Виченца (покраина)

Виченца (итал. Provincia di Vicenza) — покраина во регионот Венето во северна Италија. Главен град е Виченца.

Покраина Виченца
Земја Flag of Italy.svg Италија
Регион Венето
Главен град Виченца
Површина 2.722 км²
Население
(2006)
840,000
Густина 259
Општини 121
Рег. табл. VI
Пошт. бр. 36010-36016, 36020-36025, 36027, 36028, 36030-36036, 36040, 36042, 36043, 36045-36047, 36050-36057, 36060-36066, 36070-36073, 36075-36078, 36100
Повик. бр. 0424, 0444, 0445
ISTAT 024
Претседател Атилио Шнек
Vicenza posizione.png
Местоположбата на покраината Виченца во рамките на Италија

Покраината зафаќа површина од 2.723 км2, со вкупно население од 840,000 жители (2006). Во неа има 121 комуни (општини) [1]). Претседател е Атилио Шнек (Дом на слободите) од 2007.

Во привинцијата е родена највлијателната жена во Индија и сопруга на поранешниот премиер Раџив Ганди.

Поважни градови во покраината се Басано дел Грапа, Скио, Тиене, Маростика, Лониго, Арцињано, Валдагано.

Надворешни врскиУреди