Франсес Мекдорманд

американска глумица

Франсес Луис Мекдорманд (родена на 23 јуни 1957 г.) — американска глумица.

Франсес Мекдорманд
Мекдорманд во 2015 година
Роден(а)Франсес Луис Мекдорманд
23 јуни 1957 (1957-06-23) (64 г.)
Чикаго, Илиноис, САД
ЖивеалиштеЊујорк, Њујорк, САД
ЗанимањеГлумица
Активен период1984–сè уште
СопружникЏоел Коен (в. 1984)
Деца1

Таа е една од малкуте глумици која ги има добиено трите најпрестижни награди за глума: Оскар за Фарго (1996), Награда Тони за бродвејската претстава Добри луѓе (2011), и Награда Еми за минисеријата Олива Китериџ (2014). Мекдорманд исто така добила Златен глобус за нејзината изведба во Три билборди пред Ебинг, Мисури (2017).[1]

Таа е во брак со режисерот Џоел Коен и глумела во многу разновидни филмови режирани од браќата Коен, вклучувајќи ги Крваво едноставно (1984), Одгледувајќи ја Аризона (1987), Фарго (1996), Човекот што не беше таму (2001), Запали по читањето (2008) и Аве, Цезар! (2016). Таа трипати била номинирана за Оскар за најдобра глумица во споредна улога, и тоа за нејзините изведби во филмовите Мисисипи во пламен (1988), Речиси славни (2000) и Северна земја (2005). Таа исто така глумела во филмовите Кратки резови (1993), Исконски страв (1996), Златни момци (2000) и Љубовта нема правила (2003) и го позајмила својот глас во анимираниот авантуристички филм Добриот диносаурус (2015).

НаводиУреди

  1. Grobar, Matt (January 7, 2018). 'Three Billboards' Star Frances McDormand Expresses Gratitude For Tectonic Shift In Entertainment Industry“. Deadline. Посетено на January 7, 2018.

Надворешни врскиУреди