Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2018-2019

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2018-2019 била 116-тата сезона на второто ниво на англискиот фудбал, односно 15-та под името Чемпионшип.

Чемпионшип 2018-2019
Logo of competition
Натпреварување Фудбалска лига на Англија Чемпионшип
Спорт Фудбал
Издание 116-то
Организатор Фудбалска лига на Англија
Период од: 4 август 2018
до: 5 мај 2019
Држава  Англија
Резултати
Шампион Норич Сити Норич Сити
4. титула
Промоција Норич Сити Норич Сити
Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед
Астон Вила Астон Вила
Испаднале Ипсвич Таун Ипсвич Таун
Болтон Болтон
Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед
Статистика
Најдобар стрелец Финска Теему Пуки
(29 гола)
Одиграни натпревари 552
Постигнати голови 1.473 (2,67 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2017–18 2019–20

Првото место го освоила екипата на Норич Сити и заедно со второпласираната екипа Шефилд Јунајтед избориле директна промоција во Премиер лигата за сезоната 2019-2020. Ним подоцна им се приклучила екипата на Астон Вила како победник на плејофот. Од лигата испаднале три екипи: Ротерам Јунајтед, Болтон Вондерерс и Ипсвич Таун.

Најдобар стрелец бил Теему Пуки од Норич Сити со 29 гола.

Промена на екипи

уреди

Следниве екипе ја промениле лигата во однос на сезоната 2017–2018.

Во Чемпионшип

Промоција од Лига Еден

Испаднале од Премиер лига

Од Чемпионшип

Промоција во Премиер лига

Испаднале во Лига Еден

Екипи учеснички и нивните локации

уреди

Личности и спонзори

уреди
Екипа Тренер Капитен Најдобар стрелец Опрема Спонзор
Астон Вила   Стив Брус (1-10. коло)
  Дин Смит (11-46. коло)
  Џејмс Честер   Тами Абрахам (25) Luke Sport 32Red
Бирмингем Сити   Монк, ГариГари Монк   Мајкл Морисон   Че Адамс (22) Адидас[1] 888sport[2]
Блекбурн Роверс   Тони Моубрај   Чарли Мулгру   Бредли Дак
  Дани Греам (15)
Умбро 10Bet[3]
Болтон Вондерерс   Паркинсон, ФилФил Паркинсон   Витер, ДејвидДејвид Витер   Вил Бакли (5) Макрон Betfred
Брентфорд   Дин Смит (1-10. коло)
  Томас Франк (11-46. коло)
  Ромејн Сојерс   Нил Мопе (25) Адидас LeoVegas[4]
Бристол Сити   Џонсон, ЛиЛи Џонсон   Бејли Рајт   Фамара Џедиу (13) Bristol Sport Dunder[5]
Вест Бромвич Албион   Дарен Мур (1-36. коло)
  Џејмс Шан (37-46. коло)
  Крис Брант   Двајт Гајл (23) Пума[6] Ideal Boilers
Виган Атлетик   Пол Кук   Сем Морси   Џо Гарнер
  Ник Пауел (8)
Пума DW Sports Fitness
Дарби Каунти   Френк Лампард   Картис Дејвис[7]   Хари Вилсон (15) Умбро[8] 32Red
Ипсвич Таун   Пол Харст (1-15. коло)
  Пол Ламберт (16-46. коло)
  Лук Чемберс   Гвион Едвардс
  Фред Сирс (6)
Адидас Magical Vegas[9]
Квинс Парк Ренџерс   Стив Мекларен (1-39. коло)
  Џон Јустејс (40-46. коло)
  Тони Леистнер   Лук Фриман (8) Ереа[10] Royal Panda[11]
Лидс Јунајтед   Марсело Биелса   Лиам Купер   Кемар Руф (15) Капа[12] 32Red[13]
Мидлсбро   Тони Пјулис   Џорџ Френд   Брит Асомбалонга (14) Hummel 32Red
Милвол   Нил Харис   Стив Морисон   Ли Грегори (10) Макрон TW Drainage
Норич Сити   Даниел Фарке   Грант Ханли   Теему Пуки (29) Ереа LeoVegas[14]
Нотингем Форест   Аитор Каранка (1-26. коло)
  Сајмон Ајрланд (27. коло)
  Мартин О'Нил (28-46. коло)
  Бен Вотсон[15]   Луис Грабан (16) Макрон BetBright[16]
Престон Норт Енд   Нил, АлексАлекс Нил   Том Кларк   Алан Браун
  Калум Робинсон (12)
Најк 32Red[17]
Рединг   Пол Клемент (1-20. коло)
  Скот Маршал (21-23. коло)
  Хосе Гомес (24-46. коло)
  Пол Мекшејн   Јаку Меите (12) Пума[18] Carabao[19]
Ротерам Јунајтед   Пол Ворн   Ричард Вуд   Мајкл Смит (8) Пума Hodge Clemco[20]
Свонзи Сити   Греам Потер   Лерој Фер   Оливер МекБрни (22) Хома[21] Bet UK[22]
Стоук Сити   Гари Роувет (1-26. коло)
  Нејтн Џонс (27-46. коло)
  Рајан Шоукрос   Беник Афобе (8) Макрон bet365
Хал Сити   Најџел Адкинс   Маркус Хенриксен   Џарод Боувен (22) Умбро SportPesa
Шефилд Венздеј   Јос Лухукај (1-22. коло)
  Ли Булен (23-26. коло)
  Агну &   Клеменс (27-28. коло)
  Стив Брус (29-46. коло)
  Том Лис   Стивен Флечер (11) Elev8 Chansiri
Шефилд Јунајтед   Вајлдер, КрисКрис Вајлдер   Били Шарп   Били Шарп (23) Адидас Ramsdens Currency

Завршна табела

уреди
Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
  1.   Норич Сити 94 46 27 13 6 93 57 +36
  2.   Шефилд Јунајтед 89 46 26 11 9 78 41 +37
  3.   Лидс Јунајтед 83 46 25 8 13 73 50 +23
  4.   Вест Бромвич Албион 80 46 23 11 12 87 62 +25
  5.   Астон Вила 76 46 20 16 10 82 61 +21
  6.   Дарби Каунти 74 46 20 14 12 69 54 +15
7.   Мидлсбро 73 46 20 13 13 49 41 +8
8.   Бристол Сити 70 46 19 13 14 59 53 +6
9.   Нотингем Форест 66 46 17 15 14 61 54 +7
10.   Свонзи Сити 65 46 18 11 17 65 62 +3
11.   Брентфорд 64 46 17 13 16 73 59 +14
12.   Шефилд Венздеј 64 46 16 16 14 60 62 -2
13.   Хал Сити 62 46 17 11 18 66 68 -2
14.   Престон 61 46 16 13 17 67 67 0
15.   Блекбурн Роверс 60 46 16 12 18 64 69 -5
16.   Стоук Сити 55 46 11 22 13 45 52 -7
17.   Бирмингем Сити (-9) 52 46 14 19 13 64 58 +6
18.   Виган Атлетик 52 46 13 13 20 51 64 -13
19.   Квинс Парк Ренџерс 51 46 14 9 23 53 71 -18
20.   Рединг 47 46 10 17 19 49 65 -16
21.   Милвол 44 46 10 14 22 48 64 -16
  22.   Ротерам Јунајтед 40 46 8 16 22 52 83 -31
  23.   Болтон 32 46 8 8 30 29 78 -49
  24.   Ипсвич Таун 31 46 5 16 25 36 77 -41

Легенда:

      Промоција во Премиер лига на Англија 2019-2020
  Се квалификува за плејофот за промоција во Премиер лига на Англија 2019-2020
      Испаѓа во Фудбалска лига на Англија Еден 2019-2020

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.

Санкции:

На Бирмингем Сити му биле одземени 9 бода за непочитување на правилата за профитабилност и одржливост на Фудбалската лига на Англија.[23]

Пласман

уреди

Плејоф

уреди
  Полуфинале Финале
                     
3    Лидс Јунајтед 1 2 3  
6    Дарби Каунти 0 4 4  
    6    Дарби Каунти 1
  5    Астон Вила 2
4    Вест Бромвич Албион 1 1 2 (3)
5    Астон Вила 2 0 2 (4)  

Финале на плејофот

уреди
27 мај 2019
15:00 BST
Астон Вила   2–1   Дарби Каунти Вембли, Лондон
Гледачи: 85,826
Судија: Пол Тирни
Ел Гази   44'
Мекгин   59'
Извештај Вагхорн   81'

Резултати

уреди
АСТ БИР БЛЕ БОЛ БРЕ БРИ ВБА ВИГ ДАР ИПС КПР ЛИД МИД МИЛ НОР НОТ ПРЕ РЕД РОТ СВО СТО ХАЛ ШФВ ШФЈ
Астон Вила –––– 4–2 2-1 2-0 2-2 2-1 0-2 3-2 4-0 2-1 2-2 2-3 3-0 1-0 1-2 5-5 3-3 1-1 2-0 1-0 2-2 2-2 1-2 3-3
Бирмингем Сити 2-1 –––– 2-2 0-1 0-0 0-1 1-1 1-1 2-2 2-2 0-0 1-0 1-2 0-2 2-2 2-0 3-0 2-1 3-1 0-0 2-0 3-3 3-1 1-1
Блекбурн Роверс 1-1 2-2 –––– 2-0 1-0 0-1 2-1 3-0 2-0 2-0 1-0 2-1 0-1 0-0 0-1 2-2 0-1 2-2 1-1 2-2 0-1 3-0 4-2 0-2
Болтон Вондерерс 0-2 1-0 0-1 –––– 0-1 2-2 0-2 1-1 1-0 1-1 1-2 0-1 0-2 2-1 0-4 0-3 1-2 1-1 2-1 0-1 0-0 0-1 0-2 0-3
Брентфорд 1-0 1-1 5-2 1-0 –––– 0-1 0-1 2-0 3-3 2-0 3-0 2-0 1-2 2-0 1-1 2-1 3-0 2-2 5-1 2-3 3-1 5-1 2-0 2-3
Бристол Сити 1-1 1-2 4-1 2-1 1-1 –––– 3-2 2-2 0-2 1-1 2-1 0-1 0-2 1-1 2-2 1-1 0-1 1-1 1-0 2-0 0-1 1-0 1-2 1-0
Вест Бромвич 2-2 3-2 1-1 1-2 1-1 4-2 –––– 2-0 1-4 1-1 7-1 4-1 2-3 2-0 1-1 2-2 4-1 4-1 2-1 3-0 2-1 3-2 1-1 0-1
Виган Атлетик 3-0 0-3 3-1 5-2 0-0 1-0 1-0 –––– 0-1 1-1 2-1 1-2 0-0 1-0 1-1 2-2 2-0 0-0 1-0 0-0 0-0 2-1 3-2 0-3
Дарби Каунти 0-3 3-1 0-0 4-0 3-1 1-1 3-1 2-1 –––– 2-0 2-0 1-4 1-1 0-1 1-1 0-1 2-0 2-1 6-1 2-1 0-0 2-0 1-1 2-1
Ипсвич Таун 1-1 1-1 2-2 0-0 1-1 2-3 1-2 1-0 1-1 –––– 0-2 3-2 0-2 2-3 1-1 1-1 1-1 1-2 1-0 0-1 1-1 0-2 0-1 1-1
Квинс Парк Ренџерс 1-0 3-4 1-2 1-2 3-2 0-3 2-3 1-0 1-1 3-0 –––– 1-0 2-1 2-0 0-1 0-1 1-4 0-0 1-2 4-0 0-0 2-3 3-0 1-2
Лидс Јунајтед 1-1 1-2 3-2 2-1 1-1 2-0 4-0 1-2 2-0 2-0 2-1 –––– 0-0 3-2 1-3 1-1 3-0 1-0 2-0 2-1 3-1 0-2 1-0 0-1
Мидлсбро 0-3 1-0 1-1 2-0 1-2 0-1 1-0 2-0 1-1 2-0 2-0 1-1 –––– 1-1 0-1 0-2 1-2 2-1 0-0 0-0 1-0 1-0 0-1 3-0
Милвол 2-1 0-2 0-2 1-1 1-1 1-2 2-0 2-1 2-1 3-0 0-0 1-1 2-2 –––– 1-3 1-0 1-3 1-0 0-0 1-2 0-0 2-2 0-0 2-3
Норич Сити 2-1 3-1 2-1 3-2 1-0 3-2 3-4 1-0 3-4 3-0 4-0 0-3 1-0 4-3 –––– 3-3 2-0 2-2 3-1 1-0 0-1 3-2 2-1 1-0
Нотингем Форест 1-3 2-2 1-2 1-0 2-1 0-1 1-1 3-1 1-0 2-0 0-1 4-2 3-0 2-2 1-2 –––– 0-1 1-0 1-0 2-1 0-0 3-0 2-1 1-0
Престон 1-1 1-0 4-1 2-2 4-3 1-1 2-3 4-0 0-0 4-0 1-0 0-2 1-1 3-2 3-1 0-0 –––– 2-3 1-1 1-1 2-2 1-2 3-3 0-1
Рединг 0-0 0-0 2-1 0-1 2-1 3-2 0-0 3-2 1-2 2-2 0-1 0-3 0-1 3-1 1-2 2-0 2-1 –––– 1-1 1-4 2-2 3-0 1-2 0-2
Ротерам Јунајтед 1-2 1-3 3-2 1-1 2-4 0-0 0-4 1-1 1-0 1-0 2-2 1-2 1-2 1-0 1-2 2-1 2-1 1-1 –––– 2-1 2-2 2-3 2-2 2-2
Свонзи Сити 0-1 3-3 3-1 2-0 3-0 0-1 1-2 2-2 1-1 2-3 3-0 2-2 3-1 1-0 1-4 0-0 1-0 2-0 4-3 –––– 3-1 2-2 2-1 1-0
Стоук Сити 1-1 0-1 2-3 2-0 1-1 0-2 0-1 0-3 2-1 2-0 2-2 2-1 0-0 1-0 2-2 2-0 0-2 0-0 2-2 1-0 –––– 2-0 0-0 2-2
Хал Сити 1-3 2-0 0-1 6-0 2-0 1-1 1-0 2-1 1-2 2-0 2-2 0-1 1-1 2-1 0-0 0-2 1-1 3-1 2-2 3-2 2-0 –––– 3-0 0-3
Шефилд Венздеј 1-3 1-1 4-2 1-0 2-0 2-0 2-2 1-0 1-2 2-1 1-2 1-1 1-2 2-1 0-4 3-0 1-0 0-0 2-2 3-1 2-2 1-1 –––– 0-0
Шефилд Јунајтед 4-1 0-0 3-0 2-0 2-0 2-3 1-2 4-2 3-1 2-0 1-0 0-1 1-0 1-1 2-1 2-0 3-2 4-0 2-0 1-2 1-1 1-0 0-0 ––––

Статистика и награди

уреди

Поединечна статистика

уреди

Список на стрелци

уреди

Ажурирана на 7 мај 2019[24]

 
Теему Пуки од Норич Сити бил најдобар стрелец за сезоната со 29 гола.
Гол Играч Клуб
29   Теему Пуки   Норич Сити
25   Нил Мопе   Брентфорд
25   Тами Абрахам   Астон Вила
23   Двајт Гејл   Вест Бромвич Албион
23   Били Шарп   Шефилд Јунајтед
22   Че Адамс   Бирмингем Сити
22   Оливер МекБрни   Свонзи Сити
22   Џарод Боувен   Хал Сити
22   Џеј Родригес   Вест Бромвич Албион
16   Луис Грабан   Нотингем Форест
15   Бредли Дак   Блекбурн Роверс
15   Хари Вислон   Дарби Каунти
15   Дејвид МекГолдрик   Шефилд Јунајтед
15   Дани Греам   Блекбурн Роверс
14   Брит Асомбалонга   Мидлсбро
13   Фамара Џедиу   Бристол Сити
12   Пабло Ернандес   Лидс Јунајтед
12   Фрејзер Кемпбел   Хал Сити
12   Алан Браун   Престон
12   Јаку Меите   Рединг

Хет-трикови

уреди
Играч За Против Резултат Дата Ref
  Лукас Јуткиевич Бирмингем Сити Ротерам Јунајтед 3–1 (Д) 6 октомври 2018 [25]
  Били Шарп Шефилд Јунајтед Виган Атлетик 4–2 (Д) 27 октомври 2018 [26]
  Че Адамс Бирмингем Сити Хал Сити 3–3 (Д) 10 ноември 2018 [27]
  Тами Абрахам4 Астон Вила Нотингем Форест 5–5 (Д) 28 ноември 2018 [28]
  Дани Греам Блекбурн Роверс Шефилд Венздеј 4–2 (Д) 1 декември 2018 [29]
  Двајт Гејл Вест Бромвич Албион Ротерам Јунајтед 0–4 (Г) 22 декември 2018 [30]
  Били Шарп Шефилд Јунајтед Астон Вила 3–3 (Г) 8 февруари 2019 [31]
  Че Адамс Бирмингем Сити Квинс Парк Ренџерс 3–4 (Г) 9 февруари 2019 [32]
  Саид Бенрахма Брентфорд Хал Сити 5–1 (Д) 23 февруари 2019 [33]
  Мартин Вагорн Дарби Каунти Ротерам Јунајтед 6–1 (H) 30 март 2019 [34]
  Андреас Вајман Бристол Сити Шефилд Јунајтед 2–3 (Г) 30 март 2019 [35]
  Мејсон Маунт Дарби Каунти Болтон Вондерерс 4–0 (Д) 13 април 2019 [36]
  Двајт Гејл Вест Бромвич Албион Престон Норт Енд 4–1 (H) 13 април 2019 [37]

4 Играчот постигнал 4 гола

Факти и бројки

уреди
 • Екипа со најмногу победи: Норич Сити (27)
 • Екипа со најмногу нерешени: Стоук Сити (22)
 • Екипа со најмногу порази: Болтон Вондерерс (30)
 • Екипа со најмалку победи: Ипсвич Таун (5)
 • Екипа со најмалку нерешени: Лидс Јунајтед и Болтон Вондерерс (8)
 • Екипа со најмалку порази: Норич Сити (6)
 • Екипа со најдобар напад: Норич Сити (93 постигнати гола)
 • Екипа со најслаб напад: Болтон Вондерерс (29 постигнати гола)
 • Екипа со најдобра одбрана: Јувентус (30 примена гола)
 • Екипа со најслаба одбрана: Кјево (75 примени гола)
 • Екипа со најдобра гол-разлика: Шефилд Јунајтед (+37)
 • Екипа со најлоша гол-разлика: Болтон Вондерерс (−49)
 • Натпревар со најмногу голови: (10)
Астон Вила - Нотингем Форест 5-5 (28 ноември 2018)
 • Победи со најголема разлика:
Најголема победа на домашен терен: Вест Бромвич Албион - Квинс Парк Ренџерс 7-1 (18 август 2018)
Најголема победа на гостински терен: Шефилд Венздеј - Норич Сити 0-4 (3 октомври 2018), Ротерам Јунајтед - Вест Бромвич Албион 0-4 (22 декември 2018), Болтон Вондерерс - Норич Сити (16 февруари 2019)

Награди

уреди

Месечни награди

уреди
Месец Менаџер на месецот Играч на месецот Наводи
Менаџер Клуб Играч Клуб
Август   Марсело Биелса Лидс Јунајтед   Кемар Руф Лидс Јунајтед [38][39]
Септември   Дарен Мур Вест Бромвич Албион   Двајт Гејл Вест Бромвич Албион [40][41]
Октомври   Стив Мекларен Квинс Парк Ренџерс   Лукаш Јуткиевич Бирмингем Сити [42][43]
Ноември   Даниел Фарке Норич Сити   Тами Абрахам Астон Вила [44][45]
Декември   Наџел Адкинс Хал Сити   Џарод Боуен Хал Сити [46][47]
Јануари   Тони Моубрај Блекбурн Роверс   Адам Армстронг Блекбурн Роверс [48]
Февруари   Крис Вилдер Шефилд Јунајтед   Че Адамс Бирмингем Сити [49]
Март   Дин Смит Астон Вила   Семи Аџаји Ротерам Јунајтед [50]
Април   Крис Вилдер Шефилд Јунајтед   Двајт Гејл Вест Бромвич Албион [51]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Adidas to become Blues' new kit supplier“. Birmingham City FC. Архивирано од изворникот на 2016-03-26. Посетено на 22 April 2016.
 2. „Order the 2016/17 home shirt now“. Birmingham City FC. Архивирано од изворникот на 2016-08-28. Посетено на 6 June 2016.
 3. „Blackburn Rovers scores 10Bet deal – Lancashire Business View“. 19 July 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-19. Посетено на 2019-05-07.
 4. „LeoVegas new Shirt Sponsor and Title Partners“. Brentford FC. Архивирано од изворникот на 2020-11-19. Посетено на 19 June 2017.
 5. „City reveals Dunder as new shirt sponsor“. Bristol City.
 6. „Albion team up with PUMA“. West Bromwich Albion F.C. 23 May 2018. Посетено на 23 May 2018.
 7. „Why Richard Keogh was not handed back the captain's armband in Derby County's defeat by Middlesbrough“. 23 April 2018. Посетено на 23 April 2018.
 8. „Derby County Announce Umbro Kit Deal“. Посетено на 12 June 2017.
 9. „TOWN AGREE NEW SHIRT SPONSORSHIP DEAL“. Ipswich Town FC. Посетено на 11 January 2018.
 10. „QPR AGREE ERREA KIT DEAL“. QPR. Архивирано од изворникот на 12 January 2017. Посетено на 30 April 2017.
 11. „ROYAL PANDA CONFIRMED AS NEW SHIRT SPONSORS“. QPR. Посетено на 22 June 2017.
 12. „KAPPA: NEW KIT DEAL ANNOUNCED“. Leeds United FC. Посетено на 31 May 2016.
 13. „UNITED ANNOUNCE NEW SHIRT SPONSOR“. Leeds United FC. Посетено на 31 May 2016.
 14. „City Announce New Principal Club Sponsor“. Norwich City F.C. 26 June 2017. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 2019-05-07.
 15. „Ben Watson will be Nottingham Forest captain this season – but Aitor Karanka wants more than one leader“. Nottingham Post. 13 July 2018.
 16. „Nottingham Forest announce landmark deal with BetBright“. Nottingham Forest. Посетено на 13 June 2018.
 17. „32Red Become New Principal Partner of Preston North End“.
 18. „Reading FC announce new PUMA kit deal“. Reading FC. Посетено на 31 May 2016.
 19. „Reading FC sign Carabao as Principal Partner until 2019“.
 20. „Millers strike Hodge Clemco deal – News – Rotherham United“.
 21. „Swans sign Joma for new campaign“. swanseacity.com. Архивирано од изворникот на 2016-06-04. Посетено на 3 May 2016.
 22. „Bet UK back Swans in new shirt deal“. swanseacity.com. Посетено на 22 June 2018.
 23. „EFL statement: Birmingham City“ (англиски). English Football League.
 24. „Championship Top Scorers“. Посетено на 28 February 2016.
 25. „Birmingham 3–1 Rotherham: Lukas Jutkiewicz hat-trick inspires Blues win“. Sky Sports. 6 October 2018.
 26. „Sheffield United 4–2 Wigan Athletic: Billy Sharp nets hat-trick as Blades go top“.
 27. „Birmingham City 3–3 Hull City: Che Adams hat-trick earns Blues point“.
 28. „Aston Villa 5–5 Nottingham Forest: Tammy Abraham scores four in 10-goal draw“. BBC. 28 November 2018.
 29. „Blackburn 4–2 Sheff Wed: Danny Graham shines with first Rovers hat-trick“. Sky Sports. 1 December 2018.
 30. „Rotherham United 0–4 West Bromwich Albion: Baggies boss hails 'phenomenal' hat-trick hero Gayle“. BBC. 22 December 2018.
 31. „Aston Villa 3–3 Sheffield United: Andre Green's stoppage-time strike completes incredible Villa comeback“. Sky Sports. 9 February 2019.
 32. „Queens Park Rangers 3–4 Birmingham City: Blues hold off thrilling Rangers comeback“. BBC. 9 February 2019.
 33. „Brentford 5–1 Hull: Said Benrahma hits hat-trick in thumping Bees win“. Sky Sports. 23 February 2019.
 34. „Derby County 6–1 Rotherham United: Martyn Waghorn hat-trick helps Rams thrash Millers“. BBC. 30 March 2019.
 35. „Sheffield United 2–3 Bristol City: Andreas Weimann hat-trick dents Blades' promotion hopes“. BBC Sport. 30 March 2019.
 36. „Derby County 4–0 Bolton Wanderers: Rams rout deepens Bolton woes“. BBC Sport. 13 April 2019.
 37. „West Bromwich Albion 4–1 Preston North End: Dwight Gayle hits a hat-trick in thumping Baggies win“. BBC Sport. 13 April 2019.
 38. „Manager of the Month: Marcelo Bielsa“. Efl.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-04-08. Посетено на 11 January 2019.
 39. „Player of the Month: Kemar Roofe“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 40. „Manager of the Month: Darren Moore“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 41. „Player of the Month: Dwight Gayle“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 42. „Championship Manager of the Month: Steve McClaren“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 43. „Championship Player of the Month: Lukas Jutkiewicz“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 44. „Sky Bet Championship Manager of the Month“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 45. „Sky Bet Championship Player of the Month“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 46. „Championship Manager of the Month: December winner“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 47. „Championship Player of the Month: December winner“. Efl.com (англиски). Посетено на 11 January 2019.
 48. „Blackburn pair Tony Mowbray and Adam Armstrong win Sky Bet Championship January awards“. Sky Sports. 7 February 2019.
 49. „Che Adams and Chris Wilder win Sky Bet Championship February award“. Sky Sports. 8 March 2019.
 50. „Sky Bet EFL March awards: Player of the Month and Manager of the Month winners announced“. Sportinglife.com. Посетено на 28 April 2019.
 51. „Sky Bet Championship: Manager and Player of the Month winners“. 3 May 2019.

Надворешни врски

уреди