Мерсин (турски:: Mersin) е град во јужна Турција. Градот е и главен на покраината Мерсин. Населението на градот е 801.299.

Мерсин
Mersin
Mersin6666.jpg
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 36°48′0″N, 34°38′0″E

Општи податоци
Име
- изворно
Мерсин
  Mersin
Поштенски број 33xxx
Повикувачки број (+90) 324
Портал http://www.mersin.gov.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Мечин Озцан (Републиканска народна партија)
Географија
Население
Население 801.299

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Администрација и политикаУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Надворешни врскиУреди