Иматија (грчки: Ημαθία) — округ во Егејска Македонија, денес дел од областа Централна Македонија во Грција. Административен центар е градот Бер. Подрачјето на округот се совпаѓа со она што традиционално го нарекуваме „Берско“. Денешниот округ е именуван по долномакедонската област Ематија, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија.

Иматија
Περιφερειακή ενότητα Ημαθίας
Округ
Општини во округот Иматија
Општини во округот Иматија
Иматија во Грција
Иматија во Грција
Координати: 40°35′N 22°15′E / 40.583° СГШ; 22.250° ИГД / 40.583; 22.250Координати: 40°35′N 22°15′E / 40.583° СГШ; 22.250° ИГД / 40.583; 22.250
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
Админ. центарБер
Управа
 • УправникКостас Карапанајиотидис
Површина
 • Вкупна1.701 км2 (657 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно140.611
 • Густина83/км2 (210/ми2)
Поштен. бр.59x xx
Повик. бр.233x0
Рег. таб.HM
Мреж. местоimathia.gr

ГеографијаУреди

Североисточниот дел на Иматија, заедно со долното течение на реката Вистрица ја образуваат огромна плодната рамнина Урумлак, позната произведува по одгледувањето на овошни култури како праската и јагодата. Голем дел од населението живее на ова подрачје, каде се наоѓаат градовите Гида и Бер. Иматија има и мал брег на Солунскиот Залив околу устието на Вистрица. Западниот дел на округот е планински. Највисока планина е Каракамен, која се издига на 2.052 м кај Негуш. Јужно од Бистрица, во јужниот на Иматија се протегаат и делови од планината Шапка. Иматија административно се граничи со окрузите Пиерија на југ, Кожани на запад, Постол на север и Солун на исток. Има претежно средоземна клима со топли суви лета и благи врнежливи зими.

ОпштиниУреди

Округот Иматија се дели на 3 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[1]

ДемографијаУреди

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 27 населени места и сочинуваат околу 15% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 20.500 Македонци.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди