Швајцарска Челенџ лига

Швајцарската Челенџ лига е втората најсилна фудбалска лига во Швајцарија, односно второ највисоко ниво во швајцарскиот фудбалски систем. До 2003 година оваа лига била позната како Национална лига Б.

Челенџ лига
ЗемјаШвајцарија Швајцарија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1897
Број на клубови10
Нивоа на пирамида2
Промоција воШвајцарска Супер лига (прва лига)
Испаѓање во1. Лига (трета лига)
Домашен купКуп на Швајцарија
Тековен првакВадуц Вадуц
(2013–14)
Мрежно местоОфицијална страна
Швајцарска Челенџ лига 2014-2015

Клубови во сезоната 2014/15.

уреди

Лигата се состои од 10 клуба. Првиот изборува промоција во Швајцарската Супер лига, а последниот испаѓа во 1. Лига.

Клуб сезона 2013/14
  Бил/Бјен 7.
  Вил 3.
  Винтертур 6.
  Волен 9.
  Кјасо 8.
  Ле Мон 1. во 1. Лига (промовиран)
  Лозана 10. во Супер лига (испаднат)
  Лугано 2.
  Сервет 5.
  Шафхаузен 4.

Надворешни врски

уреди