Иван V (Русија)

(Пренасочено од Иван V)


Иван V Алексеевич (руски:Иван V Алексеевич) (роден на 6 септември 1666 во Москва - починал на 8 февруари 1696 во Москва) бил цар на Русија, заедно со својот полубрат Петар I од 1682 до 1696. Тој бил најмладиот син на Алексеј I и Марија Милославскаја. Неговата функција била само формална, бидејќи тој имал психички и физички недостатоци, па дури седел со часи, поради неможноста сам да стане и да оди.

Иван V
Цар на цела Русија
Ivan V by anonim (GIM).jpg
На престол7 мај 1682 - 8 февруари 1696
Крунисување25 јуни 1682
ПретходникФјодор III
НаследникПетар I
Жена
ДецаМарија Ивановна
Теодосија Ивановна
Катерина Ивановна
Ана Ивановна
Прасковија Ивановна
ТаткоАлексеј I
МајкаМарија Милославскаја
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg