Бен Вотсон (роден на 9 јули 1985 година) — англиски фудбалер кој игра за Вотфорд како играч од средниот ред. Тој претходно играл за Кристал Палас и за Виган Атлетик, а имал и периоди на заем во Квинс Парк Ренџерс и Вест Бромвич Албион. Тој, исто така ја претставувал Англија во селекцијата до 21 година.

Англија Бен Вотсон
Ben Watson in Pittsburg (cropped).JPG
Лични податоци
Роден на 9 јули 1985 (1985-07-09) (36 г.)
Роден во Камбервел, Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Вотфорд Вотфорд
Број 23
Младинска кариера
Кристал Палас Кристал Палас
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2009 Кристал Палас Кристал Палас 169 (18)
2009–2015 Виган Атлетик Виган Атлетик 107 (13)
2009КПР КПР 16 (2)
2010Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 7 (1)
2015- Вотфорд Вотфорд 19 (0)
Репрезентација
2004-2006 Англија Англија 21 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јануари 2012

Вотсон го освоил ФА Купот со Виган, откако во финалето на ова натпреварување 2013 година го постигнал единствениот гол на натпреварот во судиското продолжение за да му донесе победа на својот тим против Манчестер Сити. Ова била прв титула за Виган во ФА Купот.

ТитулиУреди

  Виган АтлетикУреди

Надворешни врскиУреди