Куп на Македонија во ракомет 2016 (мажи)

Купот на Македонија 2016 - 24. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Билјанини Извори во Охрид, од 13 до 14 мај 2016 година. Купот бил освоен од Вардар по единанаести пат.[1]

2016 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми13 - 14 мај
Екипи4
ОдржувалиштаСпортска сала Билјанини Извори (во Охрид градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакВардар (11. титула)
ВторопласиранМеталург
Статистикa за турнирот
Натпревари3
Дадени голови163 (54.33 по натпр.)

Место на одржување

уреди
Охрид
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 3,000
 

Квалификации

уреди

Осминафинале

уреди

Група 1

уреди

Полуфиналe

6 март 2016 Преспа 2010 26 - 23 Струга Училишна сала Јован Калаузи, Битола
Гледачи: 500
Судии: Михајло Илиевски, Методија Илиевски
К. Башевски 11 (15 - 11) А. Стојанов 7
Извештај

Финалe

6 март 2016 ХЈС Работник 27 - 21 Преспа 2010 Училишна сала Јован Калаузи, Битола
Гледачи: 500
Судии: Игор Огненов, Александар Стефановски
И. Илиевски 10 (16 - 7) повеќемина-3 4
Извештај

Група 2

уреди

Полуфиналe

6 март 2016
11:00 СЕВ
Вардар 2 27 - 15 Куманово СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Војо Христовски, Бобан Мајнов
А. Димовски, Т. Ончев 5 (14 - 8) Х. Димковски, Д. Кузмановски 5
Извештај

Финалe

6 март 2016
17:00 СЕВ
Гостивар 26 - 37 Вардар 2 СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Исмаил Металари, Ненад Николовски
Б. Николоски 8 (8 - 17) Т. Ончев 10
Извештај

Група 3

уреди

Полуфиналe

5 март 2016
11:00 СЕВ
Текстилец 24 - 19 Тиквеш 2014 Спортска сала Млаз, Богданци
Гледачи: 60
Судии: Виктор Андонов, Стојанчо Андоновски
В. Петров 7 (10 - 9) Ѓ. Велков 11
Извештај

Финалe

6 март 2016
15:00 СЕВ
Младост 09 31 - 25 Текстилец Спортска сала Млаз, Богданци
Гледачи: 150
Судии: Александар Вукашиновски, Мирко Трајковски
Г. Лисичков 6 (13 - 13) Б. Попов 11
Извештај

Група 4

уреди

Полуфиналe

5 март 2016 Македонија Ѓорче Петров 27 - 25 Метрополис Училишна сала Кочо Рацин, Скопје
Гледачи: 150
Судии: Ерик Белимов, Денис Бајрам
М. Димовски 8 (12 - 11) Ангеловски 10
Извештај

Финалe

6 март 2016 Македонија Ѓорче Петров 31 - 28 Риниа М Училишна сала Кочо Рацин, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Димитар Георгиевски, Дејан Георгиевски
М. Димовски 11 (16 - 16) Ф. Анѓеловиќ 6
Извештај

Четвртфинале

уреди

Група 1

уреди

Полуфиналe

24 април 2016
11:00 СЕЛВ
Пелистер 34 - 26 Младост 09 СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Методија Илиевски, Михајло Илиевски
К. Тодоровски 12 (16 - 10) М. Караиванов 7
Извештај
24 април 2016
13:30 СЕЛВ
Вардар Јуниор 33 - 23 Макс Струмица СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 120
Судии: Спаско Ќаев, Глигор Ќаев
М. Поповски 7 (18 - 15) М. Мајиќ 8
Извештај

Финалe

24 април 2016
19:00 СЕЛВ
Пелистер 24 - 30 Вардар Јуниор СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Ѓорѓи Начевски, Славе Николов
Б. Николиќ 8 (13 - 15) Р. Вујачиќ 12
Извештај

Група 2

уреди

Полуфиналe

22 април 2016
19:30 СЕЛВ
Металург 2 35 - 27 Македонија Ѓорче Петров Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 150
Судии: Цано Куртовиќ, Митко Ѓорѓиевски
Д. Димитриоски 12 (16 - 10) М. Димовски 9
Извештај
25 април 2016
11:00 СЕЛВ
Работнички 26 - 42 Вардар Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 50
Судии: Александар Вукашиновски, Мирко Трајковски
В. Илиќ 10 (15 - 20) Д. Манасков 9
Извештај

Финалe

25 април 2016
17:30 СЕЛВ
Вардар 51 - 31 Металург 2 Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 150
Судии: Виктор Начевски, Даниело Божиновски
Д. Шишкарев 8 (26 - 18) Д. Димитриоски 11
Извештај

Група 3

уреди

Полуфиналe

23 април 2016 Прилеп 2010 35 - 28 Вардар 2 Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Судии: Никола Пауновски, Оливер Спироски
Д. Турченко 8 (15 - 12) С. Трпчевски 10
Извештај
23 април 2016 Охрид 2013 21 - 17 Пролет 62 Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,000
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
И. Стојановиќ 8 (12 - 11) Л. Андоновски 5
Извештај

Финалe

24 април 2016 Охрид 2013 35 - 32 Прилеп 2010 Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,500
Судии: Дејан Георгиевски, Димитар Георгиевски
Д. Павловиќ 8 (16 - 13) повеќемина-3 6
Извештај

Група 4

уреди

Полуфиналe

23 април 2016
11:00 СЕЛВ
Металург 33 - 24 Борец Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Војо Христовски, Бобан Мајнов
повеќемина-3 5 (18 - 11) Г. Атанасовски 8
Извештај
23 април 2016
13:30 СЕЛВ
Радовиш 27 - 22 ХЈС Работник Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Исмаил Металари, Ненад Николовски
П. Петрушевски 7 (11 - 14) Д. Петровски 5
Извештај

Финалe

23 април 2016
18:00 СЕЛВ
Металург 38 - 19 Радовиш Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Ѓоко Колевски, Сашо Кркачев
Ф. Талески 9 (16 - 12) А. Марков 4
Извештај

Завршен турнир

уреди

Полуфинале

уреди
13 мај 2016
17:30 СЕЛВ
Металург 30 – 28 Вардар Јуниор Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Судии: Димитар Георгиевски, Дејан Георгиевски
Ф. Талески 8 (19 - 16) Р. Вујачиќ 6
Извештај
13 мај 2016
20:00 СЕЛВ
Охрид 2013 21 - 29 Вардар Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 2,150
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
Г. Печенковски 8 (12 - 14) А. Душебаев, Т. Дибиров 5
Извештај

Финале

уреди
14 мај 2016
17:30 СЕЛВ
Металург 24 – 31 Вардар Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,700
Судии: Ѓорѓи Начевски, Славе Николов
М. Матиќ 6 (12 – 16) А. Душебаев 6
Извештај


Победник во Купот на Македонија 2016
Вардар
11. титула

Признанија

уреди

Извор:[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Вардар освојувач на Купот на Македонија и во машка и во женска конкуренција“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 15 мај 2016. Архивирано од изворникот на 2019-12-15. Посетено на 15 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди