Фудбалски куп на Македонија 2008-2009


Фудбалски куп на Македонија 2008-2009 било 17. издание на Купот на Македонија.

Куп на Македонија 2008–2009
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 17 септември 2008
до 24 мај 2009
Екипи32
Финални резултати
Шампион Работнички Работнички
(2. титула)
Второ место Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П.

Во оваа сезона шампион бил Работнички и си обезбедил место во втората квалификациска рунда во Европа Лигата 2009-2010.

Шеснаестинафинале

уреди

Извлекувањето на двојките се одржало на 21 јуни 2008 во Скопје. Натпреварите се одиграле на 17 септември 2008.

Натпревар Клуб Резултат Клуб
1. Фортуна 2:3 Победа
2. Охрид 2004 3:0 (служ.) Башкими
3. Брегалница 2008 0:3 (служ.) Турново
4. Бардино 0:4 Милано
5. Караорман 0:3 (служ.) Беласица
6. Гостивар 0:3 (служ.) Миравци
7. Тетекс 0:1 Македонија Ѓ.П.
8. Локомотива 0:2 Работнички
9. Нов Милениум 1:0 Цементарница 55
10. Кравари 0:4 Шкендија 79
11. Бабуна 0:3 Вардар
12. Слога Југомагнат 2:4 Ренова
13. 11 Октомври 0:1 Металург
14. Влазрими 0:2 Силекс
15. Кожуф 1:4 Пелистер
16. Дрита 2:1 Напредок

Осминафинале

уреди

Извлекувањето на двојките се одржало на 22 септември 2008 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 22 октомври, додека вторите на 29 и 30 октомври 2008.

Натпревар Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
1. Металург 0:1 Милано 0:1 0:0
2. Вардар 1:3 Ренова 1:1 0:2
3. Работнички 3:0 Нов Милениум 1:0 2:0
4. Дрита 1:5 Миравци 1:1 0:4
5. Силекс 2:0 Беласица 2:0 0:0
6. Пелистер 6:1 Турново 4:0 2:1
7. Победа 1:5 Македонија Ѓ.П. 1:1 0:4
8. Шкендија 79 5:1 Охрид 2004 3:0 2:1

Четвртфинале

уреди

Извлекувањето на двојките се одржало на 6 ноември 2008 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 26 ноември, додека вторите на 7 и 10 декември 2008.

Натпревар Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
1. Ренова 0:1 Работнички 0:0 0:1
2. Силекс 1:4 Милано 0:2 1:2
3. Пелистер 3:4 Шкендија 79 3:1 0:3
4. Миравци 1:4 Македонија Ѓ.П. 1:1 0:3

Полуфинале

уреди

Извлекувањето на двојките се одржало на 25 декември 2008 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 8 април, додека вторите на 6 мај 2009.

Натпревар Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
1 Работнички 3:2 Шкендија 79 3:1 0:1
2. Македонија Ѓ.П. 2:1 Милано 2:0 0:1

Финале

уреди
24 мај 2009
16:30 CEST
Работнички 1 – 1
(6–5 пен.)
Македонија Ѓ.П. Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 2,000
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
С.Пандев   89' Н.Клечкаровски   64'
  Пенали  
Вандаир  
Фиљо  
Ј.Трајчев  
Г.Димовски  
М.Перендија  
Д.Савиќ  
С.Пандев  
6–5 де Брито  
Т.Брњачевски  
Н.Клечкаровски  
М.Илиевски  
Б.Милевски  
Н.Лена  
Д.Јовановски  

Екипа победник

уреди
  Работнички
2. титула

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди