Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2016/17

Македонската ракометна Супер лига 2016/17, позната како ВИП Супер машка лига поради спонзорски причини - 25. издание на Македонската Супер Лига.

ВИП Супер Лига 2016/17
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
Број на екипи 12
ТВ Партнер/и МТВ
Сезонски прваци Вардар (11. титула)
  вицепрваци Металург
Сезони на Супер лига

← 2015/16

2017/18 →

Бранител на титулата била екипата на Вардар од Скопје.

Лигата броела 12 екипи, со тоа што 10 екипи се натпреварувале во регуларниот дел од сезоната, а учесниците во регионалната СЕХА лига, Вардар и Металург на натпреварувањето се приклучиле во плеј-оф лигата. Новитет во оваа сезона било тоа што лигата добила ново градско дерби, и тоа помеѓу Пелистер и Еурофарм Работник, кои се од Битола.

Првак била екипата на Вардар, која успеала по 11. пат да ја освои титулата.

Екипи уреди

Екипа Град Сала Капацитет
Борец Велес Спортска сала Гемиџии 3,500
Вардар Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400
Вардар Јуниор Скопје СРЦ Кале 2,500
Еурофарм Работник Битола Спортска сала Младост 3,500
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Металург 2 Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Охрид 2013 Охрид Спортска сала Билјанини Извори 3,000
Пелистер Битола Спортска сала Младост 3,500
Прилеп 2010 Прилеп Училишна сала Ристе Ристески - Ричко 700
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 500
Работнички Скопје Спортска сала Форца 500
Радовиш Радовиш Спортска сала 25 Мај 1,400
Екипи кои играле во СЕХА лигата

Регуларен дел уреди

Табела уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1 Охрид 2013 18 14 1 3 529 437 +92 43
2 Пелистер 18 14 1 3 527 435 +92 43
3 Еурофарм Работник 18 13 1 4 529 437 +92 40
4 Борец 18 9 2 7 549 510 +39 29
5 Радовиш 18 8 1 9 462 469 -7 25
6 Пролет 62 18 8 1 9 465 473 -8 25
7 Прилеп 2010 18 7 3 8 542 544 -2 24
8 Металург 2 18 5 4 9 510 550 -40 19
9 Вардар Јуниор 18 4 2 12 457 512 -55 14
10 Работнички 18 0 0 18 403 606 -203 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.


Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Најдобри стрелци уреди

Ова е списокот на најдобри стрелци во регуларниот дел од сезоната.

Ранг Играч Екипа Голови
1   Серхио Барос Еурофарм Работник 140
2   Ласко Андоновски Пролет 62 122
3   Ивица Илиев Борец 120
4   Игор Милосављевиќ Радовиш 107
  Теимураз Орјоникидзе Прилеп 2010
5   Димитар Димитриоски Металург 2 105
6   Ристо Вујачиќ Вардар Јуниор / Пелистер 97
7   Марко Кобетиќ Охрид 2013 96
8   Александар Бозароски Прилеп 2010 95
9   Бобан Блажески Охрид 2013 94
10   Александар Василевски Пролет 62 85
  Дарко Димитриевски Борец

Плеј-аут уреди

Табела уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1 Пролет 62 20 14 2 4 575 494 +81 44
2 Прилеп 2010 20 13 4 3 632 569 +63 43
3 Радовиш 20 12 0 8 560 514 +46 36
4 Вардар Јуниор 20 9 1 10 536 530 +6 28
5 Металург 2 20 7 3 10 563 568 -5 24
6 Работнички 20 0 0 20 484 675 -191 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.


Пласман во баражот за опстанок
Испаѓање во Првата Лига

Бараж за опстанок уреди

6 јуни 2017
17:30
Металург 2 36 - 26 Вардар 2 Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 200
М. Шилегов 6 (20 - 10) Х. Ѓоршоски 6
Извештај

Плеј-оф уреди

Табела уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1 Вардар 10 9 0 1 350 244 +106 27 а
2 Металург 10 9 0 1 304 268 +36 27 а
3 Охрид 2013 10 4 0 6 263 294 -31 12 [б]
4 Пелистер 10 4 0 6 277 303 -26 12 [б]
5 Еурофарм Работник 10 4 0 6 252 272 -20 12 [б]
6 Борец 10 0 0 10 277 342 -65 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.


Пласман во Лигата на Шампионите
Пласман во ЕХФ Купот
Пласман во Челенџ Купот [в]

а Металург – Вардар 29:26; Вардар – Металург 38:25.

б Според пропозициите, доколку две или повеќе екипи имаат ист број на бодови, тогаш рангирањето се прави според пласманот на екипите во регуларниот дел од сезоната.

в Еурофарм Работник обезбедил пласман во ЕХФ Челенџ купот преку пласманот во финалето во Купот на Македонија

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди