Мека (покраина)

Координати: 21°30′N 41°0′E / 21.500° СГШ; 41.000° ИГД / 21.500; 41.000

Мека (арапски: منطقة مكة) — најнаселената покраина во Саудиска Арабија која се наоѓа во западниот дел од земјата, и има долго крајбрежје. Зафаќа површина од 164,000 км² и има население од 5.797.971 жители (попис од 2004). Главен град е светиот град Мека, но најголем е Џеда, кој е исто така главното пристаниште во земјата. Гувернер на покраина е принцот Халид ел-Фејсал, син на претходниот крал Фејсал.

Мека
منطقة مكة
покраина
Земја Саудиска Арабија
Главен град Мека
Површина 164.000 км2
Население 5,797,971 (2004)
Покраината Мека во рамките на Саудиска Арабија
Покраината Мека во рамките на Саудиска Арабија

Надворешни врскиУреди