Република Кина на Олимписките игри

Република Кина првпат учествувала на летната олимпијада во 1932 г. под името Кина. По Кинеската граѓанска војна, државната управа се повлекла на островот Тајван, кој денес го носи името Република Кина. Земјата ја бојкотирала летната олимпијада во 1976 г. поради настојувањата на НР Кина да го спречи нивното учество како независна земја. Тајван продолжил да учествува на игрите, почнувајќи од зимската олимпијада во 1984 г., но сега под името Кинески Тајпеј. Кина учествувала и на свеченото отворање на ЛОИ во 1924 г., но четирите претставници (сите тенисери) се повлекле пред да земат учество.[1]

Република Кина на Олимписките игри

Знаме на Република Кина
МОК-код  ROC
НОК Олимписки комитет на Кина
Олимписка историја
Летни олимпијади
Други поврзани настапи
Кина (1952–)
Кинески Тајпеј (1956–)

Освоени медали

уреди

Летни олимпијади

уреди
Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Лос Анџелес 1932 1 0 0 0 0
Берлин 1936 54 0 0 0 0
Лондон 1948 31 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. (ed.) M. Avé, Comité Olympique Français. Les Jeux de la VIIIe Olympiade Paris 1924 – Rapport Officiel (PDF). Paris: Librairie de France. Архивирано (PDF) од изворникот 2011-05-05. Посетено на 16 October 2012. 39 seulement s’alignérent, ne représentant plus que 24 nations, la Chine, le Portugal et la Yougoslavie ayant déclaré forfait.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)