Покраини во Италија

Во Италија, покраината (итал. provincia) — административна единица помеѓу општината (comune) и регионот (regione).

Карта на покраините во Италија во 2012 г.

Една покраина се состои од многу општини, а обично неколку покраини регион. Регионот Аостинска Долина е единствениот кој, во потесна смисла, нема покраини: административните функции на неговата покраина ги врши соодветната регионална влада. Меѓутоа во друга смисла, овој регион може да се смета и за покраина. Секоја покраина ја води претседател или комесар кој стои на чело на покраинската извршна управа и делува заедно со покраинскиот совет. Претседателот и советот се назначуваат со освени гласови од градоначалниците и советниците на секоја општина.

Земјата има вкупно 107 покраини (вклучувајќи ја Аостинската Долина), од кои три се новоорганизирани, и ќе стапат во сила како единици дури во 2009 г. На списокот со задебелени букви означени се покраините чии главни градови се воедно и главни градови на регионот во кој припаѓаат.

Некои од покраините имаат формален статус на метрополски градови[1] или слободни општински здруженија. Во Сицилија сите покраини во 2013 г. се заменети со вакви здруженија.

Список на покраини

уреди

Ова е список на покраините во Италија по азбучен редослед, со разни податоци за секоја од нив. Податоците важат за 2016 г.[2]

ISTAT-
ознака
Покраина ISO-
код
Регион Население
Површина
(км²)
Густина
(/км²)
Општини
064 Авелино AV Кампанија 439.137 2.792 157 119
084 Агриџенто AG Сицилија 454.002 3.042 149 43
006 Алесандрија AL Пиемонт 440.613 3.559 124 190
042 Анкона AN Марке 481.028 1.940 248 56
007 Аоста AO Аостинска Долина 128.230 3.263 39 74
051 Арецо AR Тоскана 349.651 3.236 108 39
044 Асколи Пичено AP Марке 214.068 1.228 174 33
005 Асти AT Пиемонт 221.687 1.515 146 118
072 Бари (МГ) BA Апулија 1.258.706 3.821 329 48
110 Барлета-Андрија-Трани BT Апулија 392.863 1.538 255 10
025 Белуно BL Венето 213.474 3.676 58 69
062 Беневенто BN Кампанија 287.874 2.071 139 78
016 Бергамо BG Ломбардија 1.098.740 2.723 404 244
096 Бјела BI Пиемонт 185.768 914 203 82
037 Болоња (МГ) BO Емилија-Ромања 991.924 3.702 268 60
017 Бреша BS Ломбардија 1.256.025 4.783 263 206
074 Бриндизи BR Апулија 403.229 1.839 219 20
012 Варезе VA Ломбардија 883.285 1.199 737 141
027 Венеција (МГ) VE Венето 863.133 2.461 351 44
103 Вербано-Кузио-Осола VB Пиемонт 163.247 2.256 72 77
023 Верона VR Венето 920.158 3.120 295 98
002 Верчели VC Пиемонт 179.562 2.088 86 86
102 Вибо Валентија VV Калабрија 166.560 1.139 146 50
056 Витербо VT Лацио 320.294 3.614 89 60
024 Виченца VI Венето 870.740 2.723 320 121
031 Горица GO Фурланија-Јулиска Краина 142.407 466 306 25
053 Гросето GR Тоскана 228.157 4.501 51 28
086 Ена (СОЗ) EN Сицилија 172.485 2.561 67 20
094 Изернија IS Молизе 88.694 1.528 58 52
008 Империја IM Лигурија 222.648 1.156 193 67
021 Јужен Тирол (АП) BZ Трентино-Јужен Тирол 507.657 7.400 69 116
061 Казерта CE Кампанија 916.467 2.640 347 104
085 Калтанисета (СОЗ) CL Сицилија 271.729 2.124 128 22
092 Каљари (МГ) CA Сардинија 430.413 1.248 345 17
070 Кампобасо CB Молизе 231.086 2.910 79 84
107 Карбонија-Иглезијас CI Сардинија 129.840 1.495 87 23
087 Катанија (МГ) CT Сицилија 1.090.101 3.553 307 58
079 Катанѕаро CZ Калабрија 368.597 2.392 154 80
069 Кјети CH Абруцо 397.123 2.588 153 104
078 Козенца CS Калабрија 734.656 6.650 110 155
013 Комо CO Ломбардија 594.988 1.288 462 160
019 Кремона CR Ломбардија 363.606 1.771 205 115
101 Кротоне KR Калабрија 174.605 1.716 102 27
004 Кунео CN Пиемонт 592.303 6.902 86 250
066 Л’Аквила AQ Абруцо 309.820 5.035 62 108
011 Ла Специја SP Лигурија 223.516 881 254 32
059 Латина LT Лацио 555.692 2.250 247 33
097 Леко LC Ломбардија 340.167 816 417 90
075 Лече LE Апулија 815.597 2.759 296 87
049 Ливорно LI Тоскана 342.955 1.211 283 20
098 Лоди LO Ломбардија 227.655 782 291 61
046 Лука LU Тоскана 393.795 1.773 222 35
020 Мантова MN Ломбардија 415.442 2.339 178 70
045 Маса-Карара MS Тоскана 203.901 1.157 176 17
077 Матера MT Базиликата 203.726 3.447 59 31
043 Мачерата MC Марке 325.362 2.774 117 50
106 Медио Кампидано VS Сардинија 102.409 1.516 68 28
083 Месина (МГ) ME Сицилија 653.737 3.247 201 108
015 Милано (МГ) MI Ломбардија 3.156.694 1.575 2.004 134
036 Модена MO Емилија-Ромања 700.913 2.689 261 47
108 Монца и Бријанца MB Ломбардија 849.636 405 2.098 55
063 Неапол (МГ) NA Кампанија 3.080.873 1.171 2.631 92
003 Новара NO Пиемонт 371.802 1.339 278 88
091 Нуоро NU Сардинија 160.677 3.934 41 52
104 Олбија-Темпио OT Сардинија 157.859 3.399 46 26
105 Ољастра OG Сардинија 57.965 1.854 31 23
095 Ористано OR Сардинија 166.244 3.040 55 88
018 Павија PV Ломбардија 548.307 2.965 185 190
028 Падова PD Венето 934.216 2.143 436 104
082 Палермо (МГ) PA Сицилија 1.249.577 4.992 250 82
034 Парма PR Емилија-Ромања 442.120 3.450 128 47
041 Пезаро и Урбино PU Марке 366.963 2.564 143 60
054 Перуџа PG Умбрија 671.821 6.332 106 59
068 Пескара PE Абруцо 323.184 1.225 264 46
050 Пиза PI Тоскана 417.782 2.445 171 39
047 Пистоја PT Тоскана 293.061 965 304 22
033 Пјаченца PC Емилија-Ромања 289.875 2.590 112 48
093 Порденоне PN Фурланија-Јулиска Краина 315.323 2.130 148 51
076 Потенца PZ Базиликата 383.791 6.549 59 100
100 Прато PO Тоскана 249.775 365 684 7
039 Равена RA Емилија-Ромања 392.458 1.858 211 18
088 Рагуза (СОЗ) RG Сицилија 318.549 1.614 197 12
035 Реџо Емилија RE Емилија-Ромања 530.343 2.292 231 45
080 Реџо Калабрија RC Калабрија 566.977 3.184 178 97
057 Риети RI Лацио 160.467 2.750 58 73
058 Рим (МГ) RM Лацио 4.194.068 5.352 784 121
099 Римини RN Емилија-Ромања 329.302 863 382 27
029 Ровиго RO Венето 247.884 1.790 138 50
009 Савона SV Лигурија 287.906 1.545 186 69
065 Салерно SA Кампанија 1.109.705 4.918 226 158
090 Сасари SS Сардинија 337.237 4.281 79 66
052 Сиена SI Тоскана 272.638 3.823 71 36
089 Сиракуза (СОЗ) SR Сицилија 404.271 2.108 192 21
014 Сондрио SO Ломбардија 183.169 3.210 57 78
073 Таранто TA Апулија 580.028 2.436 238 29
067 Терамо TE Абруцо 312.239 1.948 160 47
055 Терни TR Умбрија 234.665 2.122 111 33
001 Торино (МГ) TO Пиемонт 2.302.353 6.829 337 315
081 Трапани (СОЗ) TP Сицилија 436.624 2.460 177 24
026 Тревизо TV Венето 888.249 2.477 359 95
022 Трентино (АП) TN Трентино-Јужен Тирол 529.457 6.203 85 217
032 Трст TS Фурланија-Јулиска Краина 236.556 212 1.116 6
030 Удине UD Фурланија-Јулиска Краина 541.522 4.904 110 136
038 Ферара FE Емилија-Ромања 359.994 2.630 137 26
109 Фермо FM Марке 177.914 860 207 40
048 Фиренца (МГ) FI Тоскана 998.098 3.515 284 44
040 Форли-Чезена FC Емилија-Ромања 395.489 2.376 166 30
071 Фоџа FG Апулија 640.836 6.966 92 64
060 Фрозиноне FR Лацио 498.167 3.243 154 91
010 Џенова (МГ) GE Лигурија 882.718 1.839 480 67
Вкупно 60.626.442 301.338 201 8.094

Наводи

уреди
  1. „Addio alle vecchie province, è legge il Ddl Delrio“. Ilsole24ore.it. 2014-04-03. Посетено на 2014-08-15.
  2. „Bilancio demografico“. demo.istat.it. ISTAT. 27 септември 2016. Архивирано од изворникот на 2018-12-16. Посетено на 2017-08-26.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди