Куп на Македонија во кошарка 2018

Купот на Македонија 2018 - 26. издание на Купот на Македонија во кошарка. Во ова издание учествувале осум екипи на завршницата на турнирот. Екипите биле подредени според местоположбата на табелата од полусезоната од Првата лига 2017/18. Турнирот бил одигран во спортската сала Јасмин во Кавадарци во организација на Македонската Кошаркарска Федерација.[1][2][3][4] Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Куп на Македонија 2018
Детали за турнирот
Датум(и)16 - 18 февруари
ГрадКавадарци
СалаЈасмин
Број на екипи8
ПрвакМЗТ Аеродром (9. титула)
ВицепрвакРаботнички (14. финале)
ПолуфиналистиБлокотехна НБ
Куманово 2009
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчМакедонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
Гледаност4,780 (682 по натпревар)
2017
2019

Место на одржувањеУреди

Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800
 

Екипи учеснициУреди

На завршниот турнир обезбедиле пласман екипите кои завршиле на првите осум места на табелата од полусезоната (до 11. коло) од Првата лига 2017/18. Пласманот на една екипа значел против која екипа ќе се натпреварува, односно систем 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.[1][2]

Место Екипа
1. Работнички
2. Блокотехна НБ
3. МЗТ Аеродром
4. Куманово 2009
5. Гостивар 2015
6. Фени Индустри
7. АВ Охрид
8. Карпош Соколи 2000
9. Кожув
10. Шкупи
11. Пелистер
12. Струмица

КостурУреди

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                       
  1  Работнички 103  
8  Карпош Соколи 2000 49  
  1  Работнички 77  
  4  Куманово 2009 68  
4  Куманово 2009 85
  5  Гостивар 65  
    1  Работнички 67
  3  МЗТ Аеродром 76
  2  Блокотехна НБ 110  
7  АВ Охрид 88  
  2  Блокотехна НБ 78
  3  МЗТ Аеродром 89  
3  МЗТ Аеродром 115
  6  Фени Индустри 68  

ЧетвртфиналеУреди

16 февруари
2018
13:00
Извештај Работнички 103, Карпош Соколи 2000 49    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 50
Четвртини: 26-9, 25-14, 22-15, 30-11
Пое: М. Гинјард 21
Ско: М. Гинјард, К. Николовски 7
Аси: Д. Мираковски 9
Пое: А. Атанасов 15
Ско: О. Тасков 10
Аси: повеќемина-4 2
16 февруари
2018
15:30
Извештај Блокотехна НБ 110, АВ Охрид 88    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 80
Четвртини: 35-17, 25-16, 29-34, 21-21
Пое: Д. Бенџамин 18
Ско: Д. Мијатовиќ 9
Аси: М. Младеновиќ 7
Пое: М. Јунаковиќ 37
Ско: Е. Зимиќ 11
Аси: повеќемина-6 2
16 февруари
2018
18:00
Извештај МЗТ Аеродром 115, Фени Индустри 68    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 600
Четвртини: 34-28, 30-21, 27-12, 24-7
Пое: Џ. Крафорд 24
Ско: Ј. Лалиќ, Д. Стојановски 5
Аси: Џ. Крафорд 5
Пое: Д. Лохорн 23
Ско: Д. Вокер 8
Аси: Ј. Петровски, Д. Лохорн 3
16 февруари
2018
20:30
Извештај Куманово 2009 85, Гостивар 65    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 50
Четвртини: 28-23, 19-14, 23-12, 15-16
Пое: Н. Караколев 17
Ско: А. Штерјов 8
Аси: Д. Караџовски 9
Пое: Ј. Сегариќ 17
Ско: И. Димчевски 5
Аси: А. Магдевски 5

ПолуфиналеУреди

17 февруари
2018
17:30
Извештај Работнички 77, Куманово 2009 68    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 1,000
МРТ собраниски канал
Четвртини: 22-21, 24-10, 13-17, 18-20
Пое: К. Николовски 18
Ско: К. Николовски 10
Аси: Д. Мираковски 5
Пое: А. Штерјов 12
Ско: А. Штерјов 8
Аси: Д. Караџовски 9
17 февруари
2018
20:30
Извештај Блокотехна НБ 78, МЗТ Аеродром 89    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 1,000
МРТ собраниски канал
Четвртини: 29-19, 14-26, 19-24, 16-20
Пое: Д. Мијатовиќ 21
Ско: Д. Мијатовиќ 8
Аси: М. Младеновиќ 6
Пое: Џ. Крафорд 32
Ско: Ј. Лалиќ 8
Аси: Џ. Крафорд, Д. Соколов 5

ФиналеУреди

18 февруари
2018
19:00
Извештај Работнички 67, МЗТ Аеродром 76    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 2,000
МРТ собраниски канал
Четвртини: 14-17, 17-16, 17-21, 19-22
Пое: Д. Мираковски 24
Ско: Ч. Костов 12
Аси: Р. Робинсон 5
Пое: Б. Трајковски 18
Ско: Д. Стојановски 10
Аси: Д. Соколов 4
Победник во
Купот на Македонија 2018
 
МЗТ Аеродром 9. титула

ПризнанијаУреди

Извор:[5][6]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Купот повторно ќе се игра во Кавадарци“. sportmedia.mk. 5 февруари 2018. Посетено на 5 февруари 2018.
  2. 2,0 2,1 „Кошаркарскиот Куп на Македонија повторно ќе се игра во Кавадарци“. gol.mk. 5 февруари 2018. Посетено на 5 февруари 2018.
  3. „Никој нема 500.000 денари за организација на Купот“. sportmedia.mk. 30 јануари 2018. Посетено на 31 јануари 2018.
  4. „МКФ ќе бара чаре: Никој не сака да го организира Купот на Македонија“. gol.mk. 30 јануари 2018. Посетено на 31 јануари 2018.
  5. „Дамјан: За сите промени треба време, овој трофеј ќе ни ја зголеми самодовербата“. sportmedia.mk. 18 февруари 2018. Посетено на 23 февруари 2018.
  6. „Мираковски: Во незгоден момент го претрпевме првиот пораз“. ekipa.mk. 19 февруари 2018. Посетено на 23 февруари 2017.

Надворешни врскиУреди