Отишани

село во Општина Дебар


Отишани — село во Општина Дебар, во околината на градот Дебар. Селото е населено воглавно од Македонци, но дел од Македонците-муслимани се изјасниле како Турци поради политичко-религиски причини.

Отишани
Отишани 04.jpg

Панорама на Отишани

Отишани is located in Македонија
Отишани
Местоположба на Отишани во Македонија
Отишани на интерактивна карта

Координати 41°26′39″N 20°31′0″E / 41.44417° СГШ; 20.51667° ИГД / 41.44417; 20.51667Координати: 41°26′39″N 20°31′0″E / 41.44417° СГШ; 20.51667° ИГД / 41.44417; 20.51667
Регион Голо Брдо
Општина Grb-debar.jpg Дебар
Население 530 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 08030
Надм. вис. 839 м
Отишани на општинската карта
Отишани во Општина Дебар.svg

Атарот на Отишани во рамките на општината
Commons-logo.svg Отишани на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

 
Глетка од селото Отишани

Селото Отишани се наоѓа во областа Голо Брдо и заедно со селото Џепиште се единствените села од Голо Брдо кои се наоѓаат во Република Македонија, додека останатите се во Албанија.

ИсторијаУреди

Според податоците од 1873 година, селото имало 27 домаќинства со 36 жители муслимани (Македонци) и 54 христијани (Македонци).[1] Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 25 жители христијани (Македонци) и 240 муслимани (Македонци).[2]

НаселениеУреди

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов („Македонија, етнографија и статистика“) од 1900 година, селото Отишани имало 265 жители, сите Македонци, од кои 240 муслимани и 25 православни.[3]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Отишани имало 24 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според пописот од 2002 година, селото Отишани брои 530 жители од кои:[5]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[6]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 265[3] 24[4] 281 295 328 355 447 566 544 530

РодовиУреди

Селото Отишани отсекогаш било населено во целост со Македонци. Денес селото е речиси целосно населено со Македонци-муслимани, а во минатото во него живееле и православни христијани. Староседелски македонски муслимански родови во Отишани се: Абазовци чиј член во триесеттите години на XX век на православните во Џепиште им кажувал дека дедо му бил христијанин и дека во нивната куќата имале крст; Батмановци во чиј род како посинок со мајка живеел и некој турчин од Коџаџик; Џаферовци во чиј род како посинок бил доведено и некое дете од Требиште Исмаиловци со родовската огранка Муратовци; Минчовци и Вејсиловци; Патовци; Бајрамовци; Бакловци.[7]. Доселени македонски муслимански родови во Отишани се: Имеровци основани од домазет кој дошол од Тучепи во Голо Брдо во Албанија пред 95 години; Торбачи (Џеладин) се доселиле од селото Торбач во Голо Брдо во Албанија пред 110 години; Јолџиевци се доселиле од Тучепи во Голо Брдо во Албанија пред 105 години; Фејзоски се доселиле исто така од Тучепи во Голо Брдо во Албанија пред 105 години; Изовци потекнуваат од некој помакедончен турчин кој бил доведен од селото Праленик (Проваленик) во дебарска Жупа пред 100 години[7]. Православен македонски род во селото Отишани биле Ѓоровци (слават Св. Никола и Мала Богородица) и се делеле на огранките Јакимовци и Митровци[7].

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 553 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Џепиште.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 1.030 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[10]
 • Гробој — средновековна некропола;
 • Црквиште — средновековна црква и некропола;

ЛичностиУреди

ГалеријаУреди


ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.
 2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.259
 3. 3,0 3,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 262.
 4. 4,0 4,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рp. 184-185.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 7. 7,0 7,1 7,2 Филиповиќ, Миленко (1940). Голо Брдо - белешке о насељима, порекло становништва, народном животу и обичајима (српски). Скопје: Штампарија „Јужна Србија“. стр. 30–31.
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди