Жак Анкетил

велосипедист

Жак Анкетил (француски: Jacques Anquetil), (Мон Сент-Ењан, 8 јануари 1934Руан, 18 ноември 1987) – поранешен француски велосипедист во периодот од 1953 до 1969 година. Анкетил е петкратен победника на Тур де Франс, а двапати го освоил Џиро д’Италија. Со освојувањето на Вуелта а Еспања станал првиот возач кој ги освоил сите три гран тур трки. Бил исклучителен хронометраш, заради што го добил прекарот „Господин Хроно“.[1] Девет пати ја освојувал трката Гран при на нациите, која била неофицијално светско првенство во возење на хронометар.

Жак Анкетил
Jacques Anquetil
Анкетил на Џиро д’Италија во 1966 година
Лични податоци
Цело имеЖак Анкетил
ПрекарГосподин Хроно
Метр Жак
Роден8 јануари 1934(1934-01-08)
Мон Сент-Ењан, Приморска Сена, Франција
Починал18 ноември 1987(1987-11-18) (возр. 53)
Руан, Приморска Сена, Франција
Висина&100000000000001760000001,76 м
Маса70 kg (150 lb; 11 st)
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
1953–1955
1956–1958
1959–1960
1961–1964
1965–1966
1967–1969
Ла Перл
Хелјет
Леру
Сен Рафаел
Форд-Житан
Бик
Значајни победи
Гран тур
Тур де Франс
Генерален пласман (1957, 1961, 1962, 1963, 1964)
16 поединечни етапи
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1960, 1964
5 поединечни етапи
Вуелта а Еспања
Генерален пласман (1963)
1 поединечна етапа

Еднодневни трки

Париз-Ница (1957, 1961, 1963, 1965, 1966)
Четири дена Динкерк (1958, 1959)
Критериум ди Дофине (1963, 1965)

Класици

Гент-Вевелгем (1964)
Бордо-Париз (1965)
Лиеж-Бастоњ-Лиеж (1966)

Наводи

уреди
  1. „Monsieur Chrono“. cyclingart.blogspot.com. 23. јуни 2011. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Поврзано

уреди