Маја Зебиќ

Маја Зебиќ (родена на 31 мај 1982 во Сплит)[2] е хрватска ракометарка која игра за Јенимахале Беледијеси и за хрватската репрезентација.

Маја Зебиќ
Лични податоци
Роден(а) 31 мај 1982
Сплит, Хрватска
Националност Хрватска Хрватска
Спорт Ракомет
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб Јенимахале Беледијеси Јенимахале Блд.
Број 19
Сениорски клубови
1996-2004
2004
2004-2011
2011-2012
2012-2014
2014-2016
2016-
Сплит Калтенберг
Локомотива Загреб Локомотива Загреб
Подравка Копривница Подравка Копривница
Ичако Ичако
Зајечар Зајечар
ЖРК Вардар Вардар
Јенимахале Беледијеси Јенимахале Блд.
Репрезентација 1
  Хрватска Хрватска 159 (428)[1]
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 4 декември 2012

Каиера

уреди

Во својата богата клупска кариера Зебиќ играла за Сплит Калтенберг, Локомотива Загреб, Подравка Копривница, Ичако, Зајечар и Вардар пред да дојде во Јенимахале.

Со Подравка има освоено седум шампионски титули и седум титули во Купот на Хрватска како и една титула во Регионалната лига во сезоната 2008-2009. Со хрватскиот шампион, исто така, играла во финалето на Купот на победници на куповите во 2005 година и во финалето на Купот на ЕХФ во 2006 година. По седум години во клубот од Копривница, во 2011 година се преселила во Ичако каде го имала своето прво искуство во странство. Во Итчако се задржала само една сезона и триумфирала во Суперкупот на Шпанија, но играла и во финалето на Лигата на шампионите во кое сепак шпанскиот тим бил поразен од норвешкиот Ларвик. Од 2012 до 2014 година настапувала за српскиот Зајечар со кој го освоила Купот на Србија, а во 2014 година дошла во Вардар. Во 2014, 2015 и 2016 година, таа триумфирала со Вардар во Македонското првенство и Купот на Македонија. Пред почетокот на сезоната 2016-2017 таа се преселила во турскиот клуб Јенимахале Беледијеси.[3]

Од 2006 година, Маја Зебиќ е стандардна во составот на репрезентацијата на Хрватска со која има настапено на четири европски и на три светски првенства, а била дел и од олимпискиот тим што го освоил 7.место на ОИ 2012 во Лондон.

Наводи

уреди
  1. Official squad 2012 Women’s EHF European Championship
  2. „Maja Zebić“. eurohandball.com. Архивирано од изворникот на 2013-11-09. Посетено на 8 July 2011.
  3. hentbolhaber.net: Eler: Parolamız şampiyonluk, пристапено на 25 февруари 2018

Надворешни врски

уреди