Маврангели (грчки: Μαυραγγέλι, книжевно: Μαυραγγέλιον, Маврангелион) — поранешно село во Солунско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Гида, во Централна Македонија, Грција.

Маврангели
Μαυραγγέλι
Маврангели is located in Грција
Маврангели
Маврангели
Местоположба во областа
Маврангели во рамките на Гида (општина)
Маврангели
Местоположба на Маврангели во општината Гида и областа Централна Македонија
Координати: 40°32′N 22°22′E / 40.533° СГШ; 22.367° ИГД / 40.533; 22.367
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаГида
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Селото се наоѓало на три километри северозападно од селото Мелик.[1]

Сместено е во областа Урумлак, на десниот брег на реката Бистрица.

Историја

уреди

Веројатно се работело за мала чифлигарска или сточарска населба, во близина на Мелик.[1]

Селото во 1918 година станало дел од општината Мелик. Во 1928 година, селото се распаднало.

Население

уреди

Во пописот од 1913 година било забележано со 8, а во 1920 година со 10 жители. Оваа населба во подоцнежните пописи не се спомнува, што значи дека се распаднала.[1]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор (1998). „Берски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 18.