Беневенто (покраина)

Покраината Беневенто (италијански: Provincia di Benevento) — покраина во регионот Кампанија, Италија. Главен град е Беневенто.

Покраина Беневенто
Земја Италија
Регион Кампанија
Главен град Беневенто
Површина 2,071 км²
Население
(2005)
289,455
Густина 140
Општини 78
Рег. табл. BN
Пошт. бр. 82010-82038
Повик. бр. 0823, 0824
ISTAT 62
Претседател Аниело Чимитиле
Местоположбата на покраината Беневенто во рамките на Италија
Беневенто-Арх на Трајан од Југ.jpg

Зафаќа површина од 2.071 км2, а населението брои 289.455 жители (2005). Опфаќа 78 општини[1].

Границите на покраината во голема мера се совпаѓаат со територијата на Кнежевството Беневенто во XI век.

Наводи

уреди
  1. Општини во Беневенто Архивирано на 7 август 2007 г. (италијански)

Надворешни врски

уреди