ФК Тун е швајцарски фудбалски клуб од градот Тун.

Швајцарија Тун
FC Thun logo.png
Основан1898
СтадионСтокхорн Арена
Тун, Швајцарија
(Капацитет: 10,300)
СопственикШвајцарија Маркус Штали
ТренерШвајцарија Урс Фишер
ЛигаШвајцарска Супер лига
2018/19Швајцарска Супер лига, 4-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1898 година и моментално се натпреварува во Швајцарската Супер лига. Со оглед на тоа, што Тун нема освоено никаков трофеј на домашната сцена, за најголем успех на клубот се смета пласманот во групната фаза од Лигата на шампионите во сезоната 2005-06. Исто така биле вицешампиони на Швајцарија во сезоната 2004-05 и финалисти на Купот на Швајцарија во 1955 година.

Својте домашни натпревари Тун ги игра на Стокхорн Арена, која собира 10,300 гледачи.

Бои и амблемиУреди

Официјалните бои на клубот се црвена и бела ( ).

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди