Суперкуп на Македонија во кошарка 2003

кошаркарско натпреварување

Суперкупот на Македонија 2003 било 4. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Градски Парк во Скопје во организација на Македонската Кошаркарска Федерација. Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром 2000 кој го примил пехарот „Македонски спорт“.[1][2]

Суперкуп на Македонија 2003
Детали за турнирот
Датум(и)23 септември
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
Број на екипи2
2002
2007

Место на одржување уреди

Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 2,000

Учесници уреди

Екипа Обезбеден пласман преку
Фершпед Работнички Првак во Првата лига мажи 2002/03
МЗТ Аеродром 2000 Вицепрвак во Купот на Македонија 2003
  • Фершпед Работнички бил првак во Купот на Македонија 2003

Натпревар уреди

23 септември 2003 Фершпед Работнички 75, МЗТ Аеродром 2000 77    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 1,200
Четвртини: 17-13, 13-19, 24-21, 21-24
Пое: Г.Самарџиев 19 Пое: Ѓ.Војновиќ 22
Суперкуп на Македонија
2003 Победник
 
МЗТ Аеродром 2000 1ватитула

Признанија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Суперкупот првпат во витрините на МЗТ“. dnevnik.com.mk. 25 септември 2003. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 3 октомври 2015.
  2. "Металците" го освоија Суперкупот“. vest.com.mk. 25 септември 2003. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 3 октомври 2015.

Надворешни врски уреди