Алмати

(Пренасочено од Алма-Ата)

Алмати или Алма Ата (казашки: Алматы, руски: Алматы́, Алма-Ата; поранешен назив: Верниј) е најголем град во Казахстан. Тој бил главен град на Казахстан и претходната Казашка ССР од 1929 до 1997 година. Алмати повеќе не е главен град на Казахстан (сега тоа е Нур-Султан), но останал главен комерцијален центар на Казахстан. Во времето на Царска Русија се нарекувал „Верниј“ (руски: Верный). Според проценките од 2010 година во градот имало 1,422,354 жители[3], што претставува 8% од вкупното население на Казахстан.

Алмати
казашки: Алматы
Знаме на АлматиГрб на Алмати
Алмати is located in Казахстан
Алмати
Алмати
Location in Kazakhstan
Координати: 43°16′39″N 76°53′45″E / 43.27750° СГШ; 76.89583° ИГД / 43.27750; 76.89583
CountryКазахстан
ProvinceАлмати
Првпат населен10–9. век пред нашата ера
Founded1854
Incorporated (city)1867
Управа
 • Akim (mayor)Akhmetzhan Yesimov
Површина
 • Вкупна324,8 км2 (1,254 ми2)
Надм. вис.{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „–“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „–“
}}
500–1.700 м
Население (1 декември 2012)[1]
 • Вкупно1,472,866
 • Густина4.535/км2 (11,750/ми2)
Час. појасUTC+6 (UTC+6)
Postal code050000–050063
Повик. бр.+7 727[2]
ISO 3166-2ALA
Регистарски таблички02 (A - on older plates)
Мреж. местоhttp://www.almaty.kz

Име на градот

уреди

Името Алмати значи - „Богат со јаболки“, а руската верзија на името на Алма Ата е доделена од заблуда (книжевно значење - „Дедино јаболко“).

Население

уреди

Според проценките од 2010 година во градот имало 1,422,354 жители.[3]

Движење на бројот на населението
1979 1989 1999
909.644. 1.127.884 1.129.356

Наводи

уреди
  1. „2010 жыл басынан 1 тамызға дейінгі Қазақстан Республикасы халық санының өзгеруі туралы“. Архивирано од изворникот на 2011-07-23. Посетено на 2 January 2012.
  2. „Code Of Access“. Almaly.almaty.kz. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2 January 2012.
  3. 3,0 3,1 „Численность населения РК по полу в разрезе областей, городов, районов районных центров и поселков“. Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2013-07-13.

Надворешни врски

уреди