Џохор Бахру (малајски: Johor Bahru) — град на Џохор, јужна Малезија. Градот брои 876.000 жители, што го прави еден од најбројните малезиски градови. Неговата метрополитенска област има 1,73 милиони жители, додека заедно со Сингапур (Џохор Бахри-Сингапур конурбација) има 6,49 милиони[1]. Градот е важен индустриски, културен, економски и туристички центар на Малезија. Неговата развиена индустрија го прави еден од најразвиените градови во тој дел на Азија.

Џохор Бахру
Majlis Bandaraya Johor Bahru

جوهر بهرو
Skyline of Џохор Бахру Majlis Bandaraya Johor Bahru
Амблем на Џохор Бахру Majlis Bandaraya Johor Bahru
Амблем
Прекар(и): JB, Bandar Raya Selatan (Јужниот Град)
Гесло: 'Berkhidmat, Berbudaya, Berwawasan'
(македонски: 'Сервис, културно, визионерски')
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Malaysia" does not exist
Координати: 1°29′00″N 103°44′00″E / 1.48333° СГШ; 103.73333° ИГД / 1.48333; 103.73333
ЗемјаМалезија
ДржаваЏохор
Основан1855
Градски статус1994
Управа
 • ГрадоначалникЛатиф Јусоф
Површина
 • Градска1 E+8_m²
Надм. вис.&1000000000000003688000036,88 м
Население (2006)
 • Градско876,033
 • Густина2,703/км2 (6,919/ми2)
 • Метро1,730,000
Часовен појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://www.mbjb.gov.my/

Џохор Бахру е најјужниот град на евроазиското копно.[2]

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

  1. Helders, Stefan. „Malaysia:Metropolitan areas“. World Gazetteer. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2008-05-17.
  2. „Hotels in Johore Bahru“. Asia Rooms.com. Архивирано од изворникот на 2006-06-29. Посетено на 2006-06-24.
  3. „Sister Cities of Istanbul“. Great Istanbul. Архивирано од изворникот на 2009-05-27. Посетено на 2008-05-17.

Надворешни врскиУреди