Википедија:Селска чешма/Архива 16

Архива Оваа страница е архива. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Упатете ги вашите коментари на сегашната разговорна страница.
Архива 16


СликиУреди

Како да ствам слика на некоја статија на википедија? (непотпишан коментар од Stefan Milosevski 22:23, 17 јули 2010)

Тука пишува на долго и на широко, а инаку најпростиот код за додавање слика е:

[[Податотека:ИмеНаСлика|мини|Текст под сликата]]

каде што сакате да се појави сликата. ИмеНаСлика е целосното име на некоја слика што е подигната на македонската Википедија или на заедничката Ризница. На пример Anthocharis-cardamines.jpg за оваа слика. —iNkubusse A? 06:14, 18 јули 2010 (CEST)[]

АдминистраторУреди

Како се станува администратор на македонската википедија? —Претходниот непотпишан коментар е додаден од Stefan Milosevski (разговорпридонеси) 13:29, 28 јули 2010

Овде сè Ви е објаснето.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:43, 28 јули 2010 (CEST)[]
Доколку сакате да се кандидирате, прочитајте ги условите коишто треба да ги исполнува еден корисник за да може да биде избран и како оди процедурата на избирање, а доколку сакате да видите кои корисници се администратори, прочитајте во списокот на администратори на Википедија на македонски јазик.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:52, 28 јули 2010 (CEST)[]
Најдобро е да го прочиташ водичот за барања за администраторски статус. --Brainmachine (разговор) 15:55, 28 јули 2010 (CEST)[]

Čestitam IlindenУреди

Svim Makedonkama i svim Makedoncima, čestitam Ilinden. Puno pozdrava iz Hrvatske. -- Bugoslav (разговор) 19:56, 2 август 2010 (CEST)[]

Во име на макеонските Википедијанци ви благодарам за честитките. Поздрав, Wikimk (разговор) 20:07, 2 август 2010 (CEST)[]

Што по ѓаволите...Уреди

...е ова?

Ми се појавува најдолу на сите статии вклучувајќи ја и главната страница која веќе е прегледана од некој корисник. Според изгледот очигледно ова е начинот на кој прегледувачот ги прегледува статиите, но последен пат кога проверив, јас не бев ни администратор ни преглеувач, ни оценувач, ни патролирач туку само уредувач на Википедија на македонски јазик (види овде, каде што јасно пишува уредувач). Тогаш зошто тоа чудо се појавува кај мене?

Ако ова е некоја нова измена на википедјава за секој корисник да биде проверувач, што се дискутирало негде во скоро време, тогаш се извинувам за ова недоразбирање, но сепак малку ми е чудно, и морав да прашам и се надевам дека некој ќе ми го разјасни ова на мене. -- dav(разговор) 01:13, 9 август 2010 (CEST)[]

Здраво, dav,
  1. Тоа што ти се појавува на дното од статиите, категориите и шаблоните е кутијата за оценка на ревизии. Види: Помош:Проверка на страница#Како се оценува;
  2. Системот за проверка на промените на страниците се нарекува означени ревизии (англиски: flagged reviews) и технички не е исто со патролирањето (patrolling). Ти не си патролирач, а не постои корисничка група „прегледувач“ (сите кориснички групи и права се наведени на Специјални:ЛистаНаГрупниПрава);
  3. Корисничките групи кои можат да ги означуваат ревизиите се: уредувачи и оценувачи. Ти си сега уредувач. Ова е ново, значи порано не си бил (во техничката смисла на зборот, бидејќи така се нарекува корисничката група (англиски: editor), инаку секој може да уредува на Википедија), кога си се регистрирал си бил само „корисник“, а потоа и автопотврден корисник. Види Помош:Проверка на страница#Кој може да оценува за тоа кои се твоите права;
  4. Најважно од сè, МедијаВики софтверот во означените ревизии дозволува автопромовирање (овде пишува дека си бил автопромовиран како „уредувач“) доколку одредени услови се исполнети (број на уредувања, временска доследност на уредување, уникатност на IP адреса, бла бла...). Ова ти е документирано овде: mw:Extension:FlaggedRevs#Automatic user promotion. Моментално немам информации за тоа кои се основните вредносни на параметрите кои дозволуваат автоматско промовирање во уредувач.
Значи да сумираме: сега си уредувач, автоматски си станал така и сега сите твои уредувања на страници со објавени верзии се автоматски проверени. Ако некоја страница е воопшто непроверена, можеш да ја бележиш како „проверена“ (со кутијата која ти се појавува на дното од страниците), а тоа треба да го правиш само ако се исполнети овие услови: Википедија:Означени ревизии#Проверена верзија. За дополнителни информации, прочитај Помош:Проверка на страница. Поздрав, Brainmachine (разговор) 09:38, 9 август 2010 (CEST)[]
Сега ми е јасно, фала за објаснувањето ;) -- dav(разговор) 16:35, 9 август 2010 (CEST)[]

Поддршка за признавање на огранокот на Викимедија КаталонијаУреди

Копија од пораката оставена на мојата страница за разговор:

Здраво/Good afternoon! Could you help me please! I'm really sorry~, first of all I apologiza for this intrusion and then because I don't know much of Macedonian even though I can catch some words when I read it (my wife is Ukrainian and I can speak and read some of it!). My name is Claudi Balaguer, I'm a member of a Catalan association "Amical de la Viquipèdia" which is trying to become a Chapter but has seen its demand rejected because it doesn't have a/one state! I thought you could help me begin a support campaign here just as I've already done in other Wikipedias. The first favor I beg from you would be to translate the following template to Macedonian (you can translate where you please, you can keep the Catalan part or the English one, as you wish or deem more appropriate!) and also: "Category: Wikipedians giving support to Wikimedia CAT". Thanks again for your help. I wish you a pleasant and sunny summertime and hope that you, your language and this Wikipedia will have a great future! Take care, Capsot (разговор)

Ако го поддржувате создавањето на каталонски огранок на Викимедија, можете да ја ставите кутијава {{Поддршка за ВМ:КАТ}} на Вашата страница и можете да се потпишете на овој список на Мета. --Brainmachine (разговор) 13:26, 11 август 2010 (CEST)[]

ОценувачУреди

Како да станам оценувач на македонската википедија?Stefan Milosevski (разговор) 17:01, 17 август 2010 (CEST)[]

За жал, сега за сега, ова не е регулирано со правила (можеш да видиш дека овде тоа не е довршено и дека треба да се договориме за деталите). Затоа само активните администратори моментално се ставени како оценувачи. Можам слободно да кажам дека бележењето на ревизии како „оценети“ сега е во експериментална фаза. --Brainmachine (разговор) 22:10, 19 август 2010 (CEST)[]

Информација за Мајка ТерезаУреди

Како интелектуалец и човек кој доста често ги користи услугите од Wikipedia замолувам да се стави дека на денешен ден е родена нашата најпозната сограѓанка Агнеса Гонџа Бојаџиу, во цел свет позната како Мајка Тереза. Убаво е на Македонскиот сајт на Wikipedia да стои оваа информација. Сметам дека сите ние треба да сме горди дека од овој реон на светот му подаривме едно од најплеменитите хуманитарци, воопшто познати до денес. Со надеж дека оваа моја сугестија ќе биде земена во предвид, срдечно ве поздравувам и охрабрувам во вашите напори, Македонската Википедија да биде уште побогата со информации за сите нејзини корисници. Со почит, М Ширгоски

 Ок Готово--Никола Стоіаноски 14:51, 26 август 2010 (CEST)[]

Конфликт при категоризацијаУреди

Во последниве неколку денови започнав со средување на дел од категориите на нашата википедија. Но, како и порано, и сега наидов на проблем околу точната категоризација на статиите. Лично јас кога категоризирам, обично гледам од англиската википедија, па преведувам на нашата. Пред некое време се јави проблемот околу начинот на категоризирање на Римската историја, од страна на корисникот brest. И покрај дискусијата која се водеше, сепак на крај не излеговме, па тие категори не се чепнати, и покрај тоа што некои од нив се повторуваат или се неправилни. Од вчера се јави проблемот околу категоризација на статите поврзани со Македонија. Гледам дека се води дискусија и помеѓу корисникот Raso mk за истиот проблем... Затоа ја отварам оваа дискусија овде, со која сакам сите корисници на нашава википедија да расправаме околу проблемите кои се јавуваат при определена категоризација на статиите на македонски јазик.--Тиверополник (разговор) 13:21, 10 септември 2010 (CEST)[]

Разговор помеѓу Брест и Рашо.
Разговор помеѓу Брест и Тивер.--Р ашо  13:26, 10 септември 2010 (CEST)[]
Јас изминативе денови не забележав многу многу каде е проблемот со категориите за Римската Империја. Каде е поточно проблемот со тие категории? Што не е прифатливо? Англиската Википедија е добар репер за средување на категориите и не гледам што е проблемот тука. Мене ми е ок да се водиме според англиската бидејќи добро им се средени категориите. А за категориите со Македонија, дополнително ќе се изјаснам - сега за сега мислам нема никаква потреба од категоризирање на пренасочувачки. --Никола Стоіаноски 13:26, 10 септември 2010 (CEST)[]
Еве за Рим, пред некое време беше, не оваа недела. Во дискусија влезе и Никола, но сепак крајниот одговор на brest, кој што ја започна темата, го немаше. Ова се според мене ситници, на кои треба да се обрне малку внимание. --Тиверополник (разговор) 13:38, 10 септември 2010 (CEST)[]
Се согласува со Тиверополник дека за ова не е потребна жестока дискусија, бидејќи може лесно да се реши, но веќе кога го решаваме да го решиме на најдобар можен начин. Пред неколку месеци, започнав разговор со Brest за употребата на поимот „римска провинција“ наместо „римска покраина“, што мислам дека е најсоодветно и секаде се употребува, а дури наведов и литература. За жал не добив одговор, а „римските провинци“ сè уште се „римски покраини“ и се категоризирани како такви. Ќе ве замолам ако може да издвоите по некој збор и околу ова прашање. --Kiril Simeonovski (разговор) 13:55, 10 септември 2010 (CEST)[]
Google results: римска покраина = 2,790; римска провинција = 106,000.--Тиверополник (разговор) 14:36, 10 септември 2010 (CEST)[]

Не сум стручњак за тие области, но колку што јас знам, за покраините од римско време се користи зборот - провинција, кој всушност и потекнува од тоа време. Во енциклопедија стои:

  • провинција (лат.) = во стар Рим , земја под владеење на Рим, со која управува намесник.
  • империја (лат.) = царство или држава на огромно пространство, и по правило со сложен систем за владеење, на чие чело стои император, цар.
  • царство = голема централизирана држава на повеќе народи и етнички групи, на чие чело стои цар.

Инаку зборот „империја“ буди емоции за нешто моќно, неправедно и опасно, за разлика од зборот „царство“ кој често се користи во приказните за опис за нешто добро и праведно организирано (добродушниот цар од приказните). А за Римска Империја и Римско Царство - и двете треба да се користат и тоа во исти статии, ама тоа би било веќе проблем. Како ќе ги одвоиме ако некој преку категорија бара одредена статија? --Виолетова (разговор) 17:54, 12 септември 2010 (CEST)[]

Што се однесува до Стар Рим, според мене би требало во Категорија:Стар Рим да ги има (а и ги има) Категорија:Римско Кралство, Категорија:Римска Република и Категорија:Римска Империја. Треба да се знае дали ќе се користи Империја или Царство. Доколку е царство, ќе треба да се избришат голем дел од категориите и да се преименуваат. Кога сме овде, би сакал да прашам и за термините Стара, Древна или Античка??--Тиверополник (разговор) 18:04, 12 септември 2010 (CEST)[]

Античка е само за време на антиката = општ поим за културата и уметноста во стара Грција и стар Рим; древна е цивилизација многу постара од нив, што се граничи со легендите (древните кралеви на Кина, Сумер, Вавилон), а стара вообичаено се користи за Атина, Рим, на пример (бидејќи денешните Атина и Рим се нови). Така некако :) --Виолетова (разговор) 18:24, 12 септември 2010 (CEST)[]

Виолетова, ти благодарам за одговорот, мислам дека и пред тоа на едно место ми го кажа истото, но зборот ми беше еве на пример Категорија:Стар Рим дали треба да биде така, или да се преименува во Антички Рим, исто и за Грција. Значи, како се преведува зборот Ancient на македонски? Доколку биде како антички, тогаш антички нема да бидат само Грција и Рим, туку и многу друѓи нели? Доколку пак се преведува како Стар, тогаш сакам да прашам која би била точната категорија за Грција и Рим, бидејќи очигледно не може да постојат и Стар Рим и Антички Рим нели? Древен по мене не би требало да се користи? --Тиверополник (разговор) 22:01, 12 септември 2010 (CEST)[]
Не Антички Рим, не така, Стар Рим си е. Ако правам текст за уметноста од тоа време која спаѓа во антиката, тогаш може како епитет да го искористам „антички Рим“, како „ренесансен Париз“, на пример, со што на читателот му одредувам точно за што зборувам. Но не како категорија. Категоријата треба да си остане Категорија:Стар Рим. Древен па не е никако. Инаку зборот Ancient на македонски е „стар“, пример ancient people = старите народи, Ancient Greek = старогрчки и сл. --Виолетова (разговор) 09:06, 13 септември 2010 (CEST)[]
Добро, фала многу за помошта, но во тој случај категориите Стара Грција, Антички Египет, Антички Близок Исток, Античко војување... (види категорија треба да се избришат и да се направат нови како Стари.--Тиверополник (разговор) 10:32, 13 септември 2010 (CEST)[]
Епа сега останува да се избришат старите и да се отвфорат нови категории. А што правиме со категоризацијата на пренасочувачки статии? И за ова треба да се дискутира.--Никола Стоіаноски 13:33, 13 септември 2010 (CEST)[]
Добро, тогаш ова е решено. Но, не го разбрав на Никола околу пренасочувањето на статиите. Може ли некој пример да дадеш:--Тиверополник (разговор) 14:11, 13 септември 2010 (CEST)[]


За категоризирањето на пренасочувачките беше сугерирано да на се категоризираат тие, односно уредувањата на Брест да бидат вратени. Бидејќи јас сум едната страна во инволвираните, те замолувам тебе (јузер:МаседонианБој) да ги вратиш уредувањата.--Р ашо  14:21, 13 септември 2010 (CEST)[]

Молам за мислење: Категорија:Покраини во Римската Империја или Провинции. Јас лично сум за провинции--Тиверополник (разговор) 13:25, 17 септември 2010 (CEST)[]

Презентација за македонската вики-заедницаУреди

Денес во Ла Кања, во скопската чаршија, со почеток во 18:00, ќе одржам мала презентација за македонската вики-заедница. Презентацијата е во рамките на D.I.Y. фестивалот „Средства без цел, знаење без цена“, во организација на Compressor. Бујрум. --FlavrSavr (разговор) 14:09, 12 септември 2010 (CEST)[]

2010 Fundraising Is Almost HereУреди

Hello Wikipedians, I am Sam and I am working for the Wikimedia Foundation during the 2010 Fundraiser. My job is to be the liaison between your community and the Foundation. This year's fundraiser is intended to be a collaborative and global effort; we recognize that banner messages which may perform well in the United States don't necessarily translate well, or appeal to international audiences.

I'm contacting you as I am currently looking for translators who are willing to contribute to this project by helping translate and localize messages into different languages and suggesting messages that would appeal to your readers on the Fundraising Meta Page. We've started the setup on meta for both banner submission, statistical analysis, and grouping volunteers together.
Use the talk pages on meta, talk to your local communities, talk to others, talk to us, and add your feedback to the proposed messages as well! I look forward to working with you during this year's fundraiser. If someone could translate this message I would really appreciate it so that everyone is able to understand our goals and contribute to this year's campaign. Sam Chapman

ПредлогУреди

Во врска со горните коментари за "инфлација" имам еден предлог. Во многу Википедии има статии како 23 октомври. Тие не секогаш се големи, но се потребни. Во македонската Википедија, се следат други статии, кои се copy/paste на делови од горната како 23 октомври (родени), 23 октомври (починале), 23 октомври (настани) и 23 октомври (празници). Пребарував најголемите Википедии, но дури и таму нема такви статии. Предлогот ми е, сите овие статии да бидат обединети во главната (23 октомври), и подоцна избришани. Македонската Википедија треба да се насочи кон квалитетот, а не кон количината. Поздрав! --Стан (разговор) 18:17, 23 октомври 2010 (CEST)[]

Мислам добар предлог, еднаш се зборуваше за тоа. Може да се изведе тоа, но треба да се нафатиме. Ама мислам не е тоа проблемот за т.н. инфалација, туку проблемот е што имаме енормно многу уредувања и вкупни статии, а сето тоа е благодарение на ботот на Брест кој ги пренасочува сите можни јазици кон една статија, или на пример кон Бугарија пренасочуваат сите интервики на странски јазици. --Никола Стоіаноски 19:34, 23 октомври 2010 (CEST)[]

Скорешни промениУреди

Ќе замолам ако може малку внимание за воведниот текст на страницата со скорешни промени. Веднаш до бројот на корисници, во заграда е запишан бројот на активни корисници, што мислам дека е премногу, бидејќи во овој број се вклучени и ботовите и корисници кои имаат по неколку уредувања. Мислам дека е добро, кога би го прикажале бројот на многу активни корисници, којшто најдобро ја отсликува ситуацијата во којашто се наоѓа Википедја на македнски јазик.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:46, 29 октомври 2010 (CEST)[]

За мувата на капатаУреди

Некој што се најде повреден од мојот коментар за "успесите и достигнувањата" на Македонската викпедија, го избриша мојот критичен коментар. Тој некој, сакал да глуми "Биг бротхер", и тоа што било, во случајов мојот коментар, да не биде. Назад во орвеловата 1984! За среќа, Вики чува историја на се' па и на оваа ниска постапка. Мојот коментар е заснован на факти, и стојам зад него 100%. Ако некој со тоа не може да се справи, тоа е негов проблем, и нема зошто да брише туѓо мислење. Оваа страница е за тоа.

Па, еве го назад тоа што го напишав:

ЛузериУреди