Општини во Италија

список на статии на Викимедија

Општините во Италија (италијански: comuni) се основната административна единица во земјата. Ова е список на општините, наведени по региони и покраини[1]

Карта на општините во Италија, 2017 г.

Средна ИталијаУреди

АбруцоУреди

ЛациоУреди

МаркеУреди

ТосканаУреди

УмбријаУреди

Островска ИталијаУреди

СардинијаУреди

СицилијаУреди

Североисточна ИталијаУреди

ВенетоУреди

Емилија-РомањаУреди

Трентино-Јужен ТиролУреди

Фурланија-Јулиска КраинаУреди

Северозападна ИталијаУреди

Аостинска ДолинаУреди

ЛигуријаУреди

ЛомбардијаУреди

ПиемонтУреди

Јужна ИталијаУреди

АпулијаУреди

БазиликатаУреди

КалабријаУреди

КампанијаУреди

МолизеУреди

НаводиУреди

  1. „Подбробна карта на општините во Италија со нивниот БДП во 2014 г.“. Архивирано од изворникот на 2015-04-05. Посетено на 2018-01-20.