Отиштино

село во Општина Чашка

Отиштино — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Отиштино
Отиштино во рамките на Македонија
Отиштино
Местоположба на Отиштино во Македонија
Отиштино на карта

Карта

Координати 41°40′32″N 21°40′55″E / 41.67556° СГШ; 21.68194° ИГД / 41.67556; 21.68194
Регион  Вардарски
Општина Чашка
Население 39 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29055
Отиштино на општинската карта

Атарот на Отиштино во рамките на општината
Отиштино на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948143—    
1953141−1.4%
196185−39.7%
197190+5.9%
198191+1.1%
ГодинаНас.±%
199154−40.7%
199451−5.6%
200259+15.7%
202139−33.9%

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Отиштино имало 130 жители, сите Македонци.[2] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Отиштино имало 144 жители, Македонци под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 50 Македонци.[4]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 59 жители, од кои 53 Бошњаци и 6 Албанци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 39 жители, од кои 22 Албанци и 17 Бошњаци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 130 144 143 141 85 90 91 54 51 59 39
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови уреди

Отиштино е бошњачко-албанско село, а порано имало и Македонци во селото.

Според истражувањата од 1966 година, родови во селото се:

Македонски

 • Староседелци: Темелковци (2 к.), Ѓорчеви (2 к.), Стојкови (2 к.), Тодорови (1 к.) и Андонови (1 к.)
 • Доселеници: Пекмезови (3 к.) и Орданови (1 к.) доселени се после 1918 година од селото Бистрица.

Бошњачки

 • Доселеници: Бишевац (1 к.), Адилови (1 к.), Фаикови (1 к.), Мујовиќи (1 к.) и Муриќи (1 к.) доселени се од разни села во околината на Нови Пазар.

Албански

 • Доселеници: Деарови (1 к.) основачот на родот се доселил пред крајот на турското владеење од селото Долно Јаболчиште. Таму имал жена торбешка од селото Мелница. Па од таа причина во овој род се зборува македонскиот јазик.[10]

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 2240 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова избирачко место е опфатено и селото Расино.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 57 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитости уреди

Археолошки наоѓалишта[13]

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 157.
 3. Brancoff, D.M. La Macedoine et sa Population Chretienne, Paris, 1905, рр. 120-121.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Трифуноски, Јован (1968). Областа на Бабуна и Тополка.
 11. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 80. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски уреди