Куп на Македонија во кошарка 2017

Купот на Македонија 2017, или наречен уште и Лимак Куп на Македонија 2017 поради спонзорски причини, било 25. издание на Купот на Македонија во кошарка. Во ова издание учествувале осум екипи на завршницата на турнирот, а една од нив обезбедила пласман преку квалификации. Екипите биле подредени според местоположбата на табелата од полусезоната од Првата лига 2016/17.[1][2] Турнирот се одиграл во спортската сала Јасмин во Кавадарци во организација на турската компанија „Лимак Холдинг“.[3][4][5][6] Во ова издание првак бил Карпош Соколи 2000.

Куп на Македонија 2017
Лого на Купот на Македонија 2017
Детали за турнирот
Датум(и)17 - 19 февруари
ГрадКавадарци
СалаЈасмин
Број на екипи8
ПрвакКарпош Соколи 2000
(1. титула)
ВицепрвакФени Индустри (6. финале)
ПолуфиналистиРаботнички
МЗТ Аеродром
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчХрватска Доминик Мавра (Карпош Соколи 2000)
2016
2018

Место на одржување

уреди
Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800
 

Квалификации

уреди

Пласман

уреди

Пласман на екипите од Првата лига по седум одиграни кола.[1]

Место Екипа Забелешка
1. Работнички
2. Фени Индустри
3./4. МЗТ Аеродром Директно учество бидејќи не учествувал во првиот дел од Првенството
3./4. Карпош Соколи 2000 Директно учество бидејќи не учествувал во првиот дел од Првенството
5. Куманово 2009
6. Кожув
7. АВ Охрид
8. Струмица Пласман во квалификации
9. Пелистер Пласман во квалификации
10. Вардар Пласман во квалификации
Пријавена екипа од Втората лига
11. Гостивар 2015 Пласман во квалификации

Прва рунда

уреди
1 февруари 2017
17:00
Извештај Вардар 108, Пелистер 54    СРЦ Кале (мала сала), Скопје
Четвртини: 25-13, 31-11, 21-10, 31-20
Пое: Д. Калов 20
Ско: Б. Митков 9
Дод: М. Митев 7
Пое: М. Голубовиќ 12
Ско: М. Голубовиќ 8
Дод: Д. Илиевски 6
1 февруари 2017
18:00
Извештај Гостивар 2015 80, Струмица 75    Спортска сала Младост, Гостивар
Четвртини: 22-19, 15-18, 24-18, 19-20
Пое: Р. Димитриевски 28
Ско: А. Костевски 7
Дод: повеќемина-3 2
Пое: Е. Богоев 19
Ско: П. Јокиќ 8
Дод: Е. Богоев 3

Втора рунда

уреди
8 февруари 2017
19:00
Извештај Гостивар 2015 69, Вардар 74    Спортска сала Младост, Гостивар
Четвртини: 14-17, 22-14, 14-24, 19-19
Пое: В. Серафимовски 15
Ско: А. Костевски, Р. Димитриевски 6
Дод: Р. Димитриевски 4
Пое: Д. Калов 19
Ско: А. Ибитајо 9
Дод: А. Ибитајо 5

Завршен турнир

уреди

Ждрепка

уреди

Излекувањето на паровите се извршило на 10 февруари 2017. Ждребувањето било полудиригирано со екипи носители и екипи неносители.[7][8][9]

Реден број Носители
1 Работнички
2 Фени Индустри
3 МЗТ Аеродром
4 Карпош Соколи 2000

Неносители
Куманово 2009
Кожув
АВ Охрид
Вардар

Костур

уреди
  Четвртфинале Полуфинале Финале
                       
  1  Работнички 87  
8  Куманово 2009 81  
  1  Работнички 78  
  4  Карпош Соколи 2000 92  
4  Карпош Соколи 2000 92
  5  Вардар 84  
    4  Карпош Соколи 2000 80
  2  Фени Индустри 69
  2  Фени Индустри 112  
7  АВ Охрид 69  
  2  Фени Индустри 80
  3  МЗТ Аеродром 79  
3  МЗТ Аеродром 83
  6  Кожув 72  

Четвртфинале

уреди
17 февруари 2017
13:00
Извештај Карпош Соколи 2000 92, Вардар 84    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 30-13, 23-24, 20-22, 19-25
Пое: Б. Трајковски 20
Ско: повеќемина-3 5
Дод: К. Пери, Б. Трајковски
Пое: В. Лефкоски 22
Ско: Д. Робев 8
Дод: А. Ибитајо 10
17 февруари 2017
15:30
Извештај Фени Индустри 112, АВ Охрид 69    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 24-12, 28-19, 34-20, 26-18
Пое: М. Чешковиќ 20
Ско: К. Николовски 13
Дод: Ј. Петровски 9
Пое: Д. Брукс 37
Ско: Д. Брукс 10
Дод: Д. Брукс 5
17 февруари 2017
18:00
Извештај Работнички 87, Куманово 2009 81    Спортска сала Јасмин, Кавадарци МРТ собраниски канал
Четвртини: 24-13, 18-16, 21-22, 24-30
Пое: Н. Мишановиќ 23
Ско: Н. Мишановиќ 8
Дод: Д. Мираковски 7
Пое: Д. Караџовски 19
Ско: М. Јанески 6
Дод: Д. Караџовски 6
17 февруари 2017
20:30
Извештај МЗТ Аеродром 83, Кожув 72    Спортска сала Јасмин, Кавадарци МРТ собраниски канал
Четвртини: 23-11, 24-27, 17-17, 19-17
Пое: Ѓ. Дреновац, Џ. Скот 24
Ско: Џ. Скот 10
Дод: Д. ван Острум 6
Пое: К. Мекнил 18
Ско: М. Мијовиќ 11
Дод: К. Мекнил, Л. Хал 2

Полуфинале

уреди
18 февруари 2017
18:00
Извештај Работнички 78, Карпош Соколи 2000 92    Спортска сала Јасмин, Кавадарци МРТ собраниски канал
Четвртини: 18-25, 19-23, 24-25, 17-19
Пое: Д. Тасовски 23
Ско: Н. Мишановиќ 9
Дод: Д. Мираковски 7
Пое: Д. Мавра 27
Ско: Б. Трајковски 7
Дод: Д. Лабовиќ, Д. Мавра 8
18 февруари 2017
20:30
Извештај Фени Индустри 80, МЗТ Аеродром 79    Спортска сала Јасмин, Кавадарци МРТ собраниски канал
Четвртини: 16-22, 26-16, 17-25, 21-16
Пое: К. Николовски 22
Ско: К. Николовски 6
Дод: повеќемина-3 4
Пое: Ј. Лалиќ 19
Ско: Ѓ. Дреновац, Џ. Скот 8
Дод: К. Темс, М. Симоновски 4

Финале

уреди
19 февруари 2017
19:00
Извештај Карпош Соколи 2000 80, Фени Индустри 69    Спортска сала Јасмин, Кавадарци МРТ собраниски канал
Четвртини: 21-20, 21-17, 13-15, 25-17
Пое: Д. Мавра 21
Ско: Д. Лабовиќ 8
Дод: Д. Мавра 6
Пое: К. Николовски 19
Ско: Б. Ѓекиќ 9
Дод: А. Магдевски 5

Победнички состав

уреди

број име позиција државјанство
3 Кендрик Пери Разигрувач   САД
5 Зоран Вркиќ Крилен центар   Хрватска
6 Дарко Соколов Бек   Македонија
9 Игор Пенов (К) Крило   Македонија
10 Иван Сапунџиев Бек   Македонија
12 Бојан Трајковски Крилен центар
/ Центар
  Македонија
13 Филип Бакоч Центар   Македонија
15 Филип Шепа Бек   Србија
17 Душан Кнежевиќ Центар   Србија
26 Драган Лабовиќ Крилен центар
/ Центар
  Србија
27 Драган Зековиќ Центар /
Крилен центар
  Србија
30 Доминик Мавра Бек   Хрватска
0 Дамјан Јакимовски Разигрувач   Македонија
Андреј Атанасов Бек   Македонија

Победник во
Купот на Македонија 2017
Карпош Соколи 2000 1. титула

Главен тренер

 •   Драган Николиќ

Главен тренер

 •   Борче Даскаловски

Признанија

уреди

Извор:[10][11]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „Куп на Република Македонија“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. декември 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-02-15. Посетено на 13 јануари 2017.
 2. „Само Гостивар ќе им конкурира на прволигашите“. sportmedia.mk. 1 јануари 2017. Посетено на 15 јануари 2017.
 3. „„Лимак Холдинг" ја доби организацијата на завршницата од кошаркарскиот Куп“. ekipa.mk. 18 јануари 2017. Посетено на 18 јануари 2017.
 4. „Турци ќе го организираат Купот на Македонија“. sportmedia.mk. 18 јануари 2017. Посетено на 18 јануари 2017.
 5. „Завршницата од кошаркарскиот Куп ќе се игра во Кавадарци“. ekipa.mk. 1 февруари 2017. Посетено на 1 февруари 2017.
 6. „Во Кавадарци ќе се крене првиот трофеј годинава“. sportmedia.mk. 1 февруари 2017. Посетено на 1 февруари 2017.
 7. „Четвртфиналето ќе биде интересно: Работнички-Куманово“. sportmedia.mk. 10 февруари 2017. Посетено на 11 февруари 2017.
 8. „РАСПОРЕД: МЗТ оди на Фени, Соколи на Работнички или Куманово“. ekipa.mk. 10 февруари 2017. Посетено на 11 февруари 2017.
 9. „Работнички налета на Куманово во четвртфиналето на Купот“. gol.mk. 10 февруари 2017. Посетено на 11 февруари 2017.
 10. „Мавра МВП, Николовски најдобар стрелец“. sportmedia.mk. 19 февруари 2017. Посетено на 20 февруари 2017.
 11. „Николовски: Промашивме отворени шутеви, „соколите" заслужено победија“. ekipa.mk. 19 февруари 2017. Посетено на 20 февруари 2017.

Надворешни врски

уреди