Општина Гида
Δήμος Αλεξάνδρειας

Карта на општина Гида
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Иматија
Гео. област: Урумлак
Население: 42.701 (2021)
Седиште: Гида
Нас. места: 38
Пошт. бр.: 593 00
Пов. бр.: 23330-2
Портал: alexandria.gr

Гида (грчки: Δήμος Αλεξάνδρειας, Димос Александријас) — општина во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е истоимениот град Гида. Општината е дел од округот Иматија.

Населени места уреди

Општината Гида е создадена на 1 јануари 2011 г. согласно законот „Каликратис“[1] со спојување на четири стари општини: Гида (Александрија), Антигониди (Антигонидес), Мелик (Мелики) и Плати во областа Урумлак.

Напомена: Називот на „Антигониди“ не се однесува на ниедно постоечко место, туку е даден според македонската династија Антигониди, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија..

Општинска единица Гида уреди

Општинската единица Гида го опфаќа градот Гида и 9 села.

 • Општински оддел Гида
 
Поранешната општина Гида на картата на некогашниот округ Иматија.
 • Општински оддел Лутрос
 • село Лутрос (Λουτρός)
 • село Ексоклиси (Εξωκκλήσι)
 • Општински оддел Ниси
 • село Ниси (Νησί)
 • село Санда (Σάντα)
 • Општински оддел Нихор
 • село Нихор (Νεοχώρι, Неохори)
 • Општински оддел Решани
 • Општински оддел Триховишта

Општинска единица Антигониди уреди

 
Поранешната општина Антигонидес на картата на некогашниот округ Иматија.

Општинската единица Антигониди со седиште во Кавасила опфаќа 8 села:

 • Општински оддел Кавасила
 • Општински оддел Пископи
 • Општински оддел Пожари
 • село Пожари (Κεφαλοχώρι, Кефалохори)
 • Општински оддел Скилич
 • село Скилич (или Старо Скилич, Παλιό Σκυλίτσι, Палео Скилици)
 • Општински оддел Ставрос
 • Општински оддел Шеразмен

Општинска единица Мелик уреди

 
Поранешната општина Мелик на картата на некогашниот округ Иматија.

Општинската единица Мелик со седиште во Мелик опфаќа 8 села и 1 манастир:

 • Општински оддел Мелик
 • село Мелик (или Менлик; Μελίκη, Мелики)
 • Општински оддел Грисел (1 547)
 • село Грисел (или Грижал; Αγκαθιά, Анкатија)
 • село Трихлево (Τριλοφία, Трилофија)
 • Општински оддел Кипсели
 • Општински оддел Неокастро
 • Општински оддел Продром
 • село Продром (Πρόδρομος, Продромос)
 • село Киркасии (Αγία Τριάδα) новосоздадено
 • село Нов Продром (Νέος Πρόδρομος, Неос Продромос) новосоздадено

На територијата на општинската единица е и денес напуштеното село Свиница (Свинца, Свинче)[2]).

Општинска единица Плати уреди

 
Поранешната општина Плати на картата на некогашниот округ Иматија.

Општинската единица Плати со седиште во Плати опфаќа 11 села:

 • Општински оддел Плати
 • Општински оддел Арахос
 • село Арахос (Άραχος) новосоздадено
 • Општински оддел Голем Алабор
 • Општински оддел Клиди
 • Општински оддел Корифи
 • Општински оддел Љановери
 • Општински оддел Трикала
 • Општински оддел Чинар Фурнус

Поранешни села уреди

На територијата на општината Гида се наоѓаат и следниве поранешни села: Ераки (Гераки), Калјани (Алорос), Капсохор (Капсохори), Карија, Катафиги, Маврангели, Нихор (Неохоропуло), Палеохори и Свиница (Сфина).

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.
 2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σφήνιτσα -- Σφήνα

Надворешни врски уреди