Горица (покраина)

покраина во североисточна Италија

Горица или Гориција (италијански: Provincia di Gorizia, словенечки: Goriška pokrajina) — покраина во автономниот регион Фурланија-Јулиска Краина, североисточна Италија. Зафаќа површина 466 км2 и вкупно население од 142.035 жители (2012). Излегува на Јадранското Море со брег во должина од 47,6 км2. Седиште е градот Горица (Гориција).

Горица
Provincia di Gorizia
Goriška pokrajina
Знаме на Горица
Знаме
Грб на Горица
Грб
Горица во рамките на Италија
Горица во рамките на Италија
Земја Италија
Регион Фурланија-Јулиска Краина
СедиштеГорица
Општини25
Управа
 • КомесарПаоло Виола
Површина
 • Вкупна466 км2 (180 ми2)
Население (31 јуни 2016)
 • Вкупно139.902
 • Густина300/км2 (780/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.34070-34079, 34170
Повик. бр.0431, 0481
Рег. таб.GO
ISTAT031
Мреж. местоprovincia.gorizia.it
Карта на покраината

ОпштиниУреди

Покраината денес опфаќа вкупно 25 општини[1]. Покрај италијанските, во загради дадени се и традиционалните словенечки називи, освен за градот Горица, каде случајот е обратен.

ИсторијаУреди

Од 1924 до 1927 г. населените места на оваа територија биле во состав на покраината Удине.

Од 1918 до 1924 и од 1927 до 1947 г. покраината Горица опфаќала низа населени места кои потоа се припоени кон Југославија и денес се во состав на Словенија. Во заграда се дадени поранешните италијански називи.

НаселениеУреди

Словенците сочинуваат 11% од населението на покраината.[2] Словенечкиот јазик како малцински е заштитен со закон во 9 општини.[3] Населението во руралните општини Добердо дел Лаго, Савоња д’Изонцо и Сан Флоријано дел Колио) — претежно словенечко, но Словенците бројно се најзастапени во градот Горица. Во покраината живеат и Македонци.

Еве ги десетте земји чии државјани се најзастапени во покраината (31 декември 2010):[4]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Општини“. Покраина Горица. Посетено на 28 август 2017. (италијански)
  2. http://www.uoc.es/euromosaic/web/document/eslove/an/i1/i1.html
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-02-06. Посетено на 2017-08-28.
  4. ISTAT. „Gorizia“. ISTAT. Посетено на 2012-06-06.

Надворешни врскиУреди

Координати: 45°56′23″ N; 13°37′24″ E / 45.9398° СГШ; 13.6234° ИГД / 45.9398; 13.6234