Михаил Романов

(Пренасочено од Михаил I)

Михаил Фјодорович Романов (руски:Михаи́л Фёдорович Рома́нов) (роден на 12 јули 1596 во Москва - починал на 14 јули 1645 во Москва) бил првиот руски цар од династијата Романови. Тој бил син на Фјодор Никитич Романов, кој подоцна станал патријарх на Москва и бил познат под името Филарет и Ксенија Шестова, подоцна позната како „големата калуѓерка“ Марта. Неговото владеење го означило крајот на времето на неволји.

Михаил Романов
Цар на цела Русија
На престол21 февруари 1613 - 14 јули 1645
ПретходникВреме на неволји (Владислав IV)
НаследникАлексеј I
Жени
ТаткоФјодор Романов
МајкаКсенија Шестова

Деца уреди

Од неговиот брак со Евдокија Стрешнева, Михаил имал 10 деца:

Име Роден Починал
Царевна Ирина 22 април 1627 8 април 1679
Царевна Пелагија 17 август 1628 25 јануари 1629
Цар Алексеј I 19 март 1629 29 јануари 1676
Царевна Ана 14 јули 1630 27 октомври 1692
Царевна Марта 19 август 1631 21 септември 1632
Царевич Иван 2 јуни 1633 10 јануари 1639
Царевна Софија 30 септември 1634 23 јуни 1636
Царевна Татјана 5 јануари 1636 24 август 1706
Царевна Евдокија 10 февруари 1637 10 февруари 1637
Царевич Василиј 14 март 1639 25 март 1639
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I  
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II  
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов  
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин