Калабрија е регион во јужна Италија, јужно од Неапол, сместен на "прстот" на Апенинскиот Полустров. Зафаќа површина од 15,080 км2 и тука живеат безмалку 2 милиони жители. Главен град е Катанsаро.

Калабрија
Calàbbria  (јазик?)
Calàvria  (јазик?)
Calavría / Καλαβρία  (грчки)
Kalavrì  (јазик?)
Calàbria  (јазик?)

Bruttium
Region of Italy
Поглед кон националниот парк „Полино“
Поглед кон националниот парк „Полино“
Знаме на КалабријаГрб на Калабрија
Химна: Calabrisella[1]
CountryИталија
Главен градКатанѕаро
Најголем градРеџо Калабрија
Управа
 • ПретседателАнтонио Спирли (Lega Nord)
Површина
 • Вкупна15.080 км2 (5,820 ми2)
Население (1 јануари 2014)
 • Вкупно1.980.533
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Демониммакедонски: Калабриец
италијански: Calabrese
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166 codeIT-78
GDP (nominal)€33.3 billion (2018)[2]
GDP per capita€17,000 (2018)[3]
HDI (2018)0.842[4]
very high · 20th of 21
NUTS RegionITF
Мреж. местоwww.regione.calabria.it

Наводи уреди

  1. Paolo Di Vincenzo (11 February 2010). 'Dialetti d'Italia'. Canzoni regionali in un doppio cd“ (италијански). il Centro. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2021-07-07.
  2. „Eurostat – Tables, Graphs and Maps Interface (TGM) table“. Epp.eurostat.ec.europa.eu. 26 February 2013. Посетено на 26 March 2013.
  3. ec.europa.eu. "Regional GDP per capita ranged from 30% to 263% of the EU average in 2018". Соопштение за печат.
  4. „Sub-national HDI – Area Database – Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 13 September 2018.