Абруцорегион во Средна Италија, кој излегува на Јадранско Море. Ја има титулата најзелен регион во Европа, бидејќи третина од неговата територија е покриена со национални паркови. Зафаќа површина од 10,763 км2 и тука живеат 1,3 милиони жители. Главен град и административен центар е Л’Аквила.

Абруцо
Abruzzo

'
Регион во Италија
Знаме на Абруцо AbruzzoГрб на Абруцо Abruzzo
ЗемјаИталија
Админ. центарЛ’Аквила
Површина
 • Вкупна10.763 км2 (4,156 ми2)
Население (2012-10-30)
 • Вкупно1.307.919
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДШ/ном.€ 28.7[1] милијарди (2008)
БДП/жит€ 21,400[2] (2008)
NUTSITF
Мреж. местоwww.regione.abruzzo.it

Галерија на градовите во регионот

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. „Eurostat – Tables, Graphs and Maps Interface (TGM) table“. Epp.eurostat.ec.europa.eu. 12 August 2011. Посетено на 15 September 2011.
  2. „EUROPA – Press Releases – Regional GDP per inhabitant in 2008 GDP per inhabitant ranged from 28% of the EU27 average in Severozapaden in Bulgaria to 343% in Inner London“. Europa.eu. Посетено на 2013-10-08.