Куп на Македонија во кошарка 2009

Купот на Македонија 2009 - 17. издание на Купот на Македонија во кошарка. Финалниот турнир бил одигран во Спортската сала Билјанини Извори во Охрид.[1] Турнирот бил во организација на КК АМАК СП и туристичката агенција Вис-Пој од Охрид.[2] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил АМАК СП.

Куп на Македонија 2009
Детали за турнирот
Датум(и)11-14 март
ГрадОхрид
СалаБилјанини Извори
Број на екипи8
ПрвакАМАК СП (1. титула)
ВицепрвакСвислајон Пелистер (1. финале)
ПолуфиналистиФени Индустри
Фершпед Работнички
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчМакедонија Ефтим Богоев (АМАК СП)
Гледаност5,600 (800 по натпревар)
2008
2010

Место на одржувањеУреди

Охрид
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 3,000

КвалификацииУреди

1.натпреварУреди

Вардар Осигурување vs. Карпош Соколи 2000    Скопје
 • Карпош Соколи 2000 го откажал учеството во Купот
27 јануари 2009 [3] Овче Поле 72, Торус 62    Спортска сала Цар Самоил, Свети Николе
Гледачи: 300
Четвртини: 19-10, 14-17, 22-19, 17-16
Пое: Ј. Ќурчиев 19 Пое: Ф. Конзулов 21

2.натпреварУреди

4 февруари 2009 Торус 101, Овче Поле 90    Скопје
 • Вкупен резултат Торус - Овче Поле 163:162

Завршен ТурнирУреди

ЧетвртфиналеУреди

11 март 2009 [4][5] АМАК СП 81, МЗТ Фон Универзитет 59    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,000
Четвртини: 21-17, 22-11, 17-12, 21-19
Пое: Џ. Фрај 16
Ско: Џ. Фрај 7
Дод: Е. Богоев 7
Пое: Ф. Кралевски 9
Ско: С. Аврамовски 6
Дод: повеќемина-3 1
11 март 2009 [5][6] Фени Индустри 89, Вардар 2000 73    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 200
Четвртини: 25-22, 20-21, 24-13, 20-17
Пое: Д. Кол 28
Ско: З. Гоцевски 8
Дод: Д. Мираковски 3
Пое: Б. Крстевски 20
Ско: Ѓ. Кочов 5
Дод: Ѓ. Кочов, К. Николовски 1
12 март 2009 [7][8][9] Свислајон Пелистер 82, Вардар Осигурување 68    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 200
Четвртини: 21-16, 22-21, 17-8, 22-23
Пое: А. Хелд 16
Ско: З. Петковски 8
Дод: П. Апцев, М. Миљковиќ 2
Пое: Ј. Николовски 24
Ско: Ј. Николовски 9
Дод: И. Наумовски 3
12 март 2009 [8][9][10] Фершпед Работнички 78, Торус 55    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 200
Четвртини: 22-11, 19-16, 16-9, 21-19
Пое: Т. Симиќ 17
Ско: Т. Грнчаров 8
Дод: Т. Грнчаров 3
Пое: А. Штерјов 14
Ско: В. Брчков 6
Дод: А. Тасевски 4

ПолуфиналеУреди

13 март 2009
17:30[5]
[11] Свислајон Пелистер 82, Фершпед Работнички 67    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 500
Четвртини: 17-18, 21-11, 18-21, 26-17
Пое: А. Хелд 19
Ско: Ѓ. Јовановиќ 9
Дод: Ѓ. Јовановиќ 2
Пое: Д. Тасовски 21
Ско: Б. Трајковски 11
Дод: повеќемина-5 1
13 март 2009
20:00[5]
[12] Фени Индустри 78, АМАК СП 84    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,000
Четвртини: 19-23, 18-9, 18-26, 23-26
Пое: Е. Богоев 20
Ско: Џ. Фрај 10
Дод: С. Агоч 4
Пое: Т. Браун 25
Ско: З. Гоцевски 5
Дод: Б. Кол 2

ФиналеУреди

14 март 2009 [13][14] АМАК СП 77, Свислајон Пелистер 60    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 2,500
Четвртини: 14-17, 21-18, 18-14, 24-11
Пое: Е. Богоев 20
Ско: Д. Стојановски 5
Дод: Е. Богоев 3
Пое: М. Миљковиќ 16
Ско: Ѓ. Јовановиќ 5
Дод: повеќемина-3 1
Победник во
Купот на Македонија 2009
 
АМАК СП 1. титула

ПризнанијаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. Брошура на Купот 2009[мртва врска]
 2. Спортската 2009 година ohridnews.com 1 јануари 2010
 3. „Плус 10 за "овчеполци"“. Македонски Спорт, број 3251, стр. 13. 28 јануари 2009. |access-date= бара |url= (help)
 4. "Металците" застанаа во охридската зона“. Македонски Спорт, број 3288, стр. 13. 12 март 2009. |access-date= бара |url= (help)
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „„Езерците"против кавадарчани-двобој за финале“. dnevnik.mk. 12 март 2009. Посетено на 26 јуни 2017.
 6. „Браун и Кол креираа полуфинале“. Македонски Спорт, број 3288, стр. 13. 12 март 2009. |access-date= бара |url= (help)
 7. „Реално, Пелистер во полуфинале!“. Македонски Спорт, број 3289, стр. 15. 13 март 2009. |access-date= бара |url= (help)
 8. 8,0 8,1 [1]
 9. 9,0 9,1 [2]
 10. „Штедење на "горивото" за она вистинското...“. Македонски Спорт, број 3289, стр. 15. 13 март 2009. |access-date= бара |url= (help)
 11. „Пелистерска сензација“. Македонски Спорт, број 3290, стр. 15. 14 март 2009. |access-date= бара |url= (help)
 12. „Охриѓани довеслаа до финалето“. Македонски Спорт, број 3290, стр. 15. 14 март 2009. |access-date= бара |url= (help)
 13. „АМАК-СП во книгата на историјата“. Македонски Спорт, број 3291, стр. 17. 16 март 2009. |access-date= бара |url= (help)
 14. [3]
 15. МВП на турнирот Ефтим Богоев ohridnews.com 15 март 2009