Летни олимписки игри 1924

(Пренасочено од Летни олимписки игри - 1924)

8- те Летни олимписки игри се одржале во Париз во 1924 година. Градот Париз бил избран по вторпат за домаќин на Летните олимписки игри по 1900, а во конкуренција биле ои градовите Амстердам, Берлин, Лос Анџелес, Рио Де Жанеиро и Рим.

I Зимски олимписки игри
Град домаќин Шамони, Франција
Бр. на држави 44
Бр. на спортисти 3,089
(2,954 men, 135 women)
Натпревари 126 од 17 спортови
Отворени 25 јануари
Затворени 4 февруари
Официјално отворени од: Францускиот претседател
Гастон Домерж[1]
Спортска заклетва Жорж Андре
Стадион Олимписки стадион

Трошоците на игрите биле проценети на 10.000.000 франци, а според некоја потврда вкупниот износ изнесувал 5.496.610 франци. Се знае и дека за време на одржувањето на игрите во Париз пристигнале околу 60.000 луѓе[2].

Ретроспектива уреди

 
 • Церемонијата на свечено отворање се одржала на Олимпискиот стадион Ив ду Маноа со капацитет од 4- те 45.000 гледачи.
 • 8-те Летни олимписки игри се последни организирани од Пјер де Кубертен како претседател на Меѓународниот олимписки комитет.
 • „Летечките Финци“ доминирале на долгите атлетскји поатеки, а Британците и Американците на пократките. Паво Нурми победил во трките на 1500m и 5000m и крос- кантри трката. Виле Ритола победил во трките на 10000m и 3000m со пречки, а завршил втор во трката на 5000m и крос- кантри трката. Албин Стенрус победил во маратонот, додека финскиот тим (Нурми и Ритола) победиле во тимската трка на 3000m со пречки и крос- кантри тимската трка.
 • Британецот Харолд Абрахамс победил на 100m, а неговите сонародници Ерик Лидел на 400m и Даглас Лов на 800m.
 • Должината на маратонската трка била утврдена на 42.195 км што е трчана на Летните олимписки игри - 1908 во Лондон.
 • Пливачот Џони Вајсмилер освоил 3 златни медали во пливање и бронза во ватерполо.
 • Мечувачот Рожер Дукре од Франција освоил 5 медали од кои 3 биле златни.
 • Во гимнастичките натпревари во машка конкуренција дури 24 натпреварувачи биле оценети со 10. Од нив 23 во качување по јаже, а гимнастичарот Алберт Сегвин покрај оценката 10 во качување со јаже, бил единствен којшто добил десетка во друга дисциплина, прескок на страна.
 • Ирска за првпат на Олимписките игри учествувала како независна држава.
 • За првпат било употребено Олимпиското мото "Citius, Altius, Fortius" (побрзо, Повисоко, Посилно).
 • За првпат за Олимписките игри се изградило Олимписко село.

Спортови уреди

 
Целосна карта на сите Олимписки случувања

Демонстрациони спортови уреди

Земји-учеснички уреди

 
Учесничски, зелено- земји-учеснички кои и претходно учествувале на Олимписките игри, сино- земји-учеснички кои за првпат учествуваат

На Олимписките игри во Париз во 1924 година се натпреварувале спортисти од 44 земји. Германија повторно отсуствувала, а не ни била поканета од Меѓународниот олимписки комитет. Дебитанти на Олимписките игри биле Еквадор, Хаити, Ирска, Литванија, Филипини и Уругвај. Дебитанти на Летните олимписки игри биле и Латвија и Полска, но не и дебитанти на Олимписките игри воопшто бидејќи учествувале на Зимските олимписки игри - 1924 во Шамони.

Освојувачи на медали уреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   САД 45 27 27 99
2   Финска 14 13 10 37
3   Франција (домаќин) 13 15 10 38
4   Велика Британија 29 13 12 54
5   Италија 18 3 5 26
6   Швајцарија 7 8 10 25
7   Норвешка 5 2 3 10
8   Шведска 4 13 12 29
9   Холандија 4 1 5 10
10   Белгија 3 7 3 13

Наводи уреди

 1. International Olympic Committee (13 септември 2013). "Factsheet - Opening Ceremony of the Games f the Olympiad". Соопштение за печат.
 2. Zarnowski, C. Frank (Summer 1992). „A Look at Olympic Costs“ (PDF). Citius, Altius, Fortius. 1 (1): 16–32. Архивирано од изворникот (PDF) на 25 May 2017. Посетено на 10 August 2017.

Надворешни врски уреди