. EMPIRE. Архивирано од изворникот на July 22, 2012. Посетено на July 5, 2012.
 25. „Wes is having trouble with the reception“. SCREEN Machine. Архивирано од изворникот на July 22, 2013. Посетено на July 5, 2012.
 26. Becker, Walter; Fagen, Donald (July 2020). „Attention Wes Anderson“. Steely Dan. Архивирано од изворникот на August 25, 2007. Посетено на July 5, 2020.
 27. 27,0 27,1 „On Ray's Trail“. The Statesman. Архивирано од изворникот на January 3, 2008. Посетено на October 19, 2007.
 28. „Wilson & Anderson reminisce over a cup of Darjeeling“. Production Weekly. August 2006. Архивирано од изворникот на January 14, 2007. Посетено на August 22, 2007.
 29. „Wes Anderson Honors Fellini in a Delightful New Short Film“. Slate. November 12, 2013. Архивирано од изворникот на November 13, 2013. Посетено на November 12, 2013.
 30. „Wes Anderson's 5 Best Commercials“. Indiewire. May 1, 2013. Архивирано од изворникот на June 30, 2013. Посетено на November 1, 2021.
 31. Vanairsdale, S.T. (January 18, 2010). „Wes Anderson on Awards Season, Animation and Why He Hasn't Seen Avatar“. Movieline.
 32. „Wes Anderson“. Los Angeles Times. March 8, 2012. Архивирано од изворникот на May 17, 2012. Посетено на May 20, 2012.
 33. Eisenberg, Eric (October 31, 2012). „Wes Anderson Says The Grand Budapest Hotel Is Mostly Set in the Late 1920s“. Cinema Blend. Архивирано од изворникот на November 29, 2012. Посетено на November 18, 2012.
 34. Scott, A. O. (March 6, 2014). „Bittersweet Chocolate on the Pillow – Wes Anderson's 'Grand Budapest Hotel' Is a Complex Caper“. New York Times. Архивирано од изворникот на October 22, 2014. Посетено на September 25, 2014.
 35. „IMDb: The Grand Budapest Hotel (2014) – Awards“. IMDb. Архивирано од изворникот на March 2, 2015. Посетено на March 7, 2015.
 36. „Wes Anderson to Direct Stop-Motion Animated Film About Dogs“. October 12, 2015. Посетено на December 21, 2016.
 37. Празен навод (help)
 38. Cabin, Chris (October 27, 2016). „Wes Anderson Confirms His Stop-Motion Animated Dog Movie Is In Production“. Collider. Архивирано од изворникот на December 20, 2016. Посетено на December 21, 2016.
 39. Hayes, Britt (October 27, 2016). „Wes Anderson Is Currently Filming His New Stop-Motion Animated Movie About Dogs“. Screen Crush. Архивирано од изворникот на October 28, 2016. Посетено на October 27, 2016.
 40. „Oscar Nominations 2019: The Complete List“. Variety. January 22, 2019.
 41. Rubin, Rebecca (2021-05-27). „Wes Anderson's 'The French Dispatch' Sets New Theatrical Release Date“. Variety (англиски). Посетено на 2021-05-27.
 42. Празен навод (help)
 43. THE FRENCH DISPATCH | "Aline" Music Video | Directed by Wes Anderson. 22 September 2021. https://www.youtube.com/watch?v=aJGMmXdyhoA. 
 44. Burch, Noel (1979). „Film's Institutional Mode of Representation and the Soviet Response“. October. 11: 77–96. doi:10.2307/778236. ISSN 0162-2870. JSTOR 778236.
 45. Dazed (2021-05-16). „Wes Anderson is shooting a new film in Spain this summer“. Dazed (англиски). Посетено на 2021-06-07.
 46. Belinchón, Gregorio (2021-05-14). „Wes Anderson rodará su nueva película en Madrid“. EL PAÍS (шпански). Посетено на 2021-05-16.
 47. „Bill Murray confirms new film with Wes Anderson is called 'Asteroid City'. NME. Посетено на January 7, 2021.
 48. Leishman, Rachel (January 6, 2022). „Wes Anderson to Direct Roald Dahl's 'The Wonderful Story of Henry Sugar,' Starring Benedict Cumberbatch“. Collider.
 49. „Wes Anderson To Direct Adaptation Of Roald Dahl's 'The Wonderful Story Of Henry Sugar' Starring Benedict Cumberbatch, Ralph Fiennes, Dev Patel And Ben Kingsley“. Deadline Hollywood. Посетено на January 7, 2021.
 50. Bernal, Fernando (March 2, 2018). „Wes Anderson: "Almodóvar me influyó mucho para crear los Tenenbaums". El País. Посетено на March 20, 2018.
 51. Seitz, Matt Zoller (April 6, 2009). „The Substance of Style, Pt 3. Examining the Wes Anderson–Hal Ashby connection“. Moving Image Source. Архивирано од изворникот на March 21, 2015. Посетено на September 25, 2014.
 52. 'Moonrise Kingdom' Director Wes Anderson on 'Stealing' From Kubrick, Polanski“. The Hollywood Reporter. June 11, 2012. Архивирано од изворникот на June 21, 2012. Посетено на February 20, 2013.
 53. 53,0 53,1 Празен навод (help)
 54. Redmond, Sean; Batty, Craig (April 9, 2014). „Wes Anderson is one of cinema's great auteurs: discuss“. The Conversation. Архивирано од изворникот на December 20, 2016. Посетено на December 15, 2016.
 55. Frank, Priscilla (March 19, 2014). „Hypnotic Video Explores Wes Anderson's Quirky Obsession With Symmetry“. The Huffington Post. Архивирано од изворникот на December 20, 2016. Посетено на December 15, 2016.
 56. „American Eccentric Cinema“. Bloomsbury Publishing.
 57. „The James Clayton Column: Wes Anderson and auteurs with an identity“. Den of Geek (англиски). March 7, 2014. Посетено на January 29, 2020.
 58. Lyttelton, Jessica Kiang,Oliver; Kiang, Jessica; Lyttelton, Oliver (September 24, 2015). „Ranked: Wes Anderson's Most Memorable Characters“. IndieWire (англиски). Посетено на January 29, 2020.
 59. Klein, Joshua; и др. „Wes Anderson“. They Shoot Pictures, Don't They?. Архивирано од изворникот на August 10, 2014. Посетено на July 28, 2014.
 60. Buono, Alex. „How We Did It: The Midnight Coterie of Sinister Intruders“. www.alex-buono.com. Архивирано од изворникот на July 9, 2014. Посетено на July 28, 2014.
 61. Chabon, Michael (January 31, 2013). „Wes Anderson's Worlds“. New York Review of Books. Архивирано од изворникот на July 29, 2014. Посетено на July 28, 2014.
 62. Mayshark, Jesse Fox (2007). Post-pop Cinema: The Search for Meaning in New American Film. Greenwood Publishing Group, 2007. ISBN 978-0-275-99080-0.
 63. „Wes Anderson gets a wallpaper collection – let the over-decorating begin!“. The Guardian. April 24, 2019.
 64. Vera, Noel. „Courtesan au chocolat“. Businessworld. Архивирано од изворникот на September 23, 2015. Посетено на July 28, 2014.
 65. Moeckel, Casey (June 11, 2012). „The Music of Wes Anderson's Cinematic World“. Songlyrics.com. Архивирано од изворникот на 2020-06-18. Посетено на July 28, 2014.
 66. Inman, Davis (January 2, 2012). „Jackson Browne, 'These Days'. American Songwriter. Архивирано од изворникот на October 15, 2014.
 67. „Elements of Mise en Scene in Postmodern Cinema“. Cult Critic (англиски). 2016-12-22. Архивирано од изворникот на 2022-04-16. Посетено на 2022-04-08.
 68. Dilley, Whitney Crothers (2017). The Cinema of Wes Anderson: Bringing Nostalgia to Life. Wallflower Press. ISBN 978-0-231-54320-0.
 69. Празен навод (help)
 70. Празен навод (help)
 71. Crocker, Lizzie (8 November 2015). „Meet Juman Malouf—Y.A. Fiction's New Spellbinder And Wes Anderson's Muse“. The Daily Beast (англиски). Посетено на 23 October 2021.
 72. „Celebrity Sightings – Day 2 – The 10th Rome Film Fest Photos and Images | Getty Images“. www.gettyimages.fi (англиски). Архивирано од изворникот на March 15, 2017. Посетено на March 14, 2017.
 73. Heyman, Marshall (December 20, 2015). „Holiday Window Gazing With Juman Malouf“. The Wall Street Journal. ISSN 0099-9660. Архивирано од изворникот на March 15, 2017. Посетено на March 14, 2017.
 74. ARTE Cinema (March 10, 2017), Leçon de cinéma par Wes Anderson – ARTE Cinema, Архивирано од изворникот на August 10, 2017, Посетено на March 14, 2017
 75. Amsden, David. „The Life Obsessive With Wes Anderson“. New York. Архивирано од изворникот на November 11, 2013. Посетено на October 27, 2013.
 76. Kahn, Howie (February 26, 2014). „The Life Aesthetic With Wes Anderson“. The Wall Street Journal. Архивирано од изворникот на January 2, 2015. Посетено на December 19, 2014.
 77. „Wes Anderson interview: 'I always try to do something different to what I've done before“. Time Out Paris (француски). Архивирано од изворникот на March 15, 2017. Посетено на March 14, 2017.
 78. Standen, Dirk (October 19, 2010). „Paper Chase: The Art of Eric Chase Anderson“. Style.com. Архивирано од изворникот на February 22, 2014. Посетено на November 16, 2013.
 79. I CANI - WES ANDERSON (англиски), Посетено на 2022-02-19
 80. „Wes Andersons Horror Trailer“. YouTube. Посетено на October 25, 2020.
 81. „What if Wes Anderson Directed X-Men?“. YouTube. Посетено на March 4, 2015.
 82. „Bar Luce – Fondazione Prada“. www.fondazioneprada.org. Посетено на 2022-07-28.
 83. „Family Guy: "Three Directors" Parodies Tarantino, Michael Bay & Wes Anderson“. Screen Rant. February 13, 2020. Посетено на February 13, 2020.
 84. „Wes Anderson“. www.r-project.org. Архивирано од изворникот на 2022-12-05. Посетено на October 16, 2020.
 85. „Wes Anderson Palettes“. wesandersonpalettes.tumblr.com. Посетено на October 16, 2020.
 86. „A New Book Compiles Photos of Idiosyncratic, Quirky Destinations that Look Just Like Wes Anderson Films“. Colossal. October 21, 2020. Посетено на October 24, 2020.
 87. „TV Recap: "The Simpsons" Season 32, Episode 11 – "The Dad-Feelings Limited". Laughing Place. January 4, 2021. Посетено на January 4, 2021.
 88. D'Alessandro, Anthony (2022-07-20). „Focus Features & Universal Reteam With Wes Anderson For 'Asteroid City'. Deadline (англиски). Посетено на 2022-07-21.
 89. Leishman, Rachel (January 6, 2022). „Wes Anderson to Direct Roald Dahl's 'The Wonderful Story of Henry Sugar,' Starring Benedict Cumberbatch“. Collider.
 90. Gottlieb, Meryl (March 21, 2018). „The actors who have appeared in the most Wes Anderson films — from Bill Murray to Owen Wilson“. Посетено на August 4, 2021.
 91. Munton, Rebecca (May 20, 2021). „10 Recurring Wes Anderson Collaborators Also In The French Dispatch“. Посетено на August 4, 2021.
 92. „Actors In The Most Wes Anderson Movies“. ranker.
 93. „Directors' Trademarks: Wes Anderson“. Cinelinx. June 1, 2018. Архивирано од изворникот на 2021-10-28. Посетено на August 7, 2021.
 94. „Inside a Wes Anderson-Designed Luxury Train“. Architectural Digest (англиски). 2021-10-11. Посетено на 2021-10-12.

Литература

уреди
 • „Special Issue: Wes Anderson, Austin Auteur“. Texas Studies in Literature and Language. 60 (2). 2018. ISSN 1534-7303.
 • Seitz, Matt Zoller (2013). The Wes Anderson Collection. New York, New York: Harry N. Abrams. ISBN 978-0-8109-9741-7.
 • Browning, Mark (2011). Wes Anderson: why his movies matter. Santa Barbara, Calif: Praeger. ISBN 978-1-59884-352-1.
 • „Special Issue: Wes Anderson & Co“. New Review of Film and Television Studies. 10 (1). 2012. ISSN 1740-0309.
 • MacDowell, James (2010). „Notes on Quirky“ (PDF). Movie: A Journal of Film Criticism. Warwick University (1).
 • Kunze, Peter C., уред. (2014). The films of Wes Anderson: Critical essays on an Indiewood icon. New York, NY: Palgrave Macmillan. ISBN 978-1-349-48692-2.

Надворешни врски

уреди