Куп на Македонија во ракомет 2017 (мажи)

Купот на Македонија 2017 - 25. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Младост во Битола, од 20 до 21 мај 2017 година. Купот бил освоен од Вардар по дванаести пат.

2017 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење20 – 21 мај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортска сала Младост (во Битола градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар (12. титула)
ВторопласиранЕурофарм Работник
Статистики за првенството
Натпревари3
Дадени голови162 (54 по натпр.)

Место на одржувањеУреди

Битола
Спортска сала Младост
Капацитет: 3,500
 

КвалификацииУреди

ОсминафиналеУреди

Група 1Уреди

Полуфиналe

март 2017 Тиквеш 2014 40 - 25 Партизан
(22 - 12)
Извештај

Финалe

5 март 2017
16:00 СЕВ
Тиквеш 28 - 33 Младост 09 Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 50
Судии: Рубинчо Седловски, Горан Ангелески
И. Грозданов 10 (14 - 16) М. Стоилов 11
Извештај

Група 2Уреди

Полуфиналe

март 2017 Текстилец 27 - 22 Куманово
(14 - 10)
Извештај

Финалe

5 март 2017
13:00 СЕВ
Вардар 2 31 - 23 Текстилец СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Исмаил Металари, Ненад Николовски
С. Чакалиќ 6 (17 - 10) В. Петров 8
Извештај

Група 3Уреди

Полуфиналe

март 2017 Риниа М 33 - 41 Спартак
(17 - 16)
Извештај

Финалe

5 март 2017
18:00 СЕВ
Македонија Ѓорче Петров 22 - 21 Спартак Училишна сала Кочо Рацин, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Војо Христовски, Бобан Мајнов
А. Ѓорѓевски 7 (11 - 13) С. Божаров, С. Ангеловски 5
Извештај

Група 4Уреди

Финалe

3 март 2017
17:30 СЕВ
Струга 33 - 32 Преспа Училишна сала Нико Нестор, Струга
Гледачи: 20
Судии: Оливер Спироски, Никола Пауновски
Ц. Кузмановски 6 (10 - 14) К. Бошевски 17
Извештај

ЧетвртфиналеУреди

Група 1Уреди

Домаќин на турнирот на групата 1 бил Металург.[1]

Полуфиналe

21 април 2017
17:30
Македонија Ѓорче Петров 38 - 43 Прилеп 2010 Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 50
Судии: Ерик Белимов, Митко Ѓорѓиевски
С. Николовски 13 (18 - 19) Ј. Јанчев 7
Извештај
21 април 2017
19:30
Пролет 62 18 - 36 Металург Спортска сала Автокоманда, Скопје
Судии: Виктор Андонов, Стојанче Јовановски
Л. Андоновски 5 (8 - 18) Д. Палевски 6
Извештај

Финалe

22 април 2017
13:00
Металург 42 - 31 Прилеп 2010 Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 56
Судии: Исмаил Металари, Ненад Николовски
Н. Обрадовиќ 10 (23 - 14) А. Бозаровски 9
Извештај

Група 2Уреди

Домаќин на турнирот на групата 2 бил Охрид 2013.[1]

Полуфиналe

22 април 2017
17:30
Работнички 19 - 27 Струга Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Судии: Васил Зипески, Сашо Ѓорѓески
А. Тасов 7 (9 - 18) П. Поповски 7
Извештај
22 април 2017
20:00
Охрид 2013 28 - 23 Металург 2 Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Судии: Никола Пауновски, Оливер Спировски
Б. Блажески 5 (14 - 7) Т. Матијашиќ 8
Извештај

Финалe

23 април 2017
18:00
Охрид 2013 32 - 25 Струга Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 300
Судии: Димитар Митрески, Благојче Тодороски
Б. Блажески 7 (21 - 13) М. Димоски 5
Извештај

Група 3Уреди

Домаќин на турнирот на групата 3 бил Еурофарм Работник.[1]

Полуфиналe

22 април 2017
12:00
Еурофарм Работник 30 - 21 Младост 09 Спортска сала Младост, Битола
Гледачи: 1,000
Судии: Михајло Илиевски, Методија Илиевски
И. Илиевски 6 (14 - 10) М. Караиванов 11
Извештај
22 април 2017
14:15
Пелистер 37 - 27 Вардар Јуниор Спортска сала Младост, Битола
Гледачи: 1,150
Судии: Војо Христовски, Бобан Мајнов
Р. Вујачиќ 6 (15 - 12) М. Поповски 9
Извештај

Финалe

23 април 2017
17:00
Еурофарм Работник 27 - 24 Пелистер Спортска сала Младост, Битола
Гледачи: 1,500
Судии: Димитар Георгиевски, Дејан Георгиевски
Л. Мајнов, А. Адли 6 (13 - 11) Р. Вујачиќ 10
Извештај

Група 4Уреди

Групата 4 немала домаќин. Секој домаќин на еден натпревар бил извлечен преку ждрепка. Во финалето на групата, домаќин бил победникот од натпреварот Радовиш:Вардар 2.[1]

Полуфиналe

22 април 2017
16:00
Радовиш 38 - 28 Вардар 2 Спортска сала 25 Мај, Радовиш
Гледачи: 250
Судии: Виктор Начевски, Даниело Божиновски
А. Долдуров, И. Милосавлевич 7 (18 - 16) С. Крстевски 10
Извештај
15 мај 2017
17:00
Вардар 48 - 28 Борец Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 50
Судии: Исмаил Металари, Ненад Николовски
И. Чупиќ 10 (24 - 16) Д. Димитриевски 8
Извештај

Финалe

16 мај 2017 Радовиш 19 - 44 Вардар Спортска сала 25 Мај, Радовиш
Гледачи: 2,000
Судии: Ѓорѓи Начевски, Славе Николов
Б. Соколов 7 (9 - 21) Д. Шишкарев 10
Извештај

Завршен турнирУреди

ПолуфиналеУреди

20 мај 2017
17:30 СЕЛВ
Еурофарм Работник 26 – 18 Охрид 2013 Спортска сала Младост, Битола
Гледачи: 1,800
Судии: Димитар Георгиевски, Дејан Георгиевски
Г. Крстевски 6 (15 - 7) Л. Адамовиќ 6
Извештај
20 мај 2017
20:30 СЕЛВ
Вардар 31 - 30 Металург Спортска сала Младост, Битола
Гледачи: 2,200
Судии: Ѓорѓи Начевски, Славе Николов
В. Борозан 9 (17 - 14) В. Илиќ 7
Извештај

ФиналеУреди

21 мај 2017
16:30 СЕЛВ
Еурофарм Работник 26 – 31 Вардар Спортска сала Младост, Битола
Гледачи: 2,000
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
Ф. Чурлевски 7 (13 – 16) И. Чупиќ 8
Извештај


Победник во Купот на Македонија 2017
Вардар
12. титула

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Извлечени четвртфиналните групи и двојки за Купот на Македонија“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 април 2017. Архивирано од изворникот на 2019-12-15. Посетено на 15 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врскиУреди