Казерта (покраина)

Казерта (италијански: Provincia di Caserta) — покраина во регионот Кампанија, Италија. Административен центар е градот Казерта. Недалеку од градот се наоѓа некогашниот дворец на неаполските кралеви.

Покраина Казерта
Земја Flag of Italy.svg Италија
Регион Кампанија
Главен град Казерта
Површина 2.639 км²
Население
(2005)
879.342
Густина 333
Општини 104
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 81100 e 81020
Повик. бр. 081, 0823
ISTAT 061
Претседател Доменико Ѕинѕи
Местоположба на покраината Казерта во рамките на Италија
Местоположбата на покраината Казерта во рамките на Италија

Покраината зафаќа површина од 2.639 км2, има вкупно 879.342 жители (2005), а поделена е на 104 општини [1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди