Отвори го главното мени

Тилда Свинтон (англиски: Katherine Matilda Swinton) (5 ноември 1960, Лондон) е британска филмска глумица.

Свинтон на филмскиот фестивал „Санденс“, во 2005 год.

БиографијаУреди

 
Свинтон на филмскиот фестивал во Единбург, во 2007 год.

Според нејзиното признание, додека живеела во Лондон, неколку години се издржувала од парите кои ги заработувала од обложување на коњски трки. За време на снимањето на филмот „Само љубовниците преживуваат“, Свинтон преживувала тешки мигови, зашто во меѓувреме се разболела и починла нејзината мајка. Според таблоидите, Свинтон живее во полигмна врска со двајца мажи, но таа го демантирала тоа, иако признала дека во нејзиниот живот има двајца мажи: Џон Брн, таткото на нејзините близнаци Ксавиер и Онор, додека таа живее со децата и со партнерот Сандро Куп. Во 2014 година, магазинот „Џи кју“ ја избрал Свинтон за жена на годината.[1]

Филмска кариераУреди

 
Свинтон на филмскито фестивал во Венеција, во 2009 год.

Во 2007 година, Свинтон ја добила наградата „Оскар“ за улогата на адвокатката Карен Краудер во филмот „Мајкл Клејтон“. Позначајни улоги на Свинтон се и: вампирката Ив во филмот на Џим ЏармушСамо љубовниците преживуваат“; негативката Мејсон во филмот на Бонг Џун-хо „Мразокршач“; и улогата на Мадам Д. во филмот на Вес АндерсонГранд хотел Будимпешта“.[2]

НаводиУреди

  1. Наташа Спирова, „Да не станев актерка, ќе бев коцкар“, Антена, број 862, 2.1.2015, стр. 11.
  2. Наташа Спирова, „Да не станев актерка, ќе бев коцкар“, Антена, број 862, 2.1.2015, стр. 11.