Карија (село)

Карија или Карја (грчки: Καρυά) — поранешно село во Солунско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Гида, во Централна Македонија, Грција.

Карија
Καρυά
Карија is located in Грција
Карија
Карија
Местоположба во областа
Карија is located in Гида (општина)
Карија
Местоположба на Карија во општината Гида и областа Централна Македонија
Координати: 40°37′N 22°33′E / 40.617° СГШ; 22.550° ИГД / 40.617; 22.550Координати: 40°37′N 22°33′E / 40.617° СГШ; 22.550° ИГД / 40.617; 22.550
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаГида
Надм. вис.&100000000000000040000004 м
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓало во атарот на поранешната општина Трикала, на еден километар од истоименото село, на надморска височина од 4 метри.[1]

Сместено е во областа Урумлак, југоисточно од градот Гида.

ИсторијаУреди

Селото најверојатно претставувало мала чифлигарска населба, која не била обновена.[1]

НаселениеУреди

По податоци на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Карија (Karia) живееле 100 Грци.[2]

Населбата Карија била спомената со пописот од 1913 година со 34, а во 1920 година само со 16 жители.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор (1998). „Берски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 13.
  2. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 218-219.