Тим Санвеб

германска велосипедска екипа

Тим Санвеб (кратенка според UCI: SUN) — германска професионална друмска велосипедска екипа, која учествува во Светската турнеја и на некои континентални трки. Екипата е предводена од Иван Шпекенбринк и ги користи велосипедите Џајант.

Тим Џајант-Алпецин
Team Giant-Alpecin logo.png
UCI кодSUN
ЛоциранХоландија (2005–2014)
Германија (2015–)
Основан2005 (2005)
СтатусПрофесионална континентална екипа (2005–2012)
UCI World Tour екипа (2013–)
ВелосипедиКолнаго (2005)
Кога (2006–2011)
Фелт (2012)
Џајант (2013– )
Извршен директорИван Шпекенбринк
2005
2006–2011
2012
2012–2014
2014
2015–2016
2017–
Шимано-Мемори Корп
Скил Шимано
Проџект 1т4и
Аргос-Шимано
Џајант-Шимано
Тим Џајант-Алпецин
Тим Санвеб
Дрес на Тим Санвеб

Дрес

Состав на екипатаУреди

2016Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Никијас Арнт (ГЕР) (1991-11-18)18 ноември 1991 (воз. 24)
  Варан Баргиј (ФРА) (1991-10-28)28 октомври 1991 (воз. 24)
  Макс Валшајд (ГЕР) (1993-06-13)13 јуни 1993 (воз. 22)
  Ларс ван дер Хар (ХОЛ) (1991-07-23)23 јули 1991 (воз. 24)
  Зико Вејтенс (БЕЛ) (1991-09-29)29 септември 1991 (воз. 24)
  Том Велерс (ХОЛ) (1984-09-14)14 септември 1984 (воз. 31)
  Зимон Гешке (ГЕР) (1986-03-13)13 март 1986 (воз. 29)
  Џон Дегенколб (ГЕР) (1989-01-07)7 јануари 1989 (воз. 26)
  Берт де Бакер (БЕЛ) (1984-04-02)2 април 1984 (воз. 31)
  Кун де Корт (ХОЛ) (1982-09-08)8 септември 1982 (воз. 33)
  Том Димулен (ХОЛ) (1990-11-11)11 ноември 1990 (воз. 25)
  Серен Краг Андерсен (ДАН) (1994-08-10)10 август 1994 (воз. 21)
  Рој Курверс (ХОЛ) (1979-12-27)27 декември 1979 (воз. 36)
  Тобијас Лудвигсон (ШВЕ) (1991-02-22)22 февруари 1991 (воз. 24)
Велосипедист Датум на раѓање
  Фредрик Лудвигсон (ШВЕ) (1994-04-28)28 април 1994 (воз. 21)
  Синдре Лунке (НОР) (1993-04-17)17 април 1993 (воз. 22)
  Сам Омен (ХОЛ) (1995-08-15)15 август 1995 (воз. 20)
  Георг Прајдлер (АВТ) (1990-06-17)17 јуни 1990 (воз. 25)
  Рамон Синкелдам (ХОЛ) (1989-02-09)9 февруари 1989 (воз. 26)
  Том Стамснејдер (ХОЛ) (1985-05-15)15 мај 1985 (воз. 30)
  Алберт Тимер (ХОЛ) (1985-06-13)13 јуни 1985 (воз. 30)
  Лауренс тен Дам (ХОЛ) (1980-11-13)13 ноември 1980 (воз. 35)
  Кејлеб Ферли (САД) (1987-02-19)19 февруари 1987 (воз. 28)
  Јоханес Фрелингер (ГЕР) (1985-06-09)9 јуни 1985 (воз. 30)
  Чад Хејга (САД) (1988-08-26)26 август 1988 (воз. 27)
  Ѓи Ченг (КИН) (1987-07-15)15 јули 1987 (воз. 28)
  Картер Џонс (САД) (1989-02-27)27 февруари 1989 (воз. 26)

2017Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Серен Краг Андерсен  10 август 1994Trefor-Blue Water (2015)
  Никијас Арнт  18 ноември 1991LKT Brandenburg (2012)
  Варан Баргиј  28 октомври 1991CC Étupes (2012)
  Фил Баухаус  8 јули 1994Бора-Аргон 18 (2016)
  Макс Валшајд  13 јуни 1993Kuota-Lotto (2015)
  Зико Вејтенс  29 септември 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Зимон Гешке  13 март 1986
  Том Димулен  11 ноември 1990Rabobank Continental (2011)
  Макс Кантер   (1 авг–31 дек, стажант)22 октомври 1997Sunweb Development (2017)
  Вилко Келдерман  25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Ленард Кемна  9 септември 1996Штелтинг Сервис Груп (2016)
  Рој Курверс  27 декември 1979Time-Van Hemert (2007)
  Синдре Лунке  17 април 1993Joker (2015)
  Мајкл Метјус  26 септември 1990Мичелтон-Скот (2016)
  Сам Омен  15 август 1995Rabobank Development (2015)
  Георг Прајдлер  17 јуни 1990Type 1-Sanofi (2012)
  Рамон Синкелдам  9 февруари 1989
  Том Стамснејдер  15 мај 1985Leopard-Trek (2011)
  Мике Тенисен  25 август 1992Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Алберт Тимер  13 јуни 1985Löwik Meubelen (2006)
  Јоханес Фрелингер  9 јуни 1985Milram (2010)
  Крис Хамилтон  18 мај 1995
  Чад Хејга  26 август 1988
  Ленард Хофстеде  29 декември 1994Rabobank Development (2016)
  Берт де Бакер  2 април 1984Beveren 2000 (2008)
  Лауренс тен Дам  13 ноември 1980Лото НЛ-Џамбо (2015)
  Leon Rohde   (1 авг–31 дек, стажант)10 мај 1995LKT Brandenburg (2016)

2018Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Серен Краг Андерсен  10 август 1994Trefor-Blue Water (2015)
  Никијас Арнт  18 ноември 1991LKT Brandenburg (2012)
  Фил Баухаус  8 јули 1994Бора-Аргон 18 (2016)
  Макс Валшајд  13 јуни 1993Kuota-Lotto (2015)
  Луј Вервеке  6 октомври 1993
  Зимон Гешке  13 март 1986
  Том Димулен  11 ноември 1990Rabobank Continental (2011)
  Вилко Келдерман  25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Ленард Кемна  9 септември 1996Штелтинг Сервис Груп (2016)
  Рој Курверс  27 декември 1979Time-Van Hemert (2007)
  Мајкл Метјус  26 септември 1990Мичелтон-Скот (2016)
  Сам Омен  15 август 1995Rabobank Development (2015)
  Том Стамснејдер  15 мај 1985Leopard-Trek (2011)
  Мајкл Сторер  28 февруари 1997
  Мике Тенисен  25 август 1992Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Едвард Тенс  30 април 1991Трек-Сегафредо (2017)
  Мартејн Тусвелд  9 септември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2017)
  Јоханес Фрелингер  9 јуни 1985Milram (2010)
  Крис Хамилтон  18 мај 1995
  Чад Хејга  26 август 1988
  Џеј Хиндли  5 мај 1996Mitchelton Scott (2017)
  Ленард Хофстеде  29 декември 1994Rabobank Development (2016)
  Лауренс тен Дам  13 ноември 1980Лото НЛ-Џамбо (2015)

2019Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Асбјерн Краг Андерсен  9 април 1992Waoo (2018)
  Серен Краг Андерсен  10 август 1994Trefor-Blue Water (2015)
  Никијас Арнт  18 ноември 1991LKT Brandenburg (2012)
  Јан Бакелантс  14 февруари 1986АГ2Р Ла Мондијал (2018)
  Кес Бол  27 јули 1995
  Макс Валшајд  13 јуни 1993Kuota-Lotto (2015)
  Луј Вервеке  6 октомври 1993
  Том Димулен  11 ноември 1990Rabobank Continental (2011)
  Макс Кантер  22 октомври 1997
  Вилко Келдерман  25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Ленард Кемна  9 септември 1996Штелтинг Сервис Груп (2016)
  Рој Курверс  27 декември 1979Time-Van Hemert (2007)
  Мајкл Метјус  26 септември 1990Мичелтон-Скот (2016)
  Јорис Ниувенејс  11 февруари 1996Sunweb Development (2018)
  Сам Омен  15 август 1995Rabobank Development (2015)
  Роберт Пауер  11 мај 1995Мичелтон-Скот (2018)
  Каспер Педерсен  15 март 1996Аква Блу Спорт (2018)
  Николас Роуш  3 јули 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Мајкл Сторер  28 февруари 1997
  Мартејн Тусвелд  9 септември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2017)
  Јоханес Фрелингер  9 јуни 1985Milram (2010)
  Крис Хамилтон  18 мај 1995
  Чад Хејга  26 август 1988
  Џеј Хиндли  5 мај 1996Mitchelton Scott (2017)
  Марк Хирши  24 август 1998Sunweb Development (2018)
  Флоријан Шторк   (27 мар–31 дек)27 април 1997

2020Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Асбјерн Краг Андерсен  9 април 1992Waoo (2018)
  Серен Краг Андерсен  10 август 1994Trefor-Blue Water (2015)
  Тимен Аренсман   (1 јул–31 дек)4 декември 1999
  Никијас Арнт  18 ноември 1991LKT Brandenburg (2012)
  Тиш Бенот  11 март 1994Лото-Судал (2019)
  Кес Бол  27 јули 1995
  Феликс Гал  27 февруари 1998Sunweb Development (2019)
  Алберто Даинесе  25 март 1998SEG Racing Academy (2019)
  Нико Денц  15 февруари 1994АГ2Р Ла Мондијал (2019)
  Марк Донован  3 април 1999Team Wiggins Le Col (2019)
  Нилс Екхоф  23 јануари 1998
  Јаша Зитерлин  4 ноември 1992Мовистар (2019)
  Макс Кантер  22 октомври 1997
  Вилко Келдерман  25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Мајкл Метјус  26 септември 1990Мичелтон-Скот (2016)
  Јорис Ниувенејс  11 февруари 1996Sunweb Development (2018)
  Сам Омен  15 август 1995Rabobank Development (2015)
  Роберт Пауер  11 мај 1995Мичелтон-Скот (2018)
  Каспер Педерсен  15 март 1996Аква Блу Спорт (2018)
  Николас Роуш  3 јули 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Мартин Салмон  29 октомври 1997
  Мајкл Сторер  28 февруари 1997
  Мартејн Тусвелд  9 септември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2017)
  Крис Хамилтон  18 мај 1995
  Чад Хејга  26 август 1988
  Џеј Хиндли  5 мај 1996Mitchelton Scott (2017)
  Марк Хирши  24 август 1998Sunweb Development (2018)
  Флоријан Шторк  27 април 1997
  Илан ван Вилдер  14 мај 2000

Надворешни врскиУреди