РК Кавадарци — поранешен ракометен клуб од Кавадарци, Македонија.

РК Кавадарци
Целосен називРакометен Клуб Кавадарци
Основан20 ноември 1993; пред 30 години (1993-11-20)
ИгралиштеСпортска сала Јасмин
Приемност1,800
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

Историја уреди

Клубот бил создаден на 20 ноември 1993 [1] Поранешни имиња кои ги користел клубот биле ВВ Тиквеш Кавадарци и ВВ Тиквеш 06 [2] Во текот на неговото постоење, клубот играл во Супер лигата.[3] Клубот бил учесник во Челенџ Купот во сезоните 2005/06 и 2010/11.[4] Во текот на сезоната 2010/11, главниот спонзор ВВ Тиквеш го откажал финансирањето на клубот. Потоа, во почетокот на 2011 година, Општина Кавадарци го презела клубот и го сменила името во ГРК Кавадарци.

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-07-29. Посетено на 2013-08-08.
  2. http://europeancup.eurohandball.com/chc/men/2005-06/clubs/10338/VV+Tikves+Kavadarci
  3. http://www.scoresway.com/?sport=handball&page=match&id=32869
  4. „HC VV Tikvesh 06“. eurohandball.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 24 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди